Yerli enerjide beklenen oldu! Kömürden gaz üretimine başlıyoruz!

Yerli enerjide beklenen oldu! Kömürden gaz üretimine başlıyoruz! 1

Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu en büyük sorunlardan biri olan “enerji” sorununu çözmek için yerli enerji üretimine ağrılık verilmeye başlandı.

AA’nın haberine göre, yerli rüzgar ve güneş enerjisi üretimine büyük hız veren Türkiye, aynı hızı doğalgaz, petrol, kömür alanlarında da göstermek istiyor. Buna göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2016 Yılı Bütçe Sunumu’ndan derlenen bilgilerde, Türkiye Kömür Gazlaştırma Projesi’nin, Türkiye Kömür İşletmelerine (TKİ) ait Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Eynez’de bulunan 285 milyon ton rezervli linyit sahasında yapılması planlanıyor.

Rezervlerinin ortalama ısıl değeri 2 bin 351 kilokalori olan sahaya yönelik fizibilite çalışmaları tamamlanan proje için bu yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı sonrası ortak girişim firmai kurulması öngörüldü.

YERLİ ÜRETİM ŞAHLANACAK!

Proje ile kömürün gazlaştırılarak belli ürünlere dönüştürülmesi ile ithal edilen bazı petrokimyasalların yerli kaynaklarla üretilmesi amaçlanıyor. Buna göre, 200 megavatlık bir termik santral kurulacak, senelik 433 bin ton amonyak, 1 milyon ton üre ve 1 milyar metreküp sentetik doğalgaz veya 540 bin ton metanol türevleri üretilecek.

Türkiye’de üretilerek ithal edilmek zorunda kalınmayacak bu ürünler sayesinde cari açığın yılda 2,6 milyar dolar azaltılması hedefleniyor. Ayrıca, teknoloji ve know-how transferi sağlanarak, yerli kaynakların stratejik ürünlere dönüştürülmesi amaçlanıyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x