Yerli ATAK helikopteri TSK’ya teslim edilmeye devam ediyor!

Yerli ATAK helikopteri TSK'ya teslim edilmeye devam ediyor! 1

Türk-İtalyan ortaklığı ile üretilen ve genel hatları ile yerli olan savaş helikopteri ATAK’ın 15.si de TSK’ya teslim edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 15’inci ATAK helikopterine kavuştu. TUSAŞ T-129 Atak kod adı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve İtalyan AgustaWestland firması tarafından üretim ve testleri tamamlanan helikopter de, diğerleri gibi terörle mücadelede önemli katkılar sağlayacak. Milli Savunma Bakanlığı, 15’inci ATAK’ın envantere girişini, “Savunmada yeni bir ATAK. Bölücü teröristlerin korkulu rüyası milli helikopterimiz ATAK’ın 15’incisi envantere girdi. Milletimize hayırlı olsun” ifadeleriyle açıkladı.

Yerli teknoloji ile İtalyan platformunda üretilen ATAK taaruz helikopteri ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş iki tipe sahip. Yakın hava desteği görevleri için 76 adede kadar 70 mm güdümlü/güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatılmış T129A ve çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş olan ve aynı anda 8 adet UMTAS, 12 adet CIRIT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilen T129B.

TUSAŞ tesislerinde üretimi tamamlanan ilk T129A prototipi ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirmiştir. İtalya’da üç adet ve Türkiye’de iki adet prototip ile devam eden test ve kalifikasyon faaliyetleri kapsamında Kalifikasyon tamamlanana kadar toplam 2000 saate yakın uçuş ve yer testi gerçekleştirmiştir. T129 Helikopterleri 2013 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerince kullanılmaya başlandı.

İlk milli taarruz helikopteri: Atak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles