Yerli enerji Akkuyu Nükleer Nerede? Hissedarlar kim? İşe alım var mı? Ayrıntılar!

Yerli enerji Akkuyu Nükleer Nerede? Hissedarlar kim? İşe alım var mı? Ayrıntılar! 1

akkuyu enerji santrali

Yıllardır tartışma konusu olan Akkuyu Nükleer, Türkiye’de nükleer enerji üretimi için planan proje sonunda hayata geçiyor. Çevreye zararı ve ülkemize yararı nasıl olacak, Akkuyu Nükleer’i kimler hangi ülkeler inşaa edecek, Akkuyu’da çalışma imkanları. Hepsi bu yazıda…

Akkuyu Nükleer

Akkuyu Nükeer santrali nerede? 

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde bulunuyor.

Nükleer güç santralinde çalışabilir miyim?

Nükleer enerji üretimi; uygulanan teknolojiler arasında, endüstriyel kültür, eğitim ve personel geliştirme ve kalite açısından dünyanın en gelişmiş sektörlerinden biri olarak kabul edilir. Örneğin Rusya’da şuan dünyanın en gelişmiş-ileri- yeni nesil teknolojiler vardır. Nükleer sektörde görev almak için, bu konuda uzman yetiştiren üniversiteden mezun olmak gereklidir. Rusya’da bulunan böyle bir üniversite ,Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI)’dir. MEPhI, 2011-2012 eğitim-öğretim dönemi için 50 Türk öğrenciye kapılarını açmıştır.

Nükleer güç santrali bölgemizdeki çevreyi etkiler mi?

Nükleer santral güvenli ve çevre dostudur. NGS, tarım ürünlerine ve bölgedeki sulara zarar vermez. NGS’den çevreye ve sulara herhangibir kirletici kimyasal madde atılmaz. Örneğin, Rusya’da her yıl NGS’e yakın bölgede balık tutma yarışmaları yapılır ve tutulan balıklar dozimetre ile ölçülür ve kontrol edilir. Kontrol sonuçları balık ve suyun, diğer bölgelerde bulunanlardan farklı olmadığını göstermiştir.

Nükleer güç santrali güvenli mi?

Modern nükleer güç santralleri, derinlemesine (çok kademeli) güvenlik sistemi ile donatılmıştır. Bu sistemin yapısı içiçe konulan oyuncağa (matryoşka oyuncağına) benzer. İlk koruma bariyeri; içinde uranyum bulunan yakıt peleti. Peletler, yakıt zarfının içine konulur. Sonraki koruma bariyeri ise reaktörün kendi gövdesidir.

Sonuncu koruma bariyeri, iç içe iki adet beton koruyucu kab’dır ( iç ve dış koruyucu kab ). Beton dış koruyucu kab; deprem, hortum, kasırga, toz fırtınaları, hava şokları ve hatta uçak düşmesi gibi her türlü dış etkilere karşı dayanıklıdır.

Ayrıca kumanda ve koruma sistemi (kontrol odası) vardır. Bu sistem, nükler reaksiyonun tamamlanmasına kadar reaksiyonu kontrol eder. Bunlara ek olarak, tüm santralde emniyet çitleri, kontrol noktaları ve diğer emniyet tertibatları da vardır.

Nükleer enerjinin avantajları nelerdir?

1. Kullanılan yakıt enerjisi yoğun bir kaynaktır (bkz: Nükleer yakıt ne kadar enerji verir?).
2. Kullanılmış yakıt yeniden işlendikten sonra faydalı ürünleri tekrar yakıt olarak kullanılabilinir.
3. Nükleer santal, “sera etkisi” oluşturmaz. Her yıl Avrupa’daki nükleer santraller işletilmesi ile 700 milyon ton, Japonya’daki NGS’lerin işletilmesi ile de 270 milyon ton karbondioksitin (CO2) havaya salınması önlenmiştir.
4. Nükleer santrallerde üretilen elektriğin maliyeti, diğer santrallerde üretilen elektriğin maliyetinden daha düşüktür.

Radyasyon nedir?

Radyasyon, partikül veya elektromanyetik dalgalar halindeki enerji ışınımı demektir. Radyasyon, milyarlarca yıl süren doğal bir olgudur. Tüm canlı organizmalar, sürekli olarak doğal radyasyonun etkisi altında yaşarlar. Uzaydan ve yerkabuğunda bulunan radyoaktif maddelerden çıkan ve yeryüzüne .ışınım veren radyasyonun çeşitli türleri vardır. Yerkabuğunda bulunan potasyum, aynı zamanda doğal bir radyoaktif izotop içerir. Hatta insan vücudundaki dokularda da sürekli olarak radyoaktif elementler mevcuttur ve bunlardan kurtulmak da fiziksel olarak imkansızdır.

Nükleer güç santralinin çevresinde yaşayan halka olabilecek radyasyon etkisi nedir?

Nükleer güç santralı doğayı kirletmez. NGS’nin çevreye yapacağı radyasyon etkisi; petrol, kömür ve akaryakıt ile çalışan, zararlı maddeleri havaya atan elektrik santrallerin etkisine nazaran daha düşüktür. NGS kapalı üretim döngüsü olan bir tesistir. Santralde kullanılan yakıt nükleer güç santral binasının içindeki havuzda belli bir süre tutulur ve sonra bu yakıt çok mukavemetli ve zırhlanmış konteynırların içinde kullanılmış yakıtı yeniden işleme tesisine taşınır. NGS’den havaya yalnızca temizlenmiş hava bırakılır.

Akkuyu enerji santralinin gücü kaç ve santralin kaç senelik ömrü var?

Akkuyu NGS Projesi, 4 üniteden oluşmaktadır. Her bir ünitenin gücü 1200 MWe olacaktır. Akkuyu NGS Projesi’nin teknik referans santrali, Rusya’da inşaatı devam eden AES-2006 projeli Novovoronejskaya-2 Nükleer Santrali’dir. Akkuyu Nükleer Santrali’nin işletme ömrü 60 yıl olacaktır. – See more at: http://www.akkunpp.com/nukleer-guc-santrali-ngs#sthash.yWKwJyW1.dpuf

Nükleer yakıt nasıl elde edilir?

Nükleer enerjiyi üretmek için ilk adım; Uranyum madeninde, % 1’den daha az saflıkta U-235 izotopu içeren uranyumu madenden çıkartmaktır. Bu işlemden sonra, zincirleme reaksiyonunu sağlayan U-235 konsantrasyonunu %1 den %4 e artırmak için madenin bileşiminindeki U-235 izotopunun zenginleştirilmesi yapılır. Zenginleştirilen uranyumdan, uranyum peletleri üretilir. Hazırlanan peletler, yakıt zarfı denilen metal tüplere yerleştirilir. Bir araya getirilen yakıt tüpleri, yakıt demeti halinde reaktör içine koyulur.

Nükleer yakıt ne kadar enerji verir?

Nükleer santralda kullanılan nükleer yakıtın bir kilosu; iki vagon kömür (100.000 kg) veya iki tank dolusu petrol (600.000 kg) yakılarak üretilebilen enerji kadar enerji verir, bundan dolayı, nükleer enerji hem daha ucuz hem de daha verimlidir.
– See more at: http://www.akkunpp.com/infocenter#sthash.XiGlKq0U.dpuf

Akkuyu Nükller A.ş. Hissedarları ve İnşaat Aşaması

JSC Atomstroyexport: 2,267%

JSC Inter RAO: 0,820%

OJSC Concern Rosenergoatom: 21,948%

JSC Atomtechenergo: 0,025%

JSC Atomenergoremont:0,025%

CJSC Rusatom Overseas: 74,915%

TOPLAM:100%

Proje için önemli olan ekipman ve yüksek teknoloji ürünlerinin çoğu Rusya’dan temin edilecektir ancak inşaat-montaj işleri için Türkiye’den ve diğer ülkelerden en üst seviyede müteahhitlerin katılımı öngörülmüştür. Ayrıca, nükleer güç santralinin işletme döneminde Türk uzmanlar çalıştırılacaktır.

Bu amaçla, 50 öğrencinin alınacağı eğitim programına katılmak için 9 000 öğrenci başvurmuş, Ankara’da 27 Haziran 2011 tarihinde Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI) öğretmenlerinin katılımı ile Türk öğrenciler hazırlanan Fizik ve Matematik konularında sınava tabi tutulmuşlardır. Testlerde başarılı olan öğrenciler, Ekim 2011 tarihinde Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi (MEPhI)’nin Obninsk şehrindeki şubesinde eğitime başlamışlardır.

2014 yılı itibariyle Rusya’da eğitim gören öğrencilerin sayısı 190’a ulaşmıştır. Bu öğrenciler mezun olduktan sonra Rosatom Bilim Teknik Merkezleri’nde staj yapacaklardır. Daha sonra da AKKUYU NGS Elektrik Üretim A.Ş. işletme personeli ile birlikte çalışacaklardır.

Türk tarafı, lisans alınması konusunda AKKUYU NGS Elektrik Üretim A.Ş. ile işbirliği yapmaktadır. Sahanın tahsis edilmesi ve sahanın kullanım izninin onaylanması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Su İşleri ve Orman Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) gibi kamu kuruluşları ile sürekli görüşmeler ve koordinasyon çalışmaları yapılmıştır.

Akkuyu NGS Projesi ile ilgili bilgilendirme yapmak ve Türk halkının bu projeye ilgisini teşvik etmek için, Büyükeceli ve Mersin’de “Bilgilendirme Merkezi” açılmıştır.

Dünyada işletmede olan en büyük NGS sahası nerededir?

Avrupa’da en büyük NGS sahası ise Ukrayna’dadır – Zaporojskaya NGS, toplam 6000 MWe kapasiteli, altı adet VVER-1000 reaktör ünitesinden ibarettir.

Peki nükleer santral bu kadar iyi Almanya neden nükleer enerjiden vazgeçti?

Almanya 2001 yılında, nükleer enerji programından aşamalı olarak vaz geçmeye karar vermiştir. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hiristiyan Demokrat Birliği lideri olarak 2005 yılında seçimlerden önce nükleer enerjiyi iptal edecek kanunu destekleyen bir pozisyon almıştır. Şu an 7 adet en eski nükleer güç santrali kapatılmış ancak bu santrallerin kapatılmasından sonra Almanya, Fransa ve Çek Cumhuriyeti’nden elektrik enerjiyi ithal etmeye başlamıştır. (Fransa enerjisinin % 78’ni, Çek Cumhuriyeti ise % 34’nü nükleer santrallerden üretmektedir)

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi dinamik şekilde gelişen bir firma olarak, yüksek motivasyona sahip, istekli, yaratıcı, ekip çalışmasına yatkın, mesleki bilgilerini geliştirmeye ve yeni tecrübe kazanmaya hazır kişileri kendi bünyesine katmak istemektedir.

Akkuyu Nükleer Enerji Santralinde Çalışmak!

Akkuyu Nükleer A. Ş. kendi çalışanlarına kariyer gelişimi ve yükselme anlamında geniş imkanlar sunmaktadır.

Uluslararası firmate tecrübe kazanma imkanı
Türkiye’de yapılan ilk nükleer güç santrali projesinde benzersiz çalışma fırsatı
Düzenli ve sistematik maaş ödemesi
Mesleki ve kariyer anlamında yükselme perspektifi
İş kanununa uygun iş kaydı
Garantili sosyal güvenlik paketi

Akkuyu Nükleer A. Ş. ana kriter olarak iş pozisyonuna ilişkin şartlara ve kurumsal yetkinliklere uygun adayları seçmektedir:

Sistemli/stratejik düşünme
Sonuç odaklı olma
Değişiklik/yenilikleri yönetme
Faaliyeti planlama ve organize etme
Etkili iletişim kurma
Liderlik vasıfları
Ekip çalışmasına yatkınlık

Özgeçmişinizi hr@akkunpp.com adresine iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles