Yerli denizaltı ve yeni milli gemiler yolda!

Yerli denizaltı ve yeni milli gemiler yolda! 1

Bakan Fikri Işık’tan boşalan koltuğu gelen yeni Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, milli denizaltı projesiyle ilgili çalışmaları yerinde söyledi.

Projeyle ilgili bilgi veren Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Prof. Dr. İsmail Demir, 6 adet denizaltı üzerinde çalışıldığını ve ilk teslimatların 2020’de olacağını söyleyerek “Dünyanın en modern denizaltılarını yapıyoruz. Batarya sistemi, motor, jeneratör gibi şeyler yerli değil ama yerli olması için çalışıyoruz. İsmi henüz belli değil ama milli denizaltımız 66 metre uzunluğunda ve 6.3 metre çapında olacak. 300 kişinin çalıştığı projede 330 elemana daha ihtiyaç var” dedi. İsmail Demir konuşmasının devamında:

ALMANYA OLMADAN DA YAPARIZ!

– Ermeni tasarısı nedeniyle Almanya ile ilişkilerimizi gözden geçireceğiz. Denizaltıyı Almanlar olmadan da yapabiliriz. Cumhurbaşkanımızın ‘Dik duracağız, diklenmeyeceğiz’ diye tabir ettiği durum burada da söz konusu. Savunma sanayi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam destek verdiği bir alan.

– Başka ülkelerle dostane şekilde kazankazan prensibiyle çalışırız. Gerek İHA’lar, gerek denizcilik gerekse diğer savunma sektörlerinden çok da kimsenin kaprisini çekecek durumda değiliz. Belki biraz geç olur, biraz daha çok terleriz ama bu işi yaparız.

RESİM TEMSİLİ OLARAK KULLANIŞMIŞTIR, KONU İLE BAĞLANTISI YOKTUR
RESİM TEMSİLİ OLARAK KULLANIŞMIŞTIR

– Yeni nesil MİLGEM’leri yapmaya devam ediyoruz. 2020’de 4 milli gemimiz denize inmiş olacak.

– Gemi bir kabuk. Bu kabuğun içini doldurmak, görev sistemlerini, haberleşme sistemlerini ve silahlarını yapmaktır önemli olan. Savunma sanayisinin kullanıldığı her üründe yerli sanayi ne kadar katkı sağlar, ne kadar işin içine girer şeklindeki bir boyutu her zaman masada tutuyor ve buna ağırlık veriyoruz.

– Yeni Milli Savunma Bakanımız ilave bir fırsat doğurdu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen Fikri Işık’la teknoloji ve bilimin daha çok ön plana çıktığı bir dönemi yaşayacağız.

Açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Sabah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles