Yerli arazi aracı yakında bitiyor! Yerli üretim ise dur durak bilmiyor!

Yerli arazi aracı yakında bitiyor! Yerli üretim ise dur durak bilmiyor! 1
Temsili 4×4 resmi

Yerli otomobil çalışmaları gündemin bir köşesinde dura dursun, İstanbul’da faaliyet gösteren BTG firmasınca geliştirilen yerli arazi aracı geliştirmesinde sessiz sedasız sona gelindi.

Elektronik sistemleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde yapılacak aracın, diğer bileşenleri BTG firması tarafından üretilecek.

BTG Genel Müdürü Birol Arıcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4×4 özelliğindeki arazi aracının tasarım aşamasının tamamlandığını, patent işlemlerinin sürdürüldüğünü, temmuz ayında prototipinin tamamlanacağını söyleyerek.

Türkiye şartlarında otomotiv sektöründe artık montajdan çıkıp üretim ve belirli bir markaya yoğunlaşılması gerektiğine işaret eden Arıcan, “KSÜ’den aldığımız destekle, Türk yazılımı, Türk mantığı ve Türk mühendisliği ile yerli arazi aracımızı üreteceğiz” dedi.

Dünya şartlarında hatta bir adım öne geçebilecek bir araç oluşturabilmek istediklerinin altını çizen Arıcan, “Marka ve insanların alışkanlıklarını göz önüne alırsak, bununla ilgili ihtiyaçlar özellikle binek araç tarzında değil arazi, özel ihtiyaç ve askerimizin, polisimizin kullanabileceği bir araç üzerinde çalıştık” olduğunu söyledi.

Arıcan, KSÜ ile işbirliği yaptıkları çalışmada, aracın üretim aşamasına gelindiğini belirtti. Aracın, tek şase, tek dingil üzerine, 7 ton taşıyabileceğini, aks ve diferansiyel motor kontrol sistemlerinin elektronik olacağını dile getiren Arıcan, “SUV (spor amaçlı taşıt) modelin yanında üst teknoloji binek araçların kullandığı her türlü elektroniği, bu aracın üzerine adapte ederek bir arazi ve özel kullanım aracı dizayn ettik” şeklinde konuştu.

3 thoughts on “Yerli arazi aracı yakında bitiyor! Yerli üretim ise dur durak bilmiyor!

  1. 2023 yılı TÜRKün övünç yılı olacaktır inşaallah, hadi bakalım. Türk övün, çalış, güven, tüm farm faktör burda. İnsan Atalarının çizdiği yoldan emin adımlarla giderse yolu açıktır. Türklüğüyle övünecek, illaki çalışacak ve Atalarının sözünün binlerce yıllık devlet güvencesi olduğuna İnancı kayıtsız şartsız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles