Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız…

Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız... 1

Türk Silalı Kuvvetlerinde onlarcası teslim edilen taktik ve hücum amaçlı kullanılan ATAK helikopterinin üretimi ve bilinmeyen taraflarını öğrenmeye hazır mısınız?

İlk olarak bunu kesin bir şekilde söyeleyelim. ATAK helikopteri tamamen yerli üretim değil. Hatta büyük çoğunluğun da yerli ve milli olduğunu söylemek oldukça zor.

Şimdi gelelim detaylara…

1- Bu helikopterin orjinali ilk olarak İtalyan Agusta şirketi tarafınca tasarlanan ve üretilen bir hücum helikopteri olan Agusta A129 Mangusta adlı bir helikopter. (Ayrıca ATAK helikopterinin kod adı da T-129)

Aşağıda ki fotoğraf bu Agusta A129 Mangusta’ya ait.

Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız... 2Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız... 3

2- Bu Agusta A129 Mangusta adlı helikopter, Tamamen Avrupa’da tasarlanan ve üretilen ilk hücum helikopteri olma durumunu taşıyor.

3- A129 Mangusta adlı helikopterin kasası ve bir çok özelliği ile aynı kalmakla beraber, bizim firmamız TAI ile İtalyan AgustaWestland friması, T129 ATAK adında bir helikopter için ortaklık geliştirdi. Bu helikopter de A129 modeline yeni ve Türkiye adına yerli çözümler getirecekti.

4- Bu ortaklık ile bizim firmamız TAI, İtalyan firmasından bahsi geçen
Agusta A129 Mangusta helikopterin haklarını satın alarak kendi sistemlerini entegre edecek ve Türk Ordusu için T129’u üretecek hatta ihraç edebilecekti.

TAI / AgustaWestland ortak üretimi olan T129 ATAK, yukarıda görüntüsü bulunan ve bahsi geçen Agusta A129 Mangusta platformuna dayanan çift motorlu, iki kişilik bir koltuk, çok amaçlı,hava saldırısı helikopteridir. T129, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve ortağı AgustaWestland ile geliştirildi.

Helikopter, hem sıcak hem de yüksek ortamlarda gelişmiş hücum ve bulgu misyonları ve hem gündüz hem de gece koşullarında zor coğrafya için tasarlandı.

ATAK programı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hücum ve taktik bulgu helikopteri gereksinimlerini karşılamaya başladı.

Kısacası T-129 Atak…

Türk mühendisleri tarafınca geliştirilmiş modifikasyonlar, silah sistemleri, yazılımlar, şanzıman ve rotor kanatları ile, İtalyan firmasının daha önce ürettiği ve kendini kanıtlamış AgustaWestland A129 gövdesine entegre edilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir helikopterdir.

Motorun da da , İngiliz şirket Rolls-Royce ve Amerikalı firma Honeywell’ın ortak üretimi iki tane LHTEC CTS800-4A motoru kullanıldı.

Bu ortaklık bize ne kattı?

1- Mühendislerimiz helikopter yapımını sıfırdan öğrenme şansını yakaladı.

2- Sıfırdan bir helikopter üretmek çok zaman alacaktı. Ama bunun için hem fazla zamanımız yoktu hemde mühendislerimiz çok eksikti. Üretilmiş bir helikopterin altyapısı satın alınarak üretim zamanı çok hızlandı.

3- Bu tip bir helikopterde dışa bağımlılık büyük ölçüde azaldı. Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinden zorla satın almaya çalışmaktan öte kendi helikopterimizi bir ortakla da olsa üretmeye başladık.

4- Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine 10 yıl da girecek olan saldırı helikopteri sayısını 1 sene gibi çok kısa bir zamana düşürmüş olduk.

5- Bu helikopterin bize kattığı en önemli özellik ise 1. madde de yer verdiğimiz sıfırdan bir helikopter konusu. İlk uçuşunu 2018 de yapan ve büyük bir coşku ile karşılanan t625 milli ve yerli helikopterimiz (görüntüsü aşağıda) motoru da dahil tamamen Türk yapımı bir genel maksat yerli helikopter olma özelliği taşıyor.

6- Bu PROJEDEN KAZANILAN BİLGİ BİRİKİMİ İLE,  TAMAMEN MİLLİ “AĞIR SINIF SAVAŞ HELİKOPTERİ” YAPIMINA BAŞLANDI

Bu yeni projede: Teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkân ve kabiliyetler ile tasarlanacaktır.

T129 ATAK Helikopteri’nde kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkân ve kabiliyetler ile tasarlanacak “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi”ne başlanmıştır.

Bu doğrultuda, T625 Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız... 4Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız... 5

ATAK 2 ile ilgili ilk bilgiler burada!

ATAK TEKNİK ÖZELLİKLER:

Uzunluk 14.54m 47.70ft
Yükseklik 3.40m 11.20ft
Ana Rotor Çapı 11.90m 39.00ft
Genişlik 3.49m 11.45ft
Azami Kalkış Ağırlığı 5065kilogram 11166lb
Yakıt Tankı* 762kilogram 950lt
Mürettebat 2 Tandem 2 Tandem

*Harici yakıt tankı mevcuttur

PERFORMANS:

Azami Seyir Hızı 281km/sa 152knts
HIGE (TOP) 4572m 15000ft
HOGE (TOP) 4221m 13850ft
Tırmanma Oranı 13.26m/sn 26.10ft/dk
Dikey Tırmanma Oranı 7.3m/sn 14.30ft/dk
Vazife Tavanı 4572m 15000ft
Menzil (Std. Tank) 537km 290nm
Havada Kalış 3 saat 3 saat

2 thoughts on “Yerli ATAK helikopteri gerçeği! Biraz şaşıracaksınız…

  1. Sözde T129 ATAK’la ilgili makale yazmışsınız ama görsellerin hiç birinde Atak helikopteri yok.
    Manşette “Eurocopter Tiger” helikopterini kullanıyorsunuz.. Tam bir komedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles