Yerli eğitim uçağımız Hürkuş’da önemli gelişmeler! İşte son durum

Yerli eğitim uçağımız Hürkuş'da önemli gelişmeler! İşte son durum 1

Türkiye’nin savunma sanayisinde ki büyük ilerlemesine paralel olarak üretilen yerli malı askeri araçlara hemen her gün yenileri ekleniyor. Epeydir yapım aşamasında olan Hürkuş adlı eğitim uçağında da önemli gelişmeler yaşandı.

Yerli savunma sanayi kuruluşu Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından tamamen özgün olarak geliştirilen yerli eğitim uçağı Hürkuş, kendi hız rekorunu kırdı ve saatte 659 kilometre hıza ulaştı.

Test sahasına gelen çift kişilik eğitim uçağı Hürkuş, 27 bin feet (yaklaşık 9 bin metre) yükseklikten dalışa başladı. Hürkuş dalış sırasında saatte 659 kilometre hıza ulaştı. Bu test sırasında Hürkuş’a Akıncı Üssü’nden havalanan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-16D uçağı eşlik etti. Bu test uçuşu ile uçağın çıkabileceği en yüksek emniyetli hız limiti de belirlenmiş oldu.

Halen Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansı (EASA) sertifikasyon aşamasında olan uçağın testleri önümüzdeki mayıs ayı içinde tamamlaması planlanıyor. EASA sertifikasyonu, Türkiye’de tasarlanan yerli helikopter ve gelecekteki diğer sivil hava araçlarının tasarımları ve imalatlarında dünya pazarına açılmada önemli bir aşama. Uçağa yapılan tüm testler ve sonuçları EASA ile paylaşılıyor. Bu ajans tarafından onaylanan hava aracı ticari amaçlı satılıp yolcu veya kargo taşımada kullanılıyor.

İLK RESMİ UÇUŞ VE TESLİMATA AZ KALDI!

TAI, Hürkuş-A olarak adlandırılan ilk modelden sonra Türk Hava Kuvvetleri için Hürkuş-B olarak adlandırılan askeri eğitim modeli üzerinde de çalışmaların önemli bölümünü tamamladı.

Nisan ayında montajı başlanacak askeri Hürkuş, ilk uçuşunu Aralık 2017’de yapacak. Ardından ilk teslimatın Haziran 2018’de gerçekleşmesi planlanıyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin 15 adet Hürkuş-B siparişi bulunuyor. Ayrıca projede 40 adetlik de opsiyon yer alıyor.

HÜRKUŞ’TAN MÜKEMMEL BİR “DÜŞME” TESTİ

HÜRKUŞ’UN YENİ BOYASI!

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles