Yerli baz istasyonu ULAK’da önemli gelişme!

Yerli baz istasyonu ULAK'da önemli gelişme! 1

2013 yılında duyurulan ve geliştirilmeye başlanan yerli ve milli baz istasyonu ULAK’da güzel gelişmeler oluyor.

1 Nisan 2016’da hayatımıza giren 4.5G teknolojisi Türkiyede kullanılmaya başlamadan önce 4.5G IMT-Advanced Yetki Belgesi İmza Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da yerli ULAK projesine değinmiş ve bu teknolojinin ülkemiz adına çok önemli olduğunu vurgulamıştı.

ULAK’IN AMACI

Ulak Projesinde artan askeri ve sivil (kamu güvenliği ve ticari) veri haberleşmesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 4G haberleşme sistemi milli yazılım ve donanım bileşenlerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Proje ile 4G teknolojilerine yönelik milli imkan ve kabiliyetler arttırılarak mobil haberleşme teknolojilerine yönelik dışa bağımlılığın azalması beklenmektedir.

ULAK’I KİMLER ÜRETİYOR?

Yerli baz istasyonu; Savunma Sanayii Müsteşarlığı Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme Projesi kapsamında Argela, Netaş ve Aselsan gibi önemli teknoloji firmalerimiz üretimi gerçekleştiriliyor.

ULAK’DA SON DURUM NEDİR?

Proje kapsamında geliştirilen LTE-Advanced Makrocell Baz İstasyonu (ULAK), İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük mobil iletişim fuarı olan Mobile World Congress 2016 fuarında görücüye çıktı. Dünyanın değişik ülkelerinden yaklaşık 100 bin kişinin gezdiği, bin 500 firmanın temsil edildiği fuarda yerli baz istasyonumuz büyük ilgi gördü.

ULAK projesi şuanda geliştirilmeye devam ediliyor ve test, kalifikasyon çalışmaları yapılıyor. Tamamen bittiğinde Türkiyede ki yabancı baz istasyonu egemenliği yavaş yavaş sona erecek ve belki de devlet teşviği ile sadece yerli baz istasyonları kullanılarak ekonomiye büyük katkı sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles