WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz!

WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz! 1

Web sitesinin hızının önemli olduğunu herkes artık tam anlamıyla biliyor. Okuyucularınız veya arama motorlarınız olsun, ikisi de hızlı yüklenen web sitelerini tercih eder.

Günlük blog yazarı WordPress’i hızlandıran en yaygın taktiklerin yanı sıra, eskiden “Web sitemi daha hızlı nasıl yükleyebilirim?” Sorusuna kapsamlı bir cevap veremiyor.

Bu yüzden WordPress hız optimizasyonuna yönelik bu eksiksiz kılavuzla hepsini değiştirmeye karar verdik . Bu kılavuz, WordPress hız optimizasyon çalışmalarınızda sıfırdan kahramana geçmenize yardımcı olacaktır.

İÇİNDEKİLER

Bu Kılavuza Uymak için Ön Koşullar

Başlamadan önce, net bir şey yapalım. Bu kılavuz, herkesin izleyebileceği şekilde yazılmıştır, ancak WordPress’i kullanmaya alışkınsanız (veya rahatsanız) bu kılavuzdan yalnızca tam olarak yararlanabilirsiniz .

Bu kılavuzu etkili bir şekilde takip etmek için gerekli olan bir başka ön koşul, bir çocuk teması oluşturmaktır. Alt tema, web sitenizin kodunda hiçbir değişiklik yapmadan değişiklik yapmanıza yardımcı olacaktır . Temanızı güncellediğinizde yaptığınız değişiklikler de kaybolmaz.

Bu kılavuzdaki birçok optimizasyon için, belirli dosyalara yerleştirmeniz gereken kod parçacıklarını paylaşacağız. Eklentileri işi yapmak için önerebiliriz, ancak bu kılavuzun amacını ortadan kaldıracaktır. Bazı optimizasyonlar için eklentiler önerdik, ancak kod çoğaltılmayacak kadar karmaşık olacak.

Koddan veya WordPress dosyalarınızı düzenlemenin genel fikrinden rahatsızsanız, endişelenmenize gerek yoktur – size net talimatlar verdik ve size web sitenize kopyalayabileceğiniz kodları verdik.

Şimdi bunlar yoldan çıktı, haydi başlayalım.

0 Kontrol Oluşturma

Önerilerimizin etkinliğini test etmek için yeni bir web sitesi oluşturacağız ve tüm optimizasyonları kendimiz yapacağız . Daha sonra optimizasyon yapılmadan önce ve sonra web sitesinin performansını karşılaştıracağız.

önce-sonra-speed-optimizasyon

İşte çeşitli performans testcilerindeki test web sitelerinin sonuçları. İnternet sitesinde MyThemeShop’tan Schema temasını kullanıyoruz .

GOOGLE PAGESPEED

google-page-hız kontrolü

PİNGDOM ARAÇLARI

Pingdom kontrol testi-2

GTMETRİX

gtmetrix kontrol testi

Web sitesinin performansının zaten oldukça iyi olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, önerilen ana makinemizi (aşağıya bakınız) ve yüksek performanslı Schema Temasını kullandığımızdır.

Şimdi bu performansı daha da ilerletmeye çalışalım.

1 Bir Hızlı Web Sunucusu Seçin

Hızla host'lar

Hızlı bir web sunucusu seçmek, web sitenizin hızını artırmak için alabileceğiniz en kolay ve en etkili kararlardan biridir. Yavaş bir ana bilgisayar kullanmak, titrek bir temel üzerinde büyük bir yapıya sahip olmaya benzer. Ne zaman düşeceğini asla bilemeyeceksin.

Özgür ve sınırsız ev sahibi kağıda harika geliyor ama gerçek dünyada hiçbir şey özgür ve sınırsız değil. Bu çirkin sözleri vermeyen bir ev sahibi seçmek akıllıca olacaktır.

Birkaç faktör mükemmel bir ev sahibi yapar. Bunlardan bazıları:

 • Sunucu Tepki Süresi (veya ilk bayta kadar geçen süre)
 • Teknoloji Yığını
 • Müşteri desteği

ve dahası.

Bir konağın kalitesini ölçmenin en yaygın yolu TTFB’yi kontrol etmektir. TTFB veya ilk bayt zamanı, sunucunun ne kadar hızlı olduğunu gösteren sunucunun yanıt vermesi için geçen süredir.

TTFB ziyareti, test etmek ByteCheck ve orada URL girin. Ücretsiz servis, web sitenizin cevap verme süresini hızlı bir şekilde keser. İşte sonucumuzun nasıl olduğu.

wpgrammy-bytecheck

2 Performansa Yönelik Bir Tema Seçin

WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz! 2

Güzel görünen, tonlarca özelliğe sahip, ancak yalnızca saatte 5 mil kadar uzanan bir araba seçer miydiniz? Muhtemelen değil.

Çoğu WordPress teması aynı şekilde oluşturulur. İyi görünüyorlar, hayal edebileceğiniz tüm özelliklere sahipler, ancak performansınızı önemsemedikleri için web sitenizi bir taramaya sürüklüyorlar.

Bu konuyu başlangıçta hissetmeyebilirsiniz. Ama iyi performans gösteren bir tema ve iyi performans gösteren bir teması arasında büyük bir fark vardır, hatırlar yük altında . Çoğu tema, yüzlerce hatta binlerce ziyaretçinin baskısı altında olacak şekilde tasarlanmamıştır.

Başarılı bir blog oluşturmak için performansa öncelik veren bir tema seçmelisiniz.

Kornayı çalmak için değil, ama MyThemeShop temalarını seçmenizi tavsiye ediyoruz. Yüksek yük altında bile inanılmaz özellikler ve yıldırım hızında performans ile temalar oluşturuyoruz. Bazı çok yönlü temalar arıyorsanız, Schema ve SociallyViral’i deneyebilirsiniz .

Temalarımız aynı zamanda performansı daha da artıracak birçok eklentinin kullanımını ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak özel performans özellikleriyle birlikte gelir.

şema performans sekmesi

Hangi temayı seçerseniz seçin, özelliklere göre performansa daima öncelik verin.

3 WordPress Sayfalarının Kullanımını Sınırlandırın

wordpress-sayfalar

Not: Sayfalarla ilgili hafıza sorunu WordPress 4.2’de ele alınmıştır ve artık bir sorun kadar büyük değildir. Dolayısıyla, bu optimizasyon artık kullanılmadığından, bu noktayı atlayabilirsiniz. Ancak, içeriğinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olduklarından sayfalar yerine özel postaları kullanmayı düşünmelisiniz.

Muhtemelen içerik göndermek için WordPress sayfalarını veya yayınlarını kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur. Birçok web sitesi sahibi, içeriği web sitelerinde yayınlamak için sayfalar kullanır.

Bu iyi değil.

WordPress sayfaları hiyerarşiktir. Bu, her sayfanın bir şekilde başka bir sayfaya bağlı olduğu anlamına gelir. Bu, her gönderinin ayrı bir varlık olduğu gönderilerden farklıdır.

Bir sayfanın her yüklenmesi gerektiğinde, web sitenizdeki tüm sayfa kimlikleri de yönetici tarafından alınır. Bu, özellikle arka uçta performans sorunlarına neden olur. Web sitenizde 100’den fazla sayfa varsa ve arka uç yavaşsa, bunun nedeni muhtemelen budur.

Peki bu sorunun çözümü nedir?

Mesajları veya Özel Mesaj Türlerini kullanın.

Varsayılan olarak, WordPress’te gönderiler, sayfalar, gezinme menüsü, düzeltme ve ek içeren birkaç gönderi türü vardır. Ancak, yeni yayın türleri oluşturabilir ve istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz.

Örneğin, bir ürün inceleme web sitesi işletiyorsanız , inceleme gönderi türü oluşturabilirsiniz.

Özel yayınları manuel veya kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kolay yolu tercih ederseniz, size özel yazı türleri oluşturmak için GUI kullanımı için kolaylık sağlayan Özel Yazı Türü UI eklentisini kullanabilirsiniz.

Web sitenizde zaten çok sayıda sayfa oluşturduysanız , mevcut sayfalarınızı tek bir tıklatmayla özel gönderi türlerinize dönüştürmek için Post Type Switcher eklentisini kullanabilirsiniz. Eklenti aynı zamanda yararlı bulacağınız toplu dönüştürme işlemini de destekler.

4 WordPress, Temalar ve Eklentilerinizi Güncelleyin

düzenli aralıklarla güncelleme-wordpress

Bu, WordPress web sitenizi hızlı ve güvende tutmanın en kolay yoludur. WordPress kurulumunuzu, tüm temalarınızı ve eklentilerinizi en son sürüme güncel tutmanızı her zaman öneriyoruz. Bu sadece web sitenizin hızını artırmakla kalmaz aynı zamanda web sitenizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

Bunun tek istisnası büyük yeni sürümler için olacaktır. Örneğin, WordPress 5.0 gelecekte piyasaya sürüldüğünde, en kısa zamanda güncelleme yapmamalısınız. Bunun birkaç nedeni var.

 • Birçok eklenti yeni sürümle uyumlu olmayabilir
 • Alfa sürümleri (X.0 sürümleri) genellikle sıkıcıdır ve üretime uygun değildir (canlı web siteleri)
 • Performans sorunları yalnızca alfa sürümünden sonraki birkaç sürümden sonra ele alınmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, en kısa zamanda büyük güncellemeleri güncellememelisiniz. Bu nedenler yalnızca WordPress için geçerli değildir. Temalar ve eklentiler için yayımlanan büyük yayınlar, güncelleştirilmeden önce dikkatlice düşünülmelidir, çünkü bunlar için de aynı sorunlar görünebilir. Diğer tüm durumlarda, WordPress kurulumunuzu, temaları ve eklentileri en son sürüme güncel tutun.

5 PHP 7 ve üstü kullan

PHP veya Hypertext Preprocessor, WordPress’in kurulu olduğu sunucu tarafında bir betik dilidir. PHP inşaat malzemesini temsil ederken WordPress’i bitmiş bir daire olarak düşünebilirsiniz.

Ne kadar iyi yapı malzemesi kullanırsanız, daireniz o kadar sağlam olacaktır. Benzer şekilde, sunucunuzun kullandığı PHP sürümü ne kadar yeni olursa, WordPress o kadar iyi performans gösterir.

Ne yazık ki, tüm WordPress kurulumlarının yalnızca% 1.5’i PHP’nin en son sürümü olan PHP 7.2 kullanıyor , WordPress web sitelerinin% 39.6’sı hala 28 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan PHP 5.6 kullanıyor .

wordpress-versiyon-istatistik

WordPress bile şimdi PHP 7.2 veya daha üstünü kullanmanızı önerir .

wordpress-gereksinimler

Ağustos 2014’te piyasaya sürülen bir telefon kullanmayı hayal edebiliyor musunuz? Yavaş tepki süreleri sizi deli edecek. WordPress kurulumunuz PHP 5.6 ile böyle yapacaktır.

Bunun çözümü PHP 7.2’yi destekleyen ve WordPress dahil olmak üzere teknoloji yığınlarını güncel tutmak için proaktif olan bir ana bilgisayar seçmektir.

6 SSL kullanın

SSL kullanmak WordPress hızını doğrudan etkilemese de, yine de yapmanızı tavsiye ediyoruz. SSL kullanmanızın birçok nedeni vardır.

nasıl yapılır ssl-bakışlar

Birincisi ve en önemlisi , Google, arama sonuçlarında siteleri güvenli hale getirmek için küçük bir fayda sağlamaya başladı . Aradaki fark bugün dakika olsa da, yarın aynı olmayabilir. Google güncellemelerini hiç bilmiyorsanız, onların hiçbir uyarıda bulunmadan geldiklerini bilirsiniz. Öyleyse yarın birden bire SSL ile sitelerden faydalanmaya karar verdiyse, yine de üstünlüğünüzü koruyacaksınız.

Bu neden, Google güvenli olmayan web sitelerini birkaç ay içinde vurgulamaya başladığında da artacaktır. Web siteniz güvenli değilse, kullanıcılarınıza adres çubuğundaki “güvenli olmayan” diyen dev bir kırmızı işaret sunulur. Kullanıcıların gözünde güveni korumak istiyorsanız, bu iletiden kaçınmak çok önemli olacaktır. Daha fazla ayrıntı için bu makaleye bakın .

İkinci sebep tüketici güvenidir. SSL’li web siteleri , adres çubuğunda yeşil bir asma kilit işaretibulunduğundan, daha güvenli görünür ve güvenlerini artırır. Web sitenizdeki herhangi bir dönüşüm için güven çok önemlidir, bu nedenle bir blog veya e-ticaret web sitesi işletiyorsanız, SSL’ye geçmelisiniz.

Üçüncü sebep ise güvenlik. Son GSYİH düzenlemeleri ile veri gizliliği ve güvenliği büyük önem taşıyor. Uymayan siteler, hangisi daha yüksekse, 24 Milyon Dolara veya yıllık gelirlerinin% 4’üne kadar para cezasına çarptırılabilir. Seni tanımıyoruz ama kesinlikle ağır para cezaları vermek istemiyoruz. Web sitenize yüklü bir SSL sertifikası almak, web sitenize ve web sitenize aktarılan verileri şifreleyerek web sitenizi daha güvenli hale getirir.

Şimdi sizi bir SSL sertifikası kurmaya ikna ettiğimize göre, geriye kalan tek sorun nasıl yapılacağıdır.

7 Eklenti Kullanımınızı Yeniden Düşünmek

remove-yararsız-eklentileri

Yavaş WordPress performansının en yaygın nedenlerinden biri çok fazla eklentinin kullanılmasıdır. Eklentilerden kaçınmanın mümkün olmadığını ve WordPress’i ilk etapta kullanma amacını ortadan kaldıracağı için çok fazla olduğunu vurguladık .

Ancak, çoğu web sitesi sahibi basit bir gerçeği anlamıyor. Eğer diğerleri eşitse, performans perspektifinden bakıldığında, her birinin tek bir görevi yerine getiren birçok eklentiye karşı birçok işi yapan bir eklenti kullanmak daha iyidir .

Eklentilerin kullanıldığı en yaygın özellikler Ajax Search, Tembel Yükleme, Lightbox, Sosyal Medya paylaşımları, sayfalandırma, reklam yönetimi, ilgili yayınlar, kaydırıcılar, kenar çubuğu yönetimi ve birkaçıdır.

Bu görevlerin her birini yapan birden fazla eklenti kullanmak yerine, bu görevlerin tümünü veya çoğunu işleyen tek bir eklenti bulmalısınız.

Bir MyThemeShop teması kullanıyorsanız, önemli bir avantaja sahip olursunuz. Temalarımız, yukarıdaki özelliklerin çoğunu kutudan çıkarmaktadır. Bu, birçok kişinin işini yapan bir eklentiye bakmak yerine; hiç bir eklentiye bakmak zorunda değilsin.

Eklentileri kullanırken hatırlanması gereken bir diğer önemli şey de PHP 7 ve üstü ile uyumlu olduklarından emin olmaktır. Sebepler yukarıdaki bölümde tartıştığımız gibi.

8 WordPress’i Hızlandırmak için Önbelleği Kullanma

Önbelleğe alma, bir WordPress eklentisinin, ziyaretçileriniz gelmeden önce tüm kodunuzu işleyerek sayfalarınızın bir kopyasını alması işlemidir . Bu, WordPress’in web sitenizi, veritabanından ve diğer kaynaklardan içerik alarak toplaması için zaman kazandırır.

Önbellekleme, WordPress yükleme sürenizi daha öncekilerden bir kısmı haline getirebilecek güçlü bir tekniktir.

WordPress’te önbellekleme eklentilerle gerçekleştirilir ve WordPress’te önbelleğe almak için en iyi eklentilerden biri W3 Total Cache’dir . Birçok yapılandırma ve seçenek içeren kapsamlı bir eklentidir.

Kısa süre önce W3 Total Cache ile deneyler yaptık ve çok olumlu sonuçlar aldık.

w3-total-öğretici

Yukarıdaki resmin üzerine tıklarsanız, W3 Total Cache yapılandırması için kapsamlı kılavuzumuza erişeceksiniz . Bu bir var adım öğretici adım biz W3 Toplam Önbellek her ayarı açıklamak, nasıl yapılandırılacağı ve hangi senaryoları yapılandırma değişecektir.

W3 Total Cache yazılımını web sitenize yüklemenizi ve devam etmeden önce kılavuzumuza göre yapılandırmanızı öneririz. Kısayol istiyorsanız, W3 Total Cache’da yapılandırdığımız tüm ayarların bir kopyasını indirebilir ve web sitenize yükleyebilirsiniz.

9 Görüntü Optimizasyonu

görüntü optimizasyonu

Görüntüler bir sayfadaki en büyük öğelerden biridir (yükleme süresiyle ilgili) ve resimlerinizi uygun şekilde optimize etmek, web sitenizdeki değerli yükleme sürelerini azaltabilir.

Görüntülerin optimize edilebileceği birçok yol vardır ve tüm çeşitli yöntemleri tartışacağız.

DOĞRU GÖRÜNTÜ FORMATINI SEÇME

Doğru görüntü formatını seçmek çok önemlidir. En sık kullanılan resim formatları JPG, PNG ve GIF’tir. GIF, çoğunlukla hareketli görüntüler için kullanılır, hareketsiz görüntüleri sadece JPG ve PNG’ye bırakır.

Teknik jargona girmeden, JPG formatı çok renkli fotoğraflar ve görüntüler için uygundur; PNG görüntüleri sınırlı renkli ve saydam arka plana sahip görüntüler için en iyisidir.

İşte JPG ve PNG formatlarında aynı resmin yan yana karşılaştırılması.

jpg-vs-png

Gördüğünüz gibi, boyut farkı çok büyük. Bu nedenle, doğru görüntü formatını seçmek önemlidir.

Hangi resim biçimini seçeceğinize karar vermek zor zamanınız varsa, o zaman kolay bir çözüm var. Yeniden boyutlandırabilen, kırpabilen, biçimleri değiştirebilen ve yüzlerce görüntüdeki dakikalar içinde birçok işlem yapabileceğiniz XnConvert gibi toplu bir görüntü işleme yardımcı programı seçin.

xnconvert-image-seçenekleri

Seçmenize yardımcı olmak için, tüm resimlerinizi XnConvert’e sürükleyip bırakın ve onları JPG ve PNG’ye dönüştürün. Daha sonra web siteniz için en düşük boyutlu görüntüleri seçebilirsiniz.

XnConvert ayrıca, görüntüleri Google’da geliştirilen yeni bir resim biçimi olan WebP biçimine de dönüştürebilir. WebP formatı çok yönlüdür ve JPG ve PNG’den daha fazla tasarruf sağlar.

GÖRÜNTÜ SIKIŞTIRMAYI KULLAN

JPG ve PNG görüntülerinin her ikisi de sıkıştırmayı destekler. Bazı yazılımlarda, sıkıştırma da kalite ile gösterilir.

Görüntüler oluşturduğunuzda, genellikle% 100 kalitede olurlar. Görüntü kalitesini düşürürseniz (sıkıştırma), görüntünün boyutu düşer. Genellikle, JPG resimlerini herhangi bir görünür değişiklik olmadan % 85-90’a sıkıştırabilirsiniz . İşte bir örnek.

kompresyon-örnek-in-görüntülerin

Görüntüleri nasıl sıkıştıracağınıza dair bir fikriniz yoksa, XnConvert’ı tekrar kullanabilirsiniz. XnConvert, kaliteli görüntüleri, onu destekleyen tüm formatlarda ayarlayabileceğiniz bir kalite ayarına sahiptir.

Görüntüleri el ile yüklemeden önce sıkıştırmak istemiyorsanız, bunu yapmak için bir WordPress eklentisi seçebilirsiniz. Görüntüleri sizin için sıkıştırabilecek birçok eklenti var, ancak ShortPixel Image Optimizer’ı kullanıyor ve tavsiye ediyoruz .

Görüntüleri birçok yönden sıkıştırmak için birçok seçeneğe sahip kullanışlı bir eklentidir. Ücretsiz sürümde, ayda 100 görüntüye kadar sıkıştırabilirsiniz ve daha fazla görüntüyü sıkıştırmanız gerekirse, yalnızca 4.99 dolara 5.000 görüntü lisansı satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, resimlerinizi sıkıştırmak için LiteSpeed ​​Önbellek Eklentisini de kullanabilirsiniz . LiteSpeed ​​bir önbellekleme eklentisidir, ancak ücretsiz bir Google Pagespeed eklentisi kullanarak görüntü sıkıştırmayı da destekler.

LiteSpeed ​​ile sıkıştırabileceğiniz resimlerin sınırı yoktur ve tüm resimler sunucularında sıkıştırılır. Bu, web sitenizde binlerce resim olsa bile sunucunuzun ek yük altına alınmadığı anlamına gelir.

LiteSpeed ​​ile tek sınırlama, tüm resimlerinizi tek seferde sıkıştırmaması değil, toplu olarak sıkıştırmasıdır . Web sitenizde çok fazla resim varsa, hepsini sıkıştırmanız biraz zaman alabilir.

Hepsi bir arada performans ve görüntü sıkıştırma eklentisiyle ilgileniyorsanız, Perfmatters programınıda deneyebilirsiniz . Tek bir tıklamayla tüm optimizasyonlarını sunarak web sitenizi optimize etmenizi kolaylaştıran performans odaklı bir WordPress eklentisidir . Fiyatlar yıllık 19,95 dolardan başlıyor ve bu da sunduğu tüm optimizasyonlar için mükemmel bir değer.

10 CloudFlare Kurulumu ve CDN

CloudFlare ücretsiz bir CDN ve ters proxy önbellekleme hizmetidir. O senliği anlamadıysan, endişelenme. Bilmeniz gereken tek şey, web sitenizi daha hızlı hale getirmenize yardımcı olacak çoğunlukla ücretsiz bir hizmettir.

CloudFlare, web sitesi verilerinizi alarak ve sunucularına kaydederek web sitelerinin hızını artırır.CloudFlare, sitenize gelen herhangi bir ziyaretçinin CloudFlare üzerinden geleceği şekilde kurulmalıdır. CloudFlare, ziyaretçinin hangi sayfaları istediğini görebildiğinden, ziyaretçilerine kendi sunucularından çok fazla içerik sağlayabilir ve böylece sunucunuzu sıkıntıya sokar.

CloudFlare’u ayarlamak çok karmaşık değildir ve CloudFlare’yu W3 Total Cache Makalesinde nasıl kurup yapılandıracağımızı gösterdik . İşte temel adımlar.

CLOUDFLARE’U YÜKLEYİN

İlk adım, CloudFlare resmi eklentisini web sitenize indirmek ve kurmaktır . Yüklemeden sonra, Ayarlar> CloudFlare öğesine gidin .

ANA SAYFA

Ana sayfa ayarlarında, işte önerilen ayarlarımız.

cloudflare eklenti-ev

AYARLAR SAYFASI

Ayarlar sayfasında iki sekme vardır. İşte ‘Hız’ sekmesi için ayarlarımız.

cloudflare ayarları hızlı

Ve işte ‘Güvenlik’ bölümü için önerilen ayarlarımız.

cloudflare ayarları-güvenlik

CLOUDFLARE’DAKİ AYARLAR

Eklentideki ayarların yanı sıra, CloudFlare hesabınızda ayarlayabileceğiniz birkaç ayar vardır. CloudFlare hesabınıza giriş yapın ve ‘Hız’ ve ‘Önbellekleme’ sekmeleri için ekran görüntülerinden ayarları kullanın. Ayarların geri kalanı varsayılan olarak bırakılabilir.

Hız Sekmesi için ayarlar.

clouflare hızlı-settings-bulut

Ve burada ‘Önbellek’ Sekmesi için ayarlar.

cloudflare önbelleğe alma-settings-bulut

11 Lazy YouTube Videolarını ve Görüntülerini Yükleme

Web sitenizde 20 resimli bir yayınınız varsa, ziyaretçi yalnızca yazının yarısını okuyor olsa bile sayfadaki tüm resimler yüklenir.

Lazy Loading, yalnızca bir ziyaretçi yakınındayken görüntüleri ve diğer ağır varlıkları yükleyerek yükleme süresini azaltan bir tekniktir. Doğru yapıldığında web sitesi hızını önemli ölçüde artırabilir.

MyThemeShop temalarının çoğu, yerleşik tembel yükleme özelliklerine sahiptir ve tek yapmanız gereken ayarlardan bunları etkinleştirmektir.

mythemshop-yavaş yük

Diğer temalar için, işi yapacak birkaç eklenti var. İki popüler eklenti BJ Lazy Load ve A3 Lazy Load .

A3 Lazy Yük Eklentisini nasıl yapılandıracağınız.

1. EKLENTİYİ YÜKLEYİN

Eklentiler menüsünde ‘A3 Lazy Load’ arayın ve kurun.

arama-a3-tembel-yük

2. EKLENTİYİ YAPILANDIR

Eklenti ayarlarına gidin.

a3-settings

Hepsi kendi kendini açıklayıcı olan birçok ayar vardır.

a3-tembel-yük tam ayarları

A3 Lazy Load’ı birlikte yapılandırmanız gereken ideal ayarlar.

Tembel Yük Aktivasyonu

yavaş yükleme etkinleştirme

Lazy Load Görüntüleri

tembel-yük görüntüler

Lazy Load Videos ve iFrames

tembel-yük videolar

Komut Dosyası Yükü Optimizasyonu

script yük optimizasyonu

WordPress Mobil Şablon Eklentileri

wordpress-moile-template-eklentileri

Etki ve Stil

etki-ve tarzı

Resim Yükleme Eşiği

Görüntü yük eşiği

Bu bölümü tamamlamak için, Lazy Loading’in biraz karmaşık bir teknik olduğunu ve doğru yapılandırılmamışsa web sitenizi bozabileceğini hatırlatalım. Yapılandırmamızı kapsamlı bir şekilde test ettik, ancak web siteniz bir istisna olabilir. Bu nedenle , eklentileri tamamen etkinleştirmeden önce ilk olarak test etmenizi öneririz .

12 Görüntü Boyutlarını Belirtin

belirtmek-image-boyutlarını

Bu optimizasyon hız ile ilgili değil, kullanıcı deneyimi ile de ilgili. En iyi kullanıcı deneyimi için, görüntünün boyutlarını sayfanızın HTML’sinde belirtmeniz gerekir.

Bunun neden önemli olduğunu anlamak için bir web sayfasının nasıl yüklendiğini açıklayalım.

Bir sayfa yüklendiğinde, tüm metinler bir kerede yüklenir ve sayfa düzeni ayarlanır. Sonra görüntüler birer birer indirilir. Bir görüntü yüklenirken, tarayıcı görüntü boyutlarını bulur ve sayfanın düzenini ayarlar . Sonraki her görüntü yüklemesi için, tarayıcının görüntü boyutlarında sayfayı yeniden oluşturması gerekir.

Bu sadece kaynakları boşa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçiniz sayfa değişmeye devam ederken metni okuyamaz.

Tarayıcı, görüntü boyutlarını belirleyerek, görüntüler için bir kenara boşluk bırakır ve sayfanın birden çok kez değiştirilmesine gerek yoktur.

Görüntü boyutlarını manuel olarak belirlemek için , önce WordPress ortam kütüphanesinde yapılabilecek görüntünün boyutunu bulmanız gerekir.

wp-medya-kütüphane

Görüntü boyutunu ekranın sağ tarafında bulmak için görüntüyü açın.

WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz! 3

Görüntü boyutunu oluşturduktan sonra, sayfanın HTML sürümü gidip eklemek zorunda boyutu için imgetiketinin.

Çok sayıda sayfada çok fazla görüntünüz varsa, bunu el ile yapmak zor olabilir. İşlemi otomatikleştirmek için, web sitenizi tarayacak ve tüm resimler için boyutları otomatik olarak ekleyen resim boyutları belirtme gibi bir eklenti kullanabilirsiniz .

13 Ölçekli Resimler Sun

Bu optimizasyon sadece belirli web siteleriyle sınırlıdır. Birçok tema, görüntüleri işlemek için optimize edilmemiştir ve tam boyutlu görüntüleri yükler ve daha sonra HTML ve CSS ile ölçeklendirir.

Örneğin, 2000 piksel genişliğinde bir fotoğraf yüklerseniz , tema her görüntünün tamamını yükler ve web sitenizin çeşitli alanlarına sığacak şekilde küçültür. Bu, bant genişliğini ve değerli kaynakları israf eder. İdeal olarak, bunu otomatik olarak yapan bir temaya geçmelisiniz, ancak yapamıyorsanız, küçük resimlerinizi yeniden oluşturmak için Küçük Resim Oluşturma Eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi kullanmadan önce küçük resimleriniz için doğru boyutları ayarladığınızdan emin olun.

Resimleriniz için doğru boyutları yüklediğinizden emin olmanın en iyi yolu bir kopya kağıdı kullanmaktır. Senin git WordPress Ayarlar> Medya ve tema kullandığı resmi boyutları not edin.

görüntü boyutları

Buna diğer görüntü boyutlarını (kaydırıcı, kenar çubuğu vb.) Ekleyin ve bir kopya kağıdı oluşturun. Bir dahaki sefere bir resim oluşturduğunuzda, bu kopya sayfasına başvurarak resmi yeniden boyutlandırın.

Bir MyThemeShop teması kullanıyorsanız, bunların hiçbirini yapmanız gerekmez. Temalarımız yüklendiğinde otomatik olarak büyük resimleri yeniden boyutlandırır. Bu, resimlerinizin yayınlarınızda her zaman uygun boyutta olacağı ve bant genişliği boşa harcanmayacağı anlamına gelir.

14 Gravatar Optimizasyonu

Gravatar-wordpress

Gravatar (global avatar), sizin ve web sitesi yorumcularınızın profilinde fotoğraf çekmelerine izin veren bir hizmettir. Gravatar kullanmanın birçok avantajı var, ancak en büyük dezavantajı yükleme süresi.

Gravatar’ı kullandığınızda, her yorumun profil resimleri zaman alan Gravatar servisinden alınır. Baştansona Gravatar, sitenizi daha da yavaşlatan çoklu yönlendirmeler de sunar.

Gravatar’ın getirdiği şişkinlikten kurtulmak için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var:

 • Web sitelerinizde Gravatar’ı devre dışı bırakın
 • İstenmeyen postaları silin ve yayınlardan gelen aşırı yorumları
 • WordPress’i bir kerede yalnızca birkaç yorum gösterecek şekilde yapılandırma
 • Gravatar Avatarı Optimize Etme Gravatar Avatarı gibi bir önbellek eklentisi kullanın

15 Tembel Yük Disqusu

Disqus , dünya çapında birçok blogcunun kullandığı popüler bir yorum hizmetidir. Popülerliği, ileri düzey denetleme özellikleri ve yüksek derecede etkili spam önleme nedeniyledir. Kutudan çıkan Disqus, spam yorumlarının% 99’unu otomatik olarak ortadan kaldırıyor.

Bu avantajlar maliyet, yükleme süresi ile birlikte gelir. Disqus web sitenize her yüklediğinde, yükleme sürelerini büyük ölçüde etkileyen 10’dan fazla HTTP isteği oluşturur.

Neyse ki, bir çözüm var. Disqus Conditional Load adında bir eklenti , web sitenize Disqus yorumlarını tembel bir şekilde yüklemeye yardımcı olan bir geliştirici tarafından yaratılmıştır.

disqus koşullu yük

Tembel yüklemeyi önceki bir bölümde açıkladık, ancak burada bir hatırlatma var. Tembel yükleme, web sitemizin varlıklarının (resimler, komut dosyaları, videolar) sayfaya yüklenmediği, ancak kullanıcının yanına geldiğinde yüklendiği bir tekniktir.

Disqus Koşullu Yük eklentisi, Disqus için tembel yükleme yapmanıza olanak tanır ve bu nedenle, yorumlar yalnızca bir ziyaretçi sayfanın sonuna kaydırıldığında yüklenir ve böylece değerli yükleme süresini kısaltır.

16 Sınır Sonrası Revizyonları

Varsayılan olarak, WordPress en küçük değişiklikleri bile yaptığınız sıklıkta bir yayının revizyonlarını kaydeder. Sık sık düzenlenmiş / güncellenmiş bir yayında, bu yayının yaratılmasının onlarca kopyasına yol açabilir. Sonunda, bu veritabanınızı sunucunun yavaşlamasına neden olacak istenmeyen verilerle doldurur. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

Bu sorunu önlemek için, yazının revizyon sayısını sınırlamak akıllıca bir fikirdir. Tam sayı tercihlerinize bağlı olacaktır, ancak 3-5’in yeterli olması gerektiğini düşünüyoruz.

tanımla ('WP_POST_REVISIONS', 3);

Yukarıdaki kodu wp-config.php dosyasının içine yapıştırın .

Code_once (ABSPATH. ‘Wp-settings.php’) kodundan önce yerleştirin belirir.

Bu, maksimum revizyon sayısını 3 olarak değiştirecektir. Revizyon sayısını ayarlamak için yukarıdaki koddaki sayıyı da değiştirebilirsiniz.

Yayın revizyonlarını tamamen devre dışı bırakmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz:

define ('WP_POST_REVISIONS', yanlış);

İçeride yukarıdaki kodu yapıştırın wp-config.php devre dışı bırakmak için dosyanın revizyonlar tamamen.

Lütfen her iki kodun da yeni yayınların düzeltmelerini sınırlayacağını ve mevcut yayınların düzeltmelerinin aynı kalacağını unutmayın.

Eski yayınların aşırı düzeltmelerini kaldırmak için bir veritabanı temizleme eklentisi kullanmanızı öneririz. Orada birkaç faydalı eklenti var ve işte birkaç öneri.

 • WP-Optimize
 • Gelişmiş Veritabanı Temizleyici

Eski yayınlarınızın düzeltmelerini kaldırmak için yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kullandıktan sonra , eklentiyi web sitenizden silebilirsiniz .

17 AMP Kullan (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

Mobil dostu bir web sitesine sahip olmak bir zorunluluktur. AMP bu konuda size yardımcı olur. AMP veya Accerelated Mobile Pages , mobil cihazlarda içerik ve reklamların dağıtımını hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir web standardıdır.

Bu proje Google’ın Ekim 2015’te, dünyadaki birçok yayını ile ortaklıkları ile duyuruldu. 2016’dan bu yana, AMP standardı kullanılarak milyonlarca sayfa sunuldu ve ana yayınlar, AMP sayfalarının% 75’e kadar daha hızlı yüklendiğini ve on kat daha az bant genişliği kullandığını bildirdi .

Hız ve bant genişliğindeki bu olağanüstü gelişmeler sayesinde, AMP’ye de katılmanız gerektiği açık. Web siteniz için AMP kurmanın iki yolunu göstereceğiz.

CLOUDFLARE İLE AMP’Yİ KURMA

CloudFlare kurulumunuz varsa, web sitenizde AMP kullanımını tek bir tıklamayla etkinleştirebilirsiniz. CloudFlare hesabınıza giriş yapın, Hız Ayarları’na gidin ve ‘Hızlandırılmış Mobil Bağlantıları Etkinleştir’yazan bölüme gidin .

Bu özellik hala beta aşamasındadır, bu nedenle bazı hıçkırıklar beklenmelidir. AMP’yi kullanmaya başlamak için her iki ayarı da etkinleştirin.

etkinleştirmek-amper-cloudflare

AMP’Yİ EKLENTİLERLE AYARLAMA

AMP’yi web sitenizde eklentiler kullanarak da kurabilirsiniz. WordPress kullanabileceğiniz resmi bir AMP eklentisi yaptı , ancak dışarıda başka eklentiler de var. İşte başka bir AMP Eklentisi örneği .

Eklentiyi yükledikten sonra , düzenlenmek üzere AMP sürümünü açmak için web sitenizdeki Görünüm> AMP’yi ziyaret edebilirsiniz . AMP bir barebone sayfası kullandığından, sayfayı yapılandırmak için fazla seçeneğiniz olmayacaktır, bu nedenle mevcut tüm seçenekleri yapılandırın ve kaydetmeye basın. Sayfanın AMP sürümü kaydedilecek ve AMP URL’sine erişilecektir.

Sayfanın normal URL’si

http://example.com/post1/

Sonra AMP URL’si

http://example.com/post1/amp/

Eklenti, sayfaya benzer bir meta etiketi de ekler:

<link rel = "amphtml" rel = "noopener" href = "http://example.com/post1/amp/" />

Bu, Google’a sayfanın AMP sürümünün nerede olduğunu bildirir.

AMP’LERİNİZİ TEST ETME

AMP uygulandıktan sonra, beklendiği gibi çalışıp çalışmadıklarını bilmek için sayfalarınızı sınamalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu, Google Arama Konsolu Hesabınızı kontrol etmektir.

Arama Konsolu’na giriş yapın, bir özellik açın; solda ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı göreceksiniz.

amp-in-arama-konsol

18 Sınırlı Örümcek ve Tarayıcı

Örümcekler ve web tarayıcıları, kaynağınız aç, bazen kullanıcılarınızdan bile daha fazla.

Arama motoru örümceklerinin yanı sıra, web sitenizi kötü niyetli niyetlerle tarayan sıyırıcılar, e-posta sıyırıcıları, spam botları gibi birçok farklı türde bot vardır. Yalnızca web sitenize herhangi bir değer sağlamazlar, ancak sunucunuzun kendilerine hizmet etmek için kaynakları harcaması da gerekir.

Web sitenizdeki bot aktivitelerini yönetmek, böylece tarama işleminin (ya da okunaklı botların) kullanıcılarınızı etkilememesini sağlamak akıllıca olacaktır.

GoogleBot, kaynakların en açlarından biri ve iyi bir sebepten biri. GoogleBot’un tarama oranını Google Arama Konsolu Hesabınızın içinden kontrol edebilirsiniz . Wordpess hız ayarları devam ediyor.

limit tarama oranı

Ancak, bunu yalnızca GoogleBot web sitenizi yavaşlatıyorsa yapmanız gerekir. Aksi takdirde tarama oranını yavaşlatma, Google’ın web sitenizi dizine ekleyebilme yeteneğini sınırlar; bu da arama motorundaki sıralamalarınızı ve trafiğinizi etkiler .

Bing Web Yöneticisi Araçları içindeki Bing Bot için de aynısını yapabilirsiniz .

Siteniz kötü amaçlı bot etkinliği nedeniyle yavaşlıyorsa, bu botları önlemek için izleyebileceğiniz birkaç adım vardır.

İlk olarak , HackRepair.com adresinden Bad Bot .htcacess dosyasına başvurabilirsiniz . Sitenizdeki bilinen kötü botların çoğunu engelleyecek bir .htaccess dosyasıdır.

İkinci olarak , BotReports.com adresinden Kötü Bot Raporuna başvurabilirsiniz. İdeal amaçlardan daha az web sitelerini tarayan kapsamlı bir kötü bot listesi listelediler. Bu botları web sitenizden engellemek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Üçüncüsü , popüler güvenlik eklentisi WordFence’ın oranı sınırlayıcı özelliklerini kullanabilirsiniz . Ziyaretçileri ve botları boğmak için birçok özelliğe sahiptir ve IP adreslerini manuel olarak da engelleyebilirsiniz. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

19 Javascript Ücretsiz Sosyal Paylaşım Düğmelerini Kullanma

Sosyal paylaşım düğmeleri web sitenizde birçok amaca hizmet eder ve bunları kullanmanın birçok nedeni vardır. Fakat çoğu sosyal paylaşım düğmesinin Javascript ağır olduğunu bilmelisiniz. Bu birkaç şey anlamına gelir.

 • Kullanıcıları web’de izlerler
 • Web sitenize yüklemeleri uzun zaman alıyor
 • İndirirken daha fazla bant genişliği tüketiyorlar
 • Optimize edilmediyse sayfanın oluşturulmasını engellerler

Tüm bu sorunları önlemek için Javascript ücretsiz sosyal paylaşım butonlarını kullanmalısınız. Bu düğmelerin kullanılması yukarıda belirtilen verimsizlikleri ortadan kaldıracak ve yükleme sürelerinizi iyileştirecek.

javascript-free-sosyal paylaşım

Diğer tüm temalar için mevcut düğmeleri / eklentileri kaldırabilir ve Sharingbuttons.io gibi bir servis kullanabilirsiniz. Wordpess hız ayarları devam ediyor.

20 Emojiyi Devre Dışı Bırak

Emojiler web sitenizde olması eğlenceli, ancak değerli yükleme süresine mal olduğunda değil. Emojilerin etkin kalması için güçlü bir neden olmadıkça, web sitenizde emojilerin kullanımını devre dışı bırakmalısınız.

/**
* Disable the emoji's
**/
function disable_emojis() {
remove_action( 'wp_head', 'print_emoji_detection_script', 7 );
remove_action( 'admin_print_scripts', 'print_emoji_detection_script' );
remove_action( 'wp_print_styles', 'print_emoji_styles' );
remove_action( 'admin_print_styles', 'print_emoji_styles' );
remove_filter( 'the_content_feed', 'wp_staticize_emoji' );
remove_filter( 'comment_text_rss', 'wp_staticize_emoji' );
remove_filter( 'wp_mail', 'wp_staticize_emoji_for_email' );
add_filter( 'tiny_mce_plugins', 'disable_emojis_tinymce' );
}
add_action( 'init', 'disable_emojis' );
/**
* Filter function used to remove the tinymce emoji plugin.
* @param  array $plugins
* @return  array Difference between the two arrays
*/
function disable_emojis_tinymce( $plugins ) {
 if ( is_array( $plugins ) ) {
  return array_diff( $plugins, array( 'wpemoji' ) );
 } else {
  return array();
 }
}

Emojiyi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu functions.php dosyanızın içine yerleştirin .

Dosyalarınızı düzenleme olasılığından korkuyorsanız, aynı şeyi yapan bir eklenti kullanabilirsiniz. Emoji’leri devre dışı bırakan ve birçok başka optimizasyon yapan harika bir ücretsiz eklenti Autoptimize’dir .

autoptimize-reove-emojisi

21 WordPress’teki Embed’leri Devre Dışı Bırak

Bir YouTube videosunu, bir tweet’i veya bir Facebook gönderisini yazılarınıza nasıl yerleştirdiğinize benzer şekilde, gönderiniz diğer web sitelerine de yerleştirilebilir.

Bu özellik WordPress 4.4’te tanıtıldı ve o zamandan beri mevcut.

Gömmek kullanışlı bir özellik olabilir. Ancak, çoğu web sitesi bu özelliği hiç kullanmadı ve gelecekte kullanmayacakları muhtemel.

Embedler hakkında ilk defa okuyorsanız, muhtemelen bu özelliğe de ihtiyacınız olmaz. Özelliği kullanmıyorsanız, sunucuya ek bir yük yüklemeye değmez.

function disable_embeds_code_init() {
 // Remove the REST API endpoint.
 remove_action( 'rest_api_init', 'wp_oembed_register_route' );

 // Turn off oEmbed auto discovery.
 add_filter( 'embed_oembed_discover', '__return_false' );

 // Don't filter oEmbed results.
 remove_filter( 'oembed_dataparse', 'wp_filter_oembed_result', 10 );

 // Remove oEmbed discovery links.
 remove_action( 'wp_head', 'wp_oembed_add_discovery_links' );

 // Remove oEmbed-specific JavaScript from the front-end and back-end.
 remove_action( 'wp_head', 'wp_oembed_add_host_js' );

 add_filter( 'tiny_mce_plugins', 'disable_embeds_tiny_mce_plugin' );

 // Remove all embeds rewrite rules.
 add_filter( 'rewrite_rules_array', 'disable_embeds_rewrites' );

 // Remove filter of the oEmbed result before any HTTP requests are made.
 remove_filter( 'pre_oembed_result', 'wp_filter_pre_oembed_result', 10 );
}

add_action( 'init', 'disable_embeds_code_init', 9999 );

function disable_embeds_tiny_mce_plugin($plugins) {
 return array_diff( $plugins, array('wpembed') );
}

function disable_embeds_rewrites ($rules) {

foreach($rules as $rule => $rewrite) {
 
 if(false !== strpos($rewrite, 'embed=true')) {
  unset($rules[$rule]);
 }
 
}

return $rules;
}

Yukarıdaki kodu kopyalayıp web sitenize yerleştirme işlevini devre dışı bırakmak için functions.php dosyasına yapıştırın.

Alternatif olarak, aşağıdaki kodu da kullanabilirsiniz:

function my_deregister_scripts () {
 wp_dequeue_script( 'wp-embed' );
}
add_action( 'wp_footer', 'my_deregister_scripts' );

Web sitenizin kodunu düzenlemekte kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bunu yapmak için eklentileri kullanabilirsiniz. Bunu yapabilen eklentilerden ikisi Embed Embed ve WP Disable .

22 Sorgu Dizelerini Kaldırma

WordPress’teki birçok CSS ve JS dosyası, bu scripts.js dosyasına benzeyen bir sorguya eklenir. Ver = 2.7.9.

“? Ver = 2.7.9”, yüklenmesi gereken belirli bir dosya sürümünü belirten sorgu dizesidir.

Sorgu dizgilerinin sorunu, çoğu sunucunun dosyaları sorgu dizeleriyle önbelleğe almamasıdır. Bu, her istekte, sorgu dizelerine sahip tüm dosyaların sunucudan indirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, yükleme sürelerini arttıran çok fazla bant genişliği ve sistem kaynaklarını boşa harcar.

Sen edebilir tamamen sorgu dizeleri devre dışı bırakarak web sitenizin yükleme süreleri geliştirmek . Sorgu dizesini kaldırmak, sırayla yükleme süresini azaltan dosyaların önbelleğe alınmasını sağlar.

function _remove_script_version ( $src ){
 $parts = explode( '?', $src );
 return $parts[0];
}
add_filter( 'script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );
add_filter( 'style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1 );

Sorgu dizgilerini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Koddan korkarsanız, sorgu dizelerini devre dışı bırakmak için eklentileri kullanabilirsiniz. Hem W3 Total Cache hem de Autoptimize, sorgu dizelerinin devre dışı bırakılmasını destekler. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

autoptimize-sorgu-dizeleri

Bir MyThemeShop teması kullanıyorsanız, eklentileri kullanma veya kod düzenleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü tüm MyThemeShop temaları, sorgu dizelerini kaldırmak için yerleşik bir özelliğe sahiptir.

remove-sorgu-dizeleri-mts

23 XML-RPC’yi Devre Dışı Bırak

XML-RPC, çeşitli uygulamalar arasındaki iletişimi standartlaştırmak için kullanılan bir protokoldür. Resmi WordPress mobil uygulamasını, bir WordPress istemcisini veya WordPress’e bağlanan başka bir uygulamayı kullandığınızda kullanılır.

Bu özelliklerin hiçbirini kullanmazsanız , yükleme sürenizi artırmak için bunları güvenle devre dışı bırakabilirsiniz .

add_filter ('xmlrpc_enabled', '__return_false');

XML-RPC’yi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Hizmetin devre dışı bırakıldığını doğrulamak için, WordPress XML-RPC Doğrulama aracını kullanabilirsiniz . Web sitenizin adresini buraya girin ve ‘Kontrol Et’ düğmesine basın.

PİNGBACK’LERİ DEVRE DIŞI BIRAKMA

Pingback’ler, başka bir WordPress bloguna bağlandığınızda oluşturulan bir tür WordPress yorumudur. Bu özellik etkinleştirilirse, başka herhangi bir blog bağlantınıza bağlandığında Pingback bildirimleri alırsınız.

PingPress’ler WordPress’in ilk günlerinde kullanıldı ve şimdi nadiren kullanılıyor. Yükleme sürenizi iyileştirmek için Pingback özellikleri özelliğini güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress’teki Pingback’leri devre dışı bırakmak için , WordPress yöneticinizin içindeki Ayarlar> Tartışma bölümüne gidin ve aşağıdaki ayarların işaretini kaldırın.

-Pingbacks devre dışı

Bu, yalnızca yeni gönderilerdeki Pingback’leri devre dışı bırakır, ancak eski gönderilerdeki Pingback’ler etkin kalır. Eski gönderilerdeki Pingback’leri devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 1. Mesajlara Git > Tüm Yazılar
 2. Tüm gönderileri toplu olarak seç
 3. Toplu İşlemler açılır menüsünde Düzenle’yi ve ardından Uygula’yı seçin.
 4. Pings açılır menüsünde ‘İzin verme’ seçeneğini belirtin
 5. Güncelle’yi tıklayın

XMLRPC.PHP DOSYASINA ERİŞİMİ ENGELLEYİN

Yukarıda kullandığımız yöntem, XML-RPC’yi devre dışı bırakır, ancak xmlrpc.php dosyasına hala erişilebilir. En kötü durumdaki hack senaryosunu önlemek için dosyaya erişimi devre dışı bırakmak daha iyidir.

<Files xmlrpc.php>
 <IfModule mod_authz_core.c>
  Require all denied
 </IfModule>
 <IfModule !mod_authz_core.c>
  Order allow,deny
  Deny from all
 </IfModule>
</Files>

Xmlrpc.php dosyasına erişimi engellemek için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyin.

RSD, WordPress bloglarında Pingback’leri ve XML-RPC’yi keşfetmeye yardımcı olan bir keşif servisidir. XML-RPC ve Pingback’leri devre dışı bıraktıysanız, RSD’yi de güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

remove_action ('wp_head', 'rsd_link');

RSD bağlantılarını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

25 jQuery Migrate öğesini kaldır

jQuery Migrate, web sitenizin her sayfasında yer alan Javascript dosyalarıdır ( jquery-migrate.js ve jquery-migrate.min.js ). JQuery’nin eski sürümlerini kullanan temalar için destek sağlamak için dahil edilmiştir.

Web sitenize 10.000 ziyaretçiniz varsa, jQuery Migrate dosyalarının sunucunuz tarafından 10.000 kez sunulması gerekir . Bu atık bant genişliğini değil aynı zamanda yükleme sürenizi de arttırır. Modern bir tema kullanıyorsanız, jQuery Migrate’ı güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

JQuery Migrate’ı devre dışı bırakmak için jQuery Migrate Plugin Kaldır’ı yükleyebilirsiniz . Eklenti oldukça küçüktür ve kurulumu sunucunuza herhangi bir yük getirmeyecektir. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

26 WordPress sürümünü gizle

Varsayılan olarak, WordPress web sitenizdeki her sayfada geçerli WordPress sürümünü gösteren bir meta ad etiketi içerir.

wp-versiyon-display

Bu ekstra kod satırının kaldırılması sayfa yükünü birkaç bayt azaltacaktır. Birkaç byte kurtarmanın buna değeceğini mi düşünüyorsunuz? Ancak unutmayın, günde binlerce ziyaretçiye hizmet ederken birkaç bayt toplanmaya başlar.

Yalnızca bu da değil , WordPress versiyonunuzu görüntülemek kötü bir güvenlik uygulamasıdır . Belirli bir WordPress sürümünde bir güvenlik hatası bulunursa, bu meta ad etiketi, bilgisayar korsanlarının , sizin de dahil olmak üzere, içine girebilecekleri web sitesini tanımlamasına yardımcı olur .

// remove version from head
remove_action('wp_head', 'wp_generator');

// remove version from rss
add_filter('the_generator', '__return_empty_string');

// remove version from scripts and styles
function shapeSpace_remove_version_scripts_styles ($src) {
 if (strpos($src, 'ver=')) {
  $src = remove_query_arg('ver', $src);
 }
 return $src;
}
add_filter('style_loader_src', 'shapeSpace_remove_version_scripts_styles', 9999);
add_filter('script_loader_src', 'shapeSpace_remove_version_scripts_styles', 9999);

// remove version from head
remove_action('wp_head', 'wp_generator');

// remove version from rss
add_filter('the_generator', '__return_empty_string');

// remove version from scripts and styles
function shapeSpace_remove_version_scripts_styles($src) {

 if (strpos($src, 'ver=')) {
  $src = remove_query_arg('ver', $src);
 }

 return $src;
}
add_filter('style_loader_src', 'shapeSpace_remove_version_scripts_styles', 9999);
add_filter('script_loader_src', 'shapeSpace_remove_version_scripts_styles', 9999);

Web sitenizdeki WordPress sürümünü gizlemek için yukarıdaki kodu temanın işlevlerine ekleyin.

Wlwmanifest etiketi, her WordPress web sitesinde gösterilen başka bir meta etiketidir.

remove-tezahür

Etiket, doğrudan WordPress’te yayınlamak için kullanılan eski bir uygulama olan Windows Live Writer tarafından kullanılır. Yükleme süresini marjinal olarak iyileştirmek için bu kodu kaldırabilirsiniz.

remove_action ('wp_head', 'wlwmanifest_link');

Wlwmanifest etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

24 numaralı optimizasyonda, RSD hizmetini devre dışı bıraktık, ancak meta etiketi web sitenizdeki her sayfada gösterilmeye devam ediyor.

RSD hizmeti devre dışı olduğundan, bu etiketi web sitenizin başlığından güvenle kaldırabilirsiniz.

<? php remove_action ('wp_head', 'rsd_link'); ?>

RSD link etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Shortlink etiketi ayrıca, web sitenizdeki, pageID ile gönderinin bağlantısını içeren her sayfada bulunur.

Yine de kısa ve kesin URL’ler kullanıyorsanız, bu etiket gereksizdir ve kaldırılmalıdır.

add_filter('after_setup_theme', 'remove_redundant_shortlink');
function remove_redundant_shortlink() {
 // remove HTML meta tag
 // <link rel='shortlink' rel="noopener" href='http://example.com/?p=25' />
 remove_action('wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10);

 // remove HTTP header
 // Link: <https://example.com/?p=25>; rel=shortlink
 remove_action( 'template_redirect', 'wp_shortlink_header', 11);
}

Shortlink etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

30 RSS Beslemelerini Devre Dışı Bırak

RSS veya Zengin Site Özeti, blogunuzun içeriğinin makine tarafından okunabilen bir biçimde paylaşıldığı bir yoldur. Öncelikle, birçok web sitesinden (Feedly gibi) içerik toplamak ve görüntülemek için toplulaştırıcılar tarafından kullanılır.

İçeriğinizi tüketmek için RSS beslemenizi kullanan hiçbir kullanıcı yoksa, RSS işlevselliğini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

function itsme_disable_feed() {
 wp_die( __( 'No feed available, please visit the <a rel="noopener" href="'. esc_url( home_url( '/' ) ) .'">homepage</a>!' ) );
}

add_action('do_feed', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rdf', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2_comments', 'itsme_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom_comments', 'itsme_disable_feed', 1);

Yukarıdaki kodu temanızın işlevlerine ekleyin.

WordPress ayrıca RSS beslemenize bağlantılar sayfanın başlığına yerleştirir. RSS beslemesini devre dışı bıraktıysanız, aşağıdaki kodu kullanarak da devre dışı bırakmanız gerekir.

remove_action ('wp_head', 'feed_links_extra', 3);
remove_action ('wp_head', 'feed_links', 2);

RSS bağlantılarının baş bölümünde görünmesini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın işlevlerine yerleştirin .

31 Kendi Kendine Geri bildirim Yapmayı Devre Dışı Bırak

Kendi kendine geri bildirim, web sitenizdeki yayınlarınızdan birine bağlandığınızda oluşturulur. Hiçbir değer sağlamazlar ve devre dışı bırakılmaları gerekir.

function no_self_ping( &$links ) {

$home = get_option( 'home' );

foreach ( $links as $l => $link )

 if ( 0 === strpos( $link, $home ) )
 
  unset($links[$l]);
}

add_action( 'pre_ping', 'no_self_ping' );

Kendi Kendine Ping Geri Bildirimlerini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

WordPress REST API, WordPress’in diğer uygulamalarla iletişim kurmasını ve geliştiricilerin yaratıcı çözümler oluşturmasını sağlar. Ancak, çoğu web sitesi bu özelliği kullanmaz ve devre dışı bırakılabilir.

Web sitenizdeki her sayfa, başlıkta, devre dışı bırakılması gereken bir bağlantı içerecektir.

<link rel = 'https: //api.w.org/' rel = "noopener" href = 'https: //domain.com/wp-json/' />

Bunu düzeltmek için aşağıdaki kodu kullanın.

add_action ('after_setup_theme', function () {
  remove_action ('wp_head', 'rest_output_link_wp_head', 10);
});

REST API bağlantılarını kaldırmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

33 Dashicons’u Devre Dışı Bırak

Birçok WordPress teması şimdi simgeler tabanlı yazı tipleri ile birlikte geliyor. Bunlardan en yaygın olanlarından biri Dashicons Icon Library.

Dashicons.min.css, ikon stillerini içeren dosyadır ve yaklaşık 30kb boyutundadır. Bunu ziyaretçi sayısıyla çarptığınızda , bu tek dosyanın ne kadar bant genişliği ve sunucu yükü oluşturduğunu anlayabilirsiniz .

Dashicons kullanmıyorsanız, çıkarmanız gerekir. Ancak, dosyayı WordPress kurulumunuzdan silemezsiniz. Temanız Dashicons’a ihtiyacı olacak şekilde kodlanmışsa, web sitenizin düzenini bozabilir.

Bu sorunu önlemek için aşağıdaki kodu kullanın.

// remove dashicons
function wpdocs_dequeue_dashicon() {

if (current_user_can( 'update_core' )) {
 return;
}

wp_deregister_style('dashicons');
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'wpdocs_dequeue_dashicon' );

Dashicons’u devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

Lütfen yukarıdaki kodun Dashicons’un site yöneticileri için devre dışı bırakılmadığı şekilde oluşturulduğunu unutmayın. Bunun nedeni, Dashicons’un tüm kullanıcılar için devre dışı bırakılması durumunda, bazen web sitesinin ön tarafında görünen yönetici çubuğunu kırar.

34 Google Haritalar’ı Devre Dışı Bırak

Pek çok tema ve eklenti, Google Haritalar API’yı da beraberinde getirir; bu da performans optimizasyon çabalarınızı mahvedebilir. Google Haritalar API, zaman uyumsuz olarak yüklense de, sayfanın toplam yükleme süresini büyük oranda artırır.

/*
* Remove Google Maps API Call
*/

function disable_google_map_api($load_google_map_api) {

 $load_google_map_api = false;

 return $load_google_map_api;

}

$plugins = get_option('active_plugins');
$required_plugin = 'auto-location-pro/auto-location.php';

if ( in_array( $required_plugin , $plugins ) ) {
 add_filter('avf_load_google_map_api', 'disable_google_map_api', 10, 1);
}

Web sitenizde Google Haritalar’ı devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın işlevlerine ekleyin.

Veya aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

add_filter ('avf_load_google_map_api', '__return_false');

Açıkçası, bu, web sitenizin tamamındaki Google Haritalar’ı devre dışı bırakacak ve katıştırılmış haritalara sahip sayfalarınız varsa, bunlar da bozulacak.

35 İletişim Formu 7 JS / CSS’yi Devre Dışı Bırak

İletişim Formu 7, WordPress için mevcut olan en popüler iletişim formu eklentilerinden biridir. İletişim Formu 7’yi kullanıyorsanız, o zaman bir form içerip içermediğini, CSS ve JS dosyalarının web sitenizin her sayfasına yüklendiğini bilmeniz gerekir. Kaçınılması gereken gereksiz bir kaynak israfıdır.

Her sayfa yüklemesinde dosyaların yüklenmesini devre dışı bırakmak için bu kodu kullanın.

add_filter ('wpcf7_load_js', '__return_false');
add_filter ('wpcf7_load_css', '__return_false');

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

36 Heartbeat’ı Devre Dışı Bırak

WordPress, bir tarayıcı ile bir sunucu arasında bir bağlantı kurmak ve sürdürmek için bir Heartbeat API kullanır. Bunu, WordPress yazılarınızı arka planda otomatik olarak kaydettiğinde yaşadınız. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

Yüzeyde, Heartbeat API kullanışlı bir özelliktir. Ancak, performans açısından bakıldığında, WordPress sunucuya her 15 saniyede bir AJAX çağrısı yaptığından , bu durumda sunucuda bazı kodların çalışmasına neden olan iyi bir sonuç değildir . Anladığınız gibi, CPU kaynaklarının akıllıca kullanımı değil.

CPU kullanımınızı ve ücretsiz kaynaklarınızı azaltmak için Heartbeat API’yi devre dışı bırakabilirsiniz.

add_action( 'init', 'stop_heartbeat', 1 );

function stop_heartbeat() {

wp_deregister_script('heartbeat');

}

Heartbeat API’yi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

API’yi devre dışı bırakmadan önce bir uyarı kelimesi. Heartbeat API, bir yönetici düzenlerken yazıyı kilitlemek gibi bazı temel işlevler için de kullanılır ve API’yi devre dışı bırakmak da bunu devre dışı bırakır.

Web sitenizde birden fazla yazar varsa veya Heartbeat’i devre dışı bıraktıktan sonra sorun yaşıyorsanız, eklediğiniz kodu kaldırın ve API’yi tamamen devre dışı bırakmak yerine yönetmek için Heartbeat Control Plugin kullanın.

Bir sonraki birkaç WordPress hız optimizasyonu WooCommerce mağaza sahiplerine yöneliktir, bu nedenle lütfen yalnızca web sitenizde WooCommerce kullanıyorsanız kullanın.

37 WooCommerce Stil Sayfalarını Devre Dışı Bırak

WooCommerce’i kurduğunuzda, web sitenize sayfanızda yüklü olan birkaç stil sayfası ekler. Özel bir tema kullanıyorsanız (büyük olasılıkla), bu stil sayfalarının yüklenmesini durdurabilirsiniz.

add_filter ('woocommerce_enqueue_styles', '__return_empty_array');

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Kendi stil sayfanızı doldurmak istiyorsanız bu kodu kullanın.

/** Enqueue your own stylesheet */
function wp_enqueue_woocommerce_style(){
 wp_register_style( 'mytheme-woocommerce', get_template_directory_uri().'/css/woocommerce.css' );

 if ( class_exists( 'woocommerce' ) ) {
  wp_enqueue_style( 'mytheme-woocommerce' );
 }
}
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'wp_enqueue_woocommerce_style' );
add_action ('wp_enqueue_scripts', 'wp_enqueue_woocommerce_style');

Kendi stil sayfanızı biçimlendirmek için functions.php dosyasının içindeki yukarıdaki kodu kullanın .

38 Kart Parçalamasını Devre Dışı Bırak

WooCommerce, bir müşterinin alışveriş sepetini sayfayı yenilemeden güncellemek için yerleşik bir özelliğe sahiptir. Bir müşteri sepete bir ürün eklediğinde, sepeti içeriği bu özellik kullanılarak otomatik olarak güncellenir.

Bu özellik daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar, ancak aşırı yükleme süresi nedeniyle bu avantajların tümü reddedilir . Bu işlevi etkinleştirmek için, WooCommerce’in sepete herhangi bir ürünün eklenip eklenmediğini sürekli kontrol etmesi gerekir. Bu kontrol kaynak yoğun ve büyük web sitelerinde bitirmek için birkaç saniye sürebilir.

Web sitenize çok fazla yükleme süresi eklediğinde bu özelliği etkinleştirmeye değmez. Özelliği devre dışı bırakmak için bu kodu kullanın

add_action( 'wp_print_scripts', 'nuke_cart_fragments', 100 );
function nuke_cart_fragments() {
 wp_dequeue_script( 'wc-cart-fragments' );
 return true;
}

add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'dequeue_woocommerce_cart_fragments', 11);

function dequeue_woocommerce_cart_fragments() {
 if (is_front_page()) wp_dequeue_script('wc-cart-fragments');
}

Sepetin parçalanmasını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Özellik devre dışı bırakıldığında, web sitenizdeki alışveriş sepetinin otomatik olarak yenilenmeyeceğini lütfen unutmayın. Bununla birlikte, ürünler her zamanki gibi sepete eklenecektir. Değişiklikler, sayfa yenilendikten sonra yansıtılacaktır.

39 WooCommerce Pencere Araçlarını Devre Dışı Bırak

WooCommerce varsayılan olarak birçok widget ile önceden yüklenmiş olarak geliyor. Çoğu tema, bu widget’ların yerini almak için kendi işlevlerine sahiptir ve bunları etkin tutmak, hiçbir değer sunmazken yükleme süresini artırır. Yükleme sürenizi iyileştirmek için varsayılan araçları devre dışı bırakmalısınız.

add_action( 'widgets_init', 'remove_woo_widgets' );

function remove_woo_widgets() {
 unregister_widget( 'WC_Widget_Recent_Products' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Featured_Products' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Product_Categories' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Product_Tag_Cloud' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Cart' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Layered_Nav' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Layered_Nav_Filters' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Price_Filter' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Product_Search' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Top_Rated_Products' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Recent_Reviews' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Recently_Viewed' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Best_Sellers' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Onsale' );
 unregister_widget( 'WC_Widget_Random_Products' );
}

Varsayılan WooCommerce Widget’larını devre dışı bırakmak için bu kodu temanızın functions.php dosyasında kullanın.

40 WooCommerce Meta Boxes Kaldır

WooCommerce’i kurduğunuzda, web sitenizin arka yüzüne birçok meta kutu ekler. Bu meta kutuları çok az amaca hizmet eder ve arka uç yükleme sürenizi iyileştirmek için devre dışı bırakabilirsiniz.

add_action('edit_form_after_title', 'my_custom_post_edit_form', 100);

/**
* remove all meta boxes, and display the form
*/
function my_custom_post_edit_form($post) {

 global $wp_meta_boxes;

 // remove all meta boxes
 $wp_meta_boxes = array('my_custom_post_type' => array(
  'advanced' => array(),
  'side' => array(),
  'normal' => array(),
 ));

 // show my admin form
 require dirname(__FILE__) . '/views/my-custom-post-edit-form.php';
}

Meta kutularını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

41 Yerel Olarak Google Yazı Tipleri ve Sunucu Yazı Tiplerinden Kaçının

Google Yazı Tipleri, parmaklarınızın ucunda yüzlerce yazı tipine erişmenizi sağlayan harika bir üründür. Tek sorun web sitenizin yükleme süresini arttırmasıdır.

Açıklayalım. Google Fonts’un kendisi çok hızlı. Ancak web siteniz Google’dan bir font aldığında, sunucunuzun DNS aramaları yapması, fontu indirmesi ve sonra oluşturması gerekir.

Bu işlemi web sitenizden bir font yüklemekle karşılaştırırsanız, bu yöntemin daha hızlı olduğu açıktır.

Bu nedenle, web sitenizin kullandığı tüm yazı tiplerini alıp yerel olarak yayınlamanız önerilir .

İşlemi daha da verimli hale getirmek için, fontlarınız için localStorage önbelleğe alma işlemini uygulayabilirsiniz.

Bunu yapmak için LocalFont servisini kullanabilirsiniz . Başlamak için yazı tiplerinizi sayfaya sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

sürükle ve bırak-images

Web sitesi fontlarınızı işler ve sizin için gerekli CSS ve Javascript’i oluşturur. Yazı tiplerinde LocalStorage kullanmak için web sitenizdeki kodu kopyalayın ve kullanın.

kopyalamaya karşı font-kod

Alternatif olarak, bunu elde etmek için Autoptimize eklentisindeki Ekstra Ayarları kullanabilirsiniz.

-Google-fontları autoptimize

42 WOFF Yerine WOFF2 Yazı Tiplerini Kullanma

WOFF (Web Açık Yazı Tipi Formatı), web için özel olarak tasarlanmış bir web formatıdır. Meta veri ve sıkıştırma ile birleştirilmiş bir OTF veya TTF font formatıdır.

WOFF2, yeni nesil WOFF yazı tipleridir. Yeni standart, WOFF formatı üzerinden ortalama% 30 daha fazla sıkıştırma sunar . Bu yazı tiplerinin boyutunu daha da azaltacaktır.

Bant genişliğinden tasarruf etmek ve web sitenizi hızlandırmak için web sitenizdeki WOFF2 yazı tiplerine geçmenizi öneririz. Sunucunuzun yerel olarak fontları sunması veya Google Fontları kullanması farketmez, bu fontları kolayca WOFF formatına dönüştürebilirsiniz. Bunu bir Google Font örneği ile nasıl yapacağınızı gösterelim.

 1. Tercih ettiğiniz yazı tipini Google Fonts’da bulun. Nanum Gotik’i seçtik
 2. Yazı tipini, size yazı tipinin TTF sürümlerini verecek olan Google Yazı Tiplerinden indirin.
 3. Transfonter.org’u açın ve yazı tiplerini oraya yükleyin. WOFF formatını seçtiğinizden ve fontları dönüştürdüğünüzden emin olun.
 4. Transfonter, fontların WOFF2 sürümlerinde bir zip dosyası ve bir CSS dosyası oluşturacaktır.
 5. Yazı tiplerini çocuğunuzun ‘yazı tipleri’ dizinine yükleyin. Eğer yoksa, oluşturun.
 6. CSS kodunu çocuğunuzun stil sayfasına ekleyin
 7. Web sitenizdeki yazı tipini kullanın

WOFF2 modern ve yüksek performanslı bir yazı tipi biçimi olsa da, tüm tarayıcılar onu tam olarak desteklememektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, web sitenize WOFF2 formatlı WOFF formatını da yüklemenizi öneririz. Kullandığımız “@ font-face” otomatik olarak tarayıcıya desteklenen en yeni formatı kullanmasını söyleyecektir.

43 Yazı tipi harika simgelerini en iyi duruma getirme

font-korku

Yazı tipi Başar başka bir yaygın kullanılan simge kütüphanesidir. Font Awesome’i kullandığınızda, sunucunuzda sürekli olarak yüklenmesi gereken bir CSS dosyası oluşturulur.

Font Awesome’in yüklenmesini hızlandırmak için, KeyCDN’nin Font Awesome’e atanmış ücretsiz CDN’sini kullanabilirsiniz .

İşte nasıl ayarlayacağınız.

  1. Temanızın header.php dosyasını düzenleyin.
https://opensource.keycdn.com/fontawesome/4.6.1/font-awesome.min.css
  1. Yukarıdaki kodu <head>etiketlerin arasına yapıştırın .
  2. Web sitenizdeki Font Awesome Icons uygulamasını <i> etiketiyle kullanın . İşte bir örnek.
<i class = "fa fa-veritabanı fa-la"> </i>

44 CSS ve Javascript’i birleştirme

Web siteniz tarayıcıya yüklendiğinde, Javascript dosyaları ve CSS ayrı olarak indirilir. Her iki dosyayı da tek bir dosyada birleştirerek bu işlemi optimize edebilirsiniz. İşlem, indirilmesi gereken dosya boyutunu artırabilir, ancak sunucuyu başka bir HTTP isteği yapmaktan kurtardığı için tradeoff buna değer.

Bu işlemi optimize etmenin başka bir yolu da her iki dosyayı da paralel olarak indirmektir, bu işlemin tamamlanması için gereken süreyi azaltır.

Web sitenizde hangi yöntemin en iyi sonucu vereceği birçok faktöre bağlıdır ve bunları test etmeden hangisinin en iyi sonucu vereceğini söylemek mümkün değildir. Web sitenizdeki her bir yöntemi denemenizi ve daha iyi sonuçlar veren yöntemi seçmenizi öneririz.

CSS ve Javascript dosyalarınızı birleştirme işlemini otomatikleştirmek için aşağıdaki eklentileri kullanmanızı öneririz.

Uyarı: İlerideki Gelişmiş Optimizasyonlar

Lütfen aşağıdaki hız optimizasyonlarının sadece ileri seviye kullanıcılar için önerildiğini unutmayın. Onlara keskin bir kılıç gibi davran. Eğitimli ellerde, keskin bir kılıç birçok şeyi başarabilir, ancak eğitimsizlerin ellerinde, tutacağa zarar verebilir. Dikkatli çalışın ve yalnızca başlıkların altındaki sunucular ve WordPress ile çalışmaktan rahatsanız.

Ayrıca herhangi bir değişiklik yapmadan önce web sitenizi yedeklemeniz önerilir . Ayrıca, bir sorun olursa, uygun izinlere sahip doğru sunucu kurulumuna ve web sitenizi geri yükleme becerisine sahip olduğunuzdan emin olun.

45 Render Engelleme Betiği ve CSS Düzeltme

Sayfanın HTML’sinin başında bulunan JavaScript ve CSS dosyaları render engelliyor. Tüm Javascript dosyaları indirilebilir ve yürütülecek çünkü budur ilk , ancak o zaman sayfanın kalan hatta yüklemeye başlar.

Boyutlarına bağlı olarak, render engelleme komut dosyaları, birkaç milisaniyeden birkaç saniyeye, web sitenizin yükleme süresine herhangi bir yere ekleyebilir.

Yükleme süresini azaltmak için, bu komut dosyalarını optimize etmek çok önemlidir. Kullanılabilecek birkaç yöntem var.

45.1 ASYNC JAVASCRİPT EKLENTİSİNİ KULLANMA

Zaman uyumsuz JavaScript eklentisi oluşturma engelleyici JavaScript dosyalarını optimize etmek için harika bir seçimdir.

Eklentiyi nasıl yapılandıracağınıza dair kısa bir rehber.

Eklentiler menüsünden eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

kur ve etkinleştirmek zaman uyumsuz javascript

Eklentinin ayarlarını, Ayarlar> Async JavasSript’e giderek açın.

ulaşmak-eklenti-ayarları

ASYNC JAVASCRİPT’İNİ ETKİNLEŞTİR

Açıkçası, eklentiyi kullanmak için bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

etkinleştirmek zaman uyumsuz javascript

HIZLI AYARLAR

Bu ayar, tüm komut dosyalarınızı tek seferde ertelemenizi sağlar. Eklentiyi hızlı bir şekilde test etmek istiyorsanız, bu en iyi seçeneğinizdir. İlk önce denemek için ‘Apple Defer (jQery Excluded)’ ayarını kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni birçok başka komut dosyasının jQuery’ye bağlı olmasıdır ve eğer jQuery yüklenmemişse, diğer komut dosyaları da başarısız olmaya başlar.

İdeal ayar, jQuery’i Async’te tutarken, diğer komut dosyaları ertelendi , gelişmiş ayarlarda yapmayı öğreneceğiz.

hızlı Ayarlar

ASENKRON JAVASCRİPT YÖNTEMİ

Burada sayfadaki Javascript ertelenecek mi, yoksa Synynced mi olacak. Ayar, ortamınıza bağlı olacaktır ve öncelikle Defer’i kullanmanızı öneririz. Sayfanız Javascript ağır ise, Defer sorunlara yol açacaktır. Ardından bu ayarı Asenkron’a değiştirebilirsiniz.

Zaman uyumsuz-JavaScript metodu

JQUERY

JQuery için Async kullanmanızı öneririz, çünkü birçok komut dosyası jQuery’ye bağlıdır. Ancak, bazı web siteleri hala Async jQuery ile ilgili sorunlarla karşılaşabilir. Sorun yaşarsanız, jQuery’yi optimizasyondan çıkarmanızı öneririz.

jQuery zaman uyumsuz

ZAMAN UYUMSUZ KOMUT DOSYALARI, ERTELENECEK KOMUT DOSYALARI VE KOMUT DOSYASI DIŞLAMA

Bu üç ayar, hangi komut dosyalarının zaman uyumsuzlaştırmak, ertelemek veya hariç tutmak istediğinizi manuel olarak kontrol etmenizi sağlar. Kolay ayarlar beklendiği gibi çalışmadıysa, yüklemelerini optimize etmek için betiğin adını ilgili bölümlere manuel olarak girebilirsiniz.

async-manuel-settings

OPTİMİZE EDİLECEK KOMUT DOSYALARI BULMA

Bazen tüm komut dosyalarınızı optimize etmek sorunlara yol açar ve optimize etmek için en önemli komut dosyalarını bulmak istersiniz. Şunları yapabilirsiniz Ayrıca web yükler ve sipariş ve zaman onlar yüklenme süresi de tüm komut dosyalarını bulmak Pingdom Araçları.

Pingdom Tools’da optimize etmek istediğiniz sayfa veya sayfanın tamamı için bir hız testi yapın . Test tamamlandıktan sonra, ‘Dosya İstekleri’ yazan bölüme gidin.

Sayfaya yüklenen tüm JS dosyalarını görmek için filtre segmentine ‘js’ yazın. Her bir komut dosyası hakkında daha fazla bilgi almak için açıklamalara başvurabilir veya komut dosyasının çubukları üzerinde gezinebilirsiniz.

Pingdom-file-istekler

EKLENTİ DIŞLAMALARI

Eklenti Dışlamaları, komut dosyalarının belirli eklentilerden optimizasyonunuzdan etkilenmesini engelleyebileceğiniz yerdir.

Lütfen bunun yalnızca eklentiye gömülü olan komut dosyalarını etkileyeceğini ve harici olarak indirilen komut dosyalarını etkilemeyeceğini unutmayın.

eklenti-dışlamaları

TEMA DIŞLAMALARI

Bu ayar, bir bütünün tema komut dosyalarının bu eklentiden etkilenmesini engellemenizi sağlar. Bu yalnızca tema klasörlerinin içindeki komut dosyaları için geçerli olacaktır. Harici komut dosyaları ve hatta tema klasörü dışındaki yerel komut dosyaları bile eklentiden etkilenmeyecektir.

tema-dışlamaları

EKLENTİLER İÇİN ASYNC JAVASCRİPT

Herhangi bir komut dosyasını WordPress’te yüklemek için önerilen yöntem wp_enqueue_script işlevini kullanmaktır. Bununla birlikte, bazı temalar veya eklentiler bunu atlayacak ve bazı sebeplerden dolayı scriptleri yükleyecektir . Web sitenize kurulu herhangi bir tema veya eklenti varsa, bu bölümde yüklenen komut dosyaları ile birlikte gösterilecektir. Daha sonra bu komut dosyalarını bu eklentiyle de optimize edebilirsiniz .

async-js-için-eklentileri

Ayarları yapılandırdıktan sonra, değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Ayarları Kaydet’ düğmesine basın.

save-ayarlar zaman uyumsuz-js

45.2 W3 TOTAL CACHE KULLANARAK OPTİMİZE ET

Oluşturma engelleme komut dosyalarını da en iyi duruma getirmek ve ortadan kaldırmak için W3 Total Cache’nin yerleşik desteğini kullanabilirsiniz.

Yöntem biraz uzundur, ancak tüm süreç üzerinde daha fazla kontrol sunar. İşte olan W3 Toplam Önbellek yapılandırmaya yardımcı kılavuzu

46 Yönlendirmeleri Azalt ve SSL’yi Zorla

Web sitenizi www sürümü veya www olmayan bir sürüm olarak çalıştırabileceğinizi bilmelisiniz. Örneğin, web sitemiz www olmayan sürümlerde çalışır; bu nedenle, URL https://mythemeshop.com .

Öte yandan, Apple’ın web sitesinde www sürümü kullanılıyor; bu nedenle, URL https: // www’dir.apple.com .

Bir SEO veya performans açısından bakıldığında, www sürümünü veya www olmayan sürümü seçmeniz farketmez .

Teknik açıdan bakıldığında, birkaç farklılık var ve bunları tartışmak bu makale kapsamında olmayacak.

Önemli olan bir tane seçip ona bağlı kalmak. Bir kuruluma karar verirseniz ve daha sonra değiştirirseniz, SEO’nuz için kötü olacaktır.

Sitenin bir sürümünü seçmek için, aşağıdaki kod parçacıklarından birini kullanın. Bunları kopyalayıp .htaccess dosyasına yapıştırın.

WWW SÜRÜMÜNÜ KULLANMAK İÇİN

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^example.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ HTTP://www.example.com/$1 [L,R=301,NC]

Web sitenizin www sürümünü kullanmak için .htaccess dosyanızdaki yukarıdaki kodu kullanın .

WWW SÜRÜMÜNÜ KULLANMA

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.example\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301]

Web sitenizin www olmayan sürümünü kullanmak için , .htaccess dosyanızdaki yukarıdaki kodu kullanın .

Her iki kod parçasında da, example.com’u alan adınızla değiştirin .

İki kurulumdan birini seçmeye karar verdikten sonra , Google Arama Konsolu’nu kurarak hangi sürümü tercih ettiğinizi Google’a bildirmelisiniz . Bu, Google’ın arama sonuçlarında web siteniz için doğru URL’leri göstermesine yardımcı olacaktır.

SSL’Yİ ZORLA

Bir SSL sertifikası yükledikten sonra, tüm ziyaretçilerinizin https sürümünü kullanarak siteyi ziyaret edeceğini düşünebilirsiniz. Bu her zaman doğru değildir. Eski bağlantılar, yer imleri ve paylaşımlar nedeniyle, birçok kişi web sitenizin güvenli olmayan sürümünü ziyaret etmeye devam edecek.

Web sitenizin https (güvenli) sürümünü ziyaret etmeleri, sizin ilgi alanlarınız ve ziyaretçinizin en iyi çıkarlarıdır. Bunun gerçekleşmesi için, web sitenizin güvenli olmayan ( http ) sürümünden güvenli ( https) sürümüne bir yönlendirmeye zorlamanız gerekir.

RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/[0-9]+\..+\.cpaneldcv$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/\.well-known/pki-validation/[A-F0-9]{32}\.txt(?:\ Comodo\ DCV)?$
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.example.com/$1 [R=301,L]

Güvenli web sitenize yönlendirmeyi zorlamak için yukarıdaki kodu .htcacess dosyasına ekleyin.

Example.com’u , yapıştırmadan önce kod pasajındaki etki alanınızla değiştirin .

ESKİ URL’LERİ GÜNCELLEME

HTTP’den HTTPS’ye geçiş yaptıktan ve yönlendirmeye zorladıktan sonra, yapılması gereken en önemli şey http içeriğinizi https içeriğiyle değiştirmektir. Bize açıklayalım.

Web sitenizin ömrü boyunca, diğer yayınlara, yüklenen resimlere ve daha birçok içeriğe bağlantı vermeniz gerekir. Oluşturduğunuz tüm bu bağlantılar ve resimler hala web sitenizin http versiyonunda yayında .

Açıkçası, bir ziyaretçi bunlara erişmeye çalıştığında, onları SSL üzerinden zorlayacağınız ve kaynaklar SSL üzerinden bulunamayacağı için mümkün olmayacaktır.

Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken, tüm HTTP varlıklarına olan bağlantıları HTTPS olarak değiştirmektir. Bunu başarmanın iki yolu vardır.

KOD KULLANARAK GÜNCELLEME

Bunu kodla başarmak için PhpMyAdmin’e erişmeniz gerekir. PhpMyAdmin’e giriş yapın ve aşağıdaki SQL sorgusunu veritabanında çalıştırın.

GÜNCELLEME wp_posts SET `post_content` = REPLACE (` post_content`, 'src = "images / http: //www.your-site.com', 'src =" images / https: //www.your-site.com' );

PhpMyAdmin’i kullanarak veritabanınızdaki yukarıdaki SQL sorgusunu çalıştırın.

Değiştirmeyi unutmayın your-site.com her iki durumda da alan adınızla.

Sonra GUID’i güncellemek için aşağıdaki sorguyu çalıştırın (bu, resimlerinizi düzeltir).

GÜNCELLEME wp_posts SET `guid` = REPLACE (` guid`, 'http://www.your-site.com', 'https://www.your-site.com') WHERE post_type = 'ek';

Resim URL’lerini güncellemek için phpMyAdmin’i kullanarak veritabanınızda yukarıdaki SQL sorgusunu çalıştırın.

Yine, her iki durumda da sitenizi.com alan adınızla değiştirdiğinizden emin olun.

EKLENTİ KULLANARAK GÜNCELLEME

URL’lerinizi özel bir eklenti kullanarak da güncelleyebilirsiniz. Kullandığınız herhangi bir eklenti sadece URL’leri güncellemek için gereklidir ve görev tamamlandığında silinebilir. İşte önerilen birkaç eklenti.

47 Hotlinking’i Devre Dışı Bırak

Hotlinking, web sitenize sunucunuza yüklemeden bir varlık ekleme işlemidir. Hotlinking yaparken, kaynak barındırmak yerine web sitenizden kaynağa işaret edersiniz. Sonuç, varlığın web sitenizde gösterilmesidir, ancak sunucunuzun barındırması gerekmedi.

Bu size iyi bir anlaşma gibi geliyorsa, o zaman masanın diğer tarafına geçmediniz.

Sonuç olarak, birinin ziyaretçinin görüntülediği içeriği barındırması gerekiyor. Siz ya da başka biri olabilir. İşiniz, barınmakta olduğunuz ve ödeme yaptığınız içerikten başka kimsenin yararlanmamasını sağlamaktır.

Gereksiz sunucu yükü ve barındırma faturalarından kendinizi korumak için, web sitenizden hotlinking özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

RewriteEngine on
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http: // (www \.) Example.com/.*$ [NC]
RewriteRule \. (Gif | jpg | jpeg | bmp | zip | rar | mp3 | flv | swf | xml | php | png | css | pdf) $ - [F]

Görüntülerin hotlinkingini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırın

Değiştir example.com alan adınızla yukarıdaki kod parçasında. Bu kod parçasının yapacağı şey, sunucunuzdan kaynaklanmadığı takdirde, yerleşik gömülü dosyalar (görüntüler, pdf, müzik ve daha fazlası) için herhangi bir isteği reddetmesidir.

Sadece erişimi reddetmek yerine, biraz eğlenmek ya da hotlinker’a bir ders vermek istiyorsanız, aşağıdaki kod parçasını kullanın.

RewriteEngine on
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $
RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http: // (www \.) Example.com/.*$ [NC]
Yeniden Yazım Kuralı \. (Gif | jpg) $ http://www.example.com/angryman.gif [R, L]

Tüm hotlinked resimleriniz yerine tek bir görüntü göstermek için yukarıdaki kodu .htaccessdosyasına yapıştırın .

Example.com’un ilk sözünü etki alanı adınızla, ikinci örneği ise bir görüntü bağlantısıyla değiştirin . Birisi sunucunuzdan bir dosyayı hotlink etmeye çalıştığında, bu istenen resim yerine görüntülenecek resimdir. Bunu akılda tutarak bir görüntü seçin.

CLOUDFLARE İLE HOTLİNK’İ DEVRE DIŞI BIRAKMA

CloudFlare kurulumunu kurduysanız (yapmanız gereken), hotlinking özelliğini devre dışı bırakmak bir onay kutusunu işaretlemekten ibarettir. Ayar W3 Toplam Önbellek> Uzantılar> CloudFlare> Hotlink Protection öğesinde kullanılabilir

cloudflare hotlink koruması

48 Statik Kaynaklara Üstbilgi Ekle

Tarayıcıların bant genişliğinden tasarruf etme ve yükleme süresini azaltma yollarından biri statik varlıkları önbelleğe almaktır. Statik varlıklar, görüntüler, CSS dosyaları ve sık sık değişmeyen diğer varlıklar anlamına gelir.

Bir kullanıcı bir sayfayı ilk kez ziyaret ettiğinde , bu statik varlıkların çoğu indirilir ve önbelleğe alınır.Ziyaretçinin web sitesini bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı önbelleğe alınmış dosyaları tekrar indirmek yerine kullanır.

Bu, süresi dolmuş başlıkları ile mümkün olur. Süre sonu başlıkları , tarayıcıya statik varlığın ne kadar süre değişmeyeceğini söyleyen varlıklarınıza zaman damgası ekler. Wordpess hızlandırma devam ediyor.

Bir ziyaretçi bir web sitesini tekrar ziyaret ettiğinde, tarayıcı statik varlıkların indirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için süre sonu başlıklarını kontrol eder .

Süresi dolan üstbilgileri etkinleştirerek ve yapılandırarak, çok fazla bant genişliği ve sunucu kaynağı tasarrufu yapabilirsiniz.

<IfModule mod_expires.c> #If mod_expires is installed
 ExpiresActive on

 ExpiresDefault             "access plus 1 month"

 ExpiresByType text/cache-manifest    "access plus 0 seconds"

 # Your html
 ExpiresByType text/html         "access plus 0 seconds"

 ExpiresByType text/xml         "access plus 0 seconds"
 ExpiresByType application/xml      "access plus 0 seconds"
 ExpiresByType application/json     "access plus 0 seconds"

 # Rss Feeds
 ExpiresByType application/rss+xml    "access plus 1 hour"
 ExpiresByType application/atom+xml   "access plus 1 hour"

 # Favicon 
 ExpiresByType image/x-icon       "access plus 1 week"

 # Media: images, video, audio
 ExpiresByType image/gif         "access plus 1 month"
 ExpiresByType image/png         "access plus 1 month"
 ExpiresByType image/jpeg        "access plus 1 month"
 ExpiresByType video/ogg         "access plus 1 month"
 ExpiresByType audio/ogg         "access plus 1 month"
 ExpiresByType video/mp4         "access plus 1 month"
 ExpiresByType video/webm        "access plus 1 month"

 # HTC files (css3pie)
 ExpiresByType text/x-component     "access plus 1 month"

 # Don't forget Webfonts!
 ExpiresByType application/x-font-ttf  "access plus 1 month"
 ExpiresByType font/opentype       "access plus 1 month"
 ExpiresByType application/x-font-woff  "access plus 1 month"
 ExpiresByType application/x-font-woff2 "access plus 1 month"
 ExpiresByType image/svg+xml       "access plus 1 month"
 ExpiresByType application/vnd.ms-fontobject "access plus 1 month"

 # CSS and JavaScript
 ExpiresByType text/css         "access plus 1 year"
 ExpiresByType application/javascript  "access plus 1 year"
</IfModule> #End if

Aşağıdaki kodu kopyalayıp .htaccess dosyasına yapıştırın .

SÜRE SONUNU W3 TOPLAM ÖNBELLEKLE YAPILANDIRMA

Sona erme başlıklarını W3 Total Cache içinde de yapılandırabilirsiniz. Her iki yöntem de aynı şekilde çalışır ve tercih ettiğiniz herhangi bir yöntemi kullanabilirsiniz. Yapılandırmanın süresinin W3 Total Cache ile sona ermesini açıklayan bölüme doğrudan bir bağlantı .

49 Önyükleme, Önceden Alma ve Ön Bağlantı

Web sitesi yükleme sürelerini azaltmada en önemli zorluklardan biri gecikmeyi azaltmaktır. DNS aramaları, TCP Bağlantıları, devir ve diğer işlemler için gereken süreyi optimize edemediğiniz için zor olan sorunu çözmek zordur.

Ancak, kullanıcı bile başlatmadıysanız, bağlantıları, DNS aramalarını ve diğer kaynakları önceden yükleyebilirseniz ne olur?

Preload, Prefetch ve Preconnect bununla ilgili. Onları kısaca anlayalım.

49.1 ÖN YÜKLEME

Önceden yükleme, geçerli navigasyondaki öğelere odaklanan yeni bir web standardıdır . Önceden yükleme ile, kaynakların alınma ve oluşturulma sırasını kontrol etmek ve yönetmek kolaydır. Preload direktifinin faydası, pencerenin onloadolayına müdahale etmemesi ve kaynakları yüksek öncelikli olarak indirmesidir .

Resimlerinizi, Javascript, CSS ve font dosyalarını önceden yüklemek genellikle iyi bir fikirdir. İşte bir resim önyüklemesi örneği.

<link rel = "preload" rel = "noopener" href = "image.png">

PRELOAD KULLANIN

Mevcut navigasyonda yüklenen öğelerin sırasını yönetebildiğiniz için, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için temel varlıkları yukarı taşıyabilirsiniz. İşte bir örnek.

<link rel = "preload" rel = "noopener" href = "https://domain.com/fonts/currentfont.woff" olarak = "font" crossorigin>

Yukarıdaki kod, fontun sayfaya yüklenmesine öncelik verecektir. Çapraz kökenli etiket, başka bir alandan bir öğeye başvuruda bulunurken gereklidir.

Javascript kullanarak bir stile önyüklemenin başka bir örneği.

<Script>
 var res = document.createElement ("link");
 res.rel = "önyükleme";
 res.as = "stil";
 res.href = "css / cssfile.css";
 document.head.appendChild (S);
</ Script>

Ve işaretleme kullanarak bir stil sayfası yükleme başka bir örnek.

<link rel = "preload" rel = "noopener" href = "/ css / cssfile.css" olarak = "stil">

Önceden yükleme, bu yazı itibariyle Google Chrome, Firefox ve Opera’da desteklenir. Edge’deki Ön Yükleme Desteği açıklandı ancak henüz onaylanmadı.

49.2 ÖNCEDEN ALMA

Önceden alma işlemi, tarayıcının boş zamanlarında arka planda varlıkları yüklemesini ve bunları tarayıcının önbelleğine kaydetmesini isteyen düşük öncelikli bir yönergedir. Üç tür Prefetch vardır.

Link Prefetch, tarayıcıya arka plandaki link tabanlı varlıkları indirmelerini ve önbellekte saklamaları için talimat veren en basit Prefetch yönergesidir. Kullanıcı kaynaklara erişirse, kaynak anında yüklenmiş gibi görünür. Link Prefetch’i kullanarak bir resim Prefetch örneği.

<link rel = "prefetch" rel = "noopener" href = "image.png">

MyThemeShop temalarının çoğu, varsayılan olarak Önceden Alma özelliğini de destekler. Ön Alma ayarını bulmak için Tema Seçenekleri> Performans seçeneğine gidebilirsiniz .

prefetch-in-mts-temalar

Link Prefetch, Safari, iOS Safari ve Opera Mini hariç çoğu modern tarayıcı tarafından desteklenir.

49.2.2 DNS ÖN FİŞİ

DNS Öncesi, tarayıcıya arka planda DNS aramaları yapma talimatını veren bir yönergedir. Bu, kullanıcı bir bağlantıyı tıklattığında DNS zaten çözüldüğü için gecikmeyi azaltır. İşte bir DNS Öncesi örneği.

<! - Dış varlıklar için DNS’i önceden alın ->
<link rel = "dns-prefetch" rel = "noopener" href = "// fonts.googleapis.com">
<link rel = "dns-prefetch" rel = "noopener" href = "// www.google-analytics.com"> 
<link rel = "dns-prefetch" rel = "noopener" href = "// cdn.domain.com">

Eğer Perfmatters kullanıyorsanız, DNS prefetch’i, sadece DNS Prefetch bölümünde alan listesine girerek kullanabilirsiniz.

DNS-önalımı-içinde-wordpress
görüntü kaynağı

Hangi etki alanlarını önceden ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, Rober Went’in Web Sitesi sık kullanılan alan adlarının yararlı bir listesine sahiptir. İşte referans için etki alanlarının listesi.

//twitter.com
//platform.twitter.com
//connect.facebook.net
//static.ak.facebook.com
//s-static.ak.facebook.com
//fbstatic-a.akamaihd.net
//apis.google.com
//ssl.gstatic.com
//oauth.googleusercontent.com
//accounts.google.com
//oauth.googleusercontent.com
//www.linkedin.com
//platform.linkedin.com
//static.licdn.com
//disqus.com
//go.disqus.com
//a.disquscdn.com
//juggler.services.disqus.com
//referrer.disqus.com
//subdomain.disqus.com
//www.google-analytics.com
//ajax.googleapis.com
//fonts.googleapis.com
//themes.googleusercontent.com
//maps.gstatic.com
//maps.google.com
//maps.googleapis.com
//mt0.googleapis.com
//mt1.googleapis.com

Perfmatters’ın DNS önayarı alanının içine yukarıdaki listeyi ekleyin.

Subdomain.disqus.com adresini web sitenizin alt etki alanı ile değiştirdiğinizden emin olun . Modern tarayıcıların çoğu, Opera Mini hariç DNS Prefetch’i destekler.

49.2.3 ÖN KORUYUCU

Önceden, tarayıcıya tüm sayfa varlıkları da dahil olmak üzere tüm sayfayı arka planda yüklemesini bildirmesi istisnası haricinde önceden getirmeye benzer.

Prenderender, bant genişliği ağır olduğu ve çoğu modern tarayıcı tarafından desteklenmediği için yaygın olarak kullanılmamaktadır .

49.3 ÖN BAĞLANTI

Preconnect, DNS prefetch’ine benzer, ancak bir istek gönderilmeden önce bile bağlantı kurarak bir adım daha ileri götürür. Bu, bir DNS araması sonrasında bile gerekli olan çoklu gidiş dönüş isteklerinde tasarruf sağlar. İşte Google Fonts için bir Ön Bağlantı örneği.

<link rel="noopener" href="fonts.gstatic.com" rel="preconnect" crossorigin>

Preconnect’in çalışması için başlıklarda bulunması gerekir. Javascript kodu burada.

function preconnectTo(url) {
 var hint = document.createElement("link");
 hint.rel = "preconnect";
 hint.ref = url;
 document.head.appendChild(hint);
}

Yukarıdaki kodu temanın header.php dosyasına ekleyin .

Perfmatters’taki performans optimizasyon eklentisini kullanıyorsanız , sadece önceden bağlanılmasını istediğiniz alanların listesine girerek Preconnect’i etkinleştirebilirsiniz.

WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz! 4

görüntü kaynağı

 Sayfa Başına ve Yazı Başına 50 Komut Dosyasını Devre Dışı Bırakma

Bir sayfadaki en çok zaman alan öğelerden biri komut dosyaları olabilir. Bu, büyüklüklerinden değil, nasıl yürütüldüklerinden dolayıdır.

Optimize edilmediyse, tarayıcının karşılaştığı herhangi bir komut dosyası, komut dosyası indirilip çalıştırılana kadar sayfanın görüntülenmesini durduracaktır. Bunun dışında, ne kadar çok özellik ve eklenti kullanırsanız, web sitenize o kadar çok komut dosyası eklenecektir. Bu komut dosyalarının çoğu, gerekli olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm sayfalara yüklenir.

Bu komut dosyalarının etkisini azaltmak için iki şey yapabilirsiniz.

 • Komut dosyalarının sayfa yüklenmesini engellemediğinden emin olun
 • Sayfada yalnızca gerekli komut dosyalarının yüklendiğinden emin olun

Bunu başarmak için, WP Script Optimizer Plugin’i kullanacağız .

  1. Başlamak için eklentiyi yükleyin.
  2. Eklenti, ayarlarını WordPress Menüsüne ekleyecektir. Önce küresel ayarlara bakalım.eklenti-küresel-settings
  3. Tüm kodlanmış komut dosyalarının listesini almak için ‘Genel Komut Dosyaları / Stilleri Al / Güncelle’ Düğmesine basın.almak-küresel-ayarları
  4. Şimdi web sitenize yüklenen tüm komut dosyalarını ve stil sayfalarını göreceksiniz. Hangi komut dosyalarının üstbilgiye veya altbilgiye yüklendiğini de kontrol edebilirsiniz. Wordpess hız ayarları devam ediyor.Bütün yüklü-komut-listesi
  5. Her komut dosyası için üç seçeneğiniz vardır. Komut dosyasını devre dışı bırakabilir, üstbilgiye / altbilgiye taşıyabilir veya yük koşullarını değiştirebilirsiniz.

All-script seçenekleri

 1. ‘Tek Sayfalar’ seçeneğine giderek, komut dosyalarını sayfa başına da değiştirebilirsiniz.tek sayfa-seçeneği
 2. Buraya web sitenize herhangi bir sayfanın URL’sini girebilirsiniz ve tüm eklentiler web sitesine yüklenen tüm komut dosyalarını listeler.tek sayfa-script seçenekleri

51 Nginx veya Litespeed’e geçin

Web sitenizi güçlendirmek için birçok sunucu türü kullanılabilir. En yaygın kullanılan tür, açık kaynaklı bir yazılım olan Apache’dir .

Ancak, Apache, sunuculara gelince tek seçenek değil. Bir vardır Apache bile daha iyi performans birkaç alternatifleri ve sonraki seviyeye web sitenizin performansını alacaktır.

Apache’nin iki ortak alternatifi

Her ikisi de desteksiz gelen ücretsiz versiyonlarına sahiptir. Premium teklifler destekle geliyor ama aynı zamanda iyi bir fiyat etiketi.

Sunucuyu değiştirmenin performansa değer olduğunu düşünüyor olabilir misiniz? Buna kesinlikle değdiğini söyleyebiliriz. Gerçek dünyadaki bazı kıyaslamalar için bu yükleme süresi karşılaştırmasınabakınız .

Şimdi kurulum bölümü geliyor. Baştan sona eksiksiz bir sunucu yüklemek kolay değildir ve bu makalenin kapsamına uymaz. Size nasıl devam edeceğiniz konusunda ayrıntılı talimatlar verecek birçok yardımcı kaynak var. İşte LiteSpeed’i kurmak için bir rehber .

Nginx için hikaye biraz farklı. Birçok ev sahibi Nginx’i kutudan çıkarır ve eğer istersen web siteni Nginx ile birlikte ayarlar. Önerilen ev sahibi Siteground, Nginx’i de destekliyor. Ev sahibinin Nginx’i desteklediğinden emin olmak istiyorsanız, destek ekibine sormanız en iyisidir.

Web siteniz Nginx’te yayınlandığında, Nginx ile en iyi performansı elde etmek için bazı yararlı kaynaklar.

51.2 NGİNX TERS PROXY’Yİ YAPILANDIRMA

Tersine bir proxy uygulayarak web sitenizin performansını artırabilirsiniz. Ters bir proxy, kullanıcı ile gerçek sunucunuz arasında oturan ek bir sunucudur. Ters proxy daha sonra yapabildiği tüm elemanları önbelleğe alır.

Bunun avantajı, bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde, statik içeriğin çoğu, istek sunucunuza ulaşmadan önce bile, ters proxy tarafından sunulur. Bu, sunucunuzdaki yükü büyük ölçüde azaltır ve ayrıca bağlantı süresinde tasarruf sağlar.

Ters proxy’yi yapılandırmak için bu ayrıntılı öğreticiyi takip edebilirsiniz .

Önemli Not
Ters bir proxy, WooCommerce ile çalışmayacaktır. Sayfadaki birçok dinamik öğe nedeniyle, ters proxy yarardan daha fazla zarar verebilir.

52 Sıkıştırmayı Etkinleştirme

Tıpkı yer kazanmak için bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırabileceğiniz gibi, bant genişliğini de kaydedebilir ve sıkıştırmayı etkinleştirerek sunucunuza zaman yükleyebilirsiniz.

Sunucular genellikle aşağıdaki dosya türlerini sıkıştırabilen gzip olarak bilinen bir sıkıştırma kullanır.

 • HTML (.html) aynı zamanda tüm dinamik HTML türlerini (örneğin .php, .aspx gibi)
 • Metin dosyaları (uzantı .txt)
 • CSS ve Javascript (.css ve .js uzantılı)
 • WSDL, REST ve JSON gibi web servisleri

Gzip sıkıştırmasını açmak, web sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilir ; çünkü aktarılması gereken veri miktarını azaltmanın güçlü bir yoludur. Wordpess hız ayarları devam ediyor.

Sıkıştırmanın sunucunuzda açılıp açılmadığını ve ayrıca sıkıştırmayı etkinleştirdiğinizde sayfanızın ne kadar küçük olacağını kontrol etmek istiyorsanız, bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz .

Test web sitemiz, testi ilk yaptığımızda şu şekilde yapıldı.

İlk sıkıştırma testi

Bir kuyruklu sayfa boyutunda% 75 tasarruf . Sıkıştırmanın ne kadar güçlü olduğunu kanıtlayacak kadar kanıt olmalı.

Sıkıştırmayı etkinleştirmek için web sitenizin çalıştığı sunucunun türünü belirlemelisiniz. Sunucu, sıkıştırma işleminden sorumludur ve tarayıcı, dosyaları görüntülemeden önce sıkıştırmasını kaldırır.

Burada, Apache sunucuları ve Nginx Sunucuları için gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek üzere kodu paylaşıyoruz.

APACHE SUNUCUSU

<IfModule mod_deflate.c>
 # Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

 # Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
 Header append Vary User-Agent
</IfModule>

Apache’de gzip’i etkinleştirmek için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyin .

NGİNX SUNUCUSU

gzip on;
gzip_comp_level 2;
gzip_http_version 1.0;
gzip_proxied any;
gzip_min_length 1100;
gzip_buffers 16 8k;
gzip_types text/plain text/html text/css application/x-javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;
gzip_disable "MSIE [1-6].(?!.*SV1)";
gzip_vary on;

Nginx’te gzip özelliğini etkinleştirmek için yukarıdaki kodu nginx.conf dosyasına ekleyin .

Arama, sunucunuz için en yorucu etkinliklerden biridir. Bunu düşün. Web sitenizde tek bir sayfa açtığınızda, sunucunuz sayfayı görüntülemek için hangi bilgilerin gerekli olduğunu bilir. Bu, bilgileri bulmak ve almak için gereken zaman ve kaynakları azaltır.

Aramak için bunu karşılaştırın. Bir arama yapıldığında, sunucunuz tüm web sitenizi en ufak bir sonuç için bile aramak zorundadır. Ayrıca, web siteniz ne kadar büyük olursa, arama etkinliğiniz o kadar yoğun olur.

E-ticaret web siteleri için bu daha da önemlidir. Sadece yüzlerce veya binlerce sayfaya sahip değiller, aynı zamanda kullanıcıların aradığı ürünleri araştırmanın temel yoludur.

Sunucunuzdaki yükü azaltmak ve kullanıcılarınıza mükemmel bir deneyim sunmak için arama etkinliğini optimize etmek için idealdir. Bunu başarmanın birçok yolu var ve bunu yapmanın iki yolunu paylaşacağız. Biri freemium tarafından barındırılan bir hizmetken, diğeri açık kaynaklı bir çözümdür.

FREEMİUM ÇÖZÜMÜ

Algolia Search kullanmanızı öneririz . Stripe, Birchbox ve daha fazlası gibi büyük işletmeler tarafından kullanılan arama platformuna ev sahipliği yapıyor. Bu bir freemium teklifidir ve ücretsiz sürüm küçük ve orta ölçekli web siteleri için yeterli olmalıdır. Ücretli plan da 35 dolar / ay’dan başlıyor.

algolia-freemium fiyatlandırma

Algolia’yı kurmak basittir.

AÇIK KAYNAK ÇÖZÜMÜ

Açık kaynaklı çözüm için Elastik Search kullanmanızı öneririz . WordPress aramanıza yardımcı olacak harika bir çözüm.

54 PostgreSQL Yerine MariaDB Kullanın

Yukarıdaki bölümlerden birinde yüksek performanslı bir hizmet kullanarak tartıştık. Sunucunun dışında, bir web sitesinin diğer bir kritik bileşeni veritabanıdır. Veri tabanı yavaşsa, yaptığımız tüm optimizasyonlar istenen sonuçları vermez.

WordPress, MySQL, MariaDB ve PostgreSQL gibi birçok veritabanı sistemini yerel olarak desteklemektedir.

MariaDB kullanmanın performans açısından en iyi seçim olduğu bizim deneyimimizdir ve biz de kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mevcut veritabanı çözümünüzden MariaDB’ye geçmek için barındırma destek ekibinize başvurmanız gerekir. Sunucu ortamınızda gerekli değişiklikleri yapmak için gereken erişime sahip olurlar.

55 Tüm MyISAM’leri Veritabanınızdaki InnoDB Tablolarına Dönüştür

Veri tabanı sistemlerini kısaca yukarıdaki bölümde tartıştık. Özellikle, diğer çözümler yerine MariaDB’yi kullanmanızı rica ettik.

Bir veritabanı sisteminde bile, verilerin depolanmasının, organize edilmesinin, alınmasının ve güncellenmesinin birçok yolu olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Web siteniz birkaç yaşındaysa, olasılıkla veritabanınız da yetersiz bir depolama motoru kullanıyordur.

Daha az verimli MyISAM depolama motorundan ve daha hızlı, daha verimli InnoDB motorunageçmenizi öneririz .

InnoDB’nin teknik avantajlarıyla ilgileniyorsanız, işte bunlar:

 • InnoDB satır düzeyinde kilitlemeyi desteklerken, MyISAM yalnızca tam masa düzeyinde kilitleme özelliğine sahiptir.
 • InnoDB referans bütünlüğünü destekler ve MyISAM (DBMS) yapmazken, RDBMS tarzındaki yabancı anahtarları tamamen destekler.
 • InnoDB, değişiklik yapmanıza, bu değişiklikleri yapmanıza ve bu değişiklikleri geri almanıza olanak sağlayan işlem desteğine sahiptir. MyISAM buna sahip değil.
 • InnoDB kurtarma için işlem günlükleri kullanıyor, MyISAM ise kullanmıyor. Bu InnoDB daha güvenilir hale getirir

Başka birçok farklılıklar var, ama şimdilik bunlara bağlı kalalım.

Yapmanız gereken, WordPress veritabanınızın MyISAM veya daha eski bir depolama motorunu kullanıp kullanmadığını kontrol etmek ve ardından InnoDB olarak değiştirmektir. İşte bunu başarmanın adımları.

CPanel’inize gidin ve phpMyAdmin’i arayın.

log-içine-phpmyadmin

Giriş yaptıktan sonra Veritabanları sekmesini tıklayın.

click-on-veritabanları-tab

Wp kurulumunuzun veritabanını bulun ve tıklayın.

açık-your-wp-veritabanı

Veritabanının detayları görünecektir. Her satırda ‘Tür’ alanını aramanız ve InnoDB olduğundan emin olmanız gerekir.

check--myisam için

Bizim durumumuzda, tüm masalar zaten InnoDB. Sizinki InnoDB değilse, o zaman InnoDB olmayan tablonun adını tıklayın. Tablo detayları görünecektir. ‘İşlemler Sekmesi’ne gidin.

click-on-masa-operasyonlar

İşlem sayfası açıldığında, Depolama Motoru ayarlarına bakın. Açılır menüye tıklayın, InnoDB’yi seçin ve Git’e tıklayın.

seçmek-InnoDB-den-Açılır

Değişikliğin onay mesajını görmelisiniz. Wordpess hız ayarları devam ediyor.

değişim-onay

56 WordPress wp_options Tablosuna MySQL Dizini Ekleme

Zamanla, wp kurulumunuzdaki wp_options tablosu şişirilebilir. Tabloda oturum veya geçici veriler depolayan çok sayıda eklenti varsa, bu işlem hızlandırılır. Tablonun kabarmışlığın veritabanının etkileyen performans ve web sitenizi de. Web sitenizin performansını optimize etmek için, wp_optionstablosunu optimize etmek önemlidir .

Performansı arttırmanın birkaç yolu vardır, ancak en kolay yol tabloya bir dizin eklemektir. Bu, bir kitaptaki bir dizine benzer ve bu da bir kitaptaki bilgilerin daha hızlı bulunmasına yardımcı olur.

Wp_options tablosuna bir dizin eklendiğinde, tablodaki tüm bilgiler daha hızlı aranacak ve bu sayede şişirmenin tablodaki olumsuz etkisi göz ardı edilecektir.

İlk adım, endeksin oluşturulmuş olup olmadığını bulmaktır. Bunu yapmak için, PhpMyAdmin’inize giriş yapın ve aşağıdaki SQL sorgusunu çalıştırın.

Wp_options'dan ENDEKSİ GÖSTER;

Eğer sonucunuz aşağıdaki gibi görünüyorsa, wp_options tablonuzda indeks seti yoktur.

wpoptions_index_check

Tabloya bir dizin eklemek için bu eğitimdeki adımları izleyin .

57 MySQL Veritabanınızı Ayarlama

Tıpkı aracınızın sorunsuz çalışması için düzenli olması gerektiği gibi, veritabanınızın da optimum performans için sık ayarlamalar yapması gerekir.

Ne yazık ki, ayarlama hakkında herhangi bir tavsiyede bulunmak, ortamınıza özel olduğu kadar faydalı olmayacaktır . Bununla birlikte, sizi doğru yöne işaret edebilir ve MySQL veritabanınızı ayarlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynağı sizinle paylaşabiliriz.

KOMUT DOSYALARINI AYARLAMA

Veritabanınızı ayarlamanıza yardımcı olacak yetenekli geliştiriciler tarafından oluşturulan birçok komut dosyası vardır. Son derece tavsiye edilen ve sık güncellenen bir komut dosyası MySqlTuner.com adresinde bulunabilir . Sadece betiği sunucunuzda çalıştırın ve sihrini yapmasına izin verin.

Ayrıca şiddetle tavsiye edilen alternatif bir script, MySql Tuning Primer .

KAYNAKLAR

Veritabanınızı ayarlamak için okuyabileceğiniz ve takip edebileceğiniz birkaç kaynak.

 • Monitis tarafından MySQL ayarlama için 101 İpuçları
 • TecMint’ten 15 Performans Ayarlama İpuçları
 • MySQL ile Performans Ayarlama Dokümanları

Ne yaptığınızı kesin olarak biliyorsanız, yalnızca veritabanınızı değiştirmeniz gerektiğini söylememiz gerekmez. Yanlış optimizasyonların yapılması performans üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Şüphe durumunda, bir uzmana başvurun.

58 Redis’i Yapılandırma

Redis, performansı önemli ölçüde artırabilen güçlendirilmiş önbellek çözümüdür. Bir başka popüler önbellekleme çözümü olan Memcached’den daha üstün.

Web sitenize herhangi bir sayfa yüklendiğinde, bir veya daha fazla veritabanı sorgusunu tetikler. Redis bu sorguları hatırlar ve ileride kullanmak üzere önbellekte saklar. Sonuç, daha az kaynak tüketen daha hızlı bir web sitesidir .

Redis’i nasıl yapılandıracağınız tamamen sunucu ortamınıza ve nasıl ayarlamaya karar verdiğinize bağlı olacaktır. Bu nedenle, verdiğimiz herhangi bir özel tavsiye karşı-üretken olabilir. Bunu önlemek için, araştırmanızı yapmanızı ve web siteniz için Redis’i kurmanızı öneririz. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynak.

 • Ubuntu’da WordPress için Redis’i yükleyin
 • Memcached ve Redis Üzerine Bir Tartışma
 • Redis’i yapılandırmak için bir WordPress eklentisi

59 InstaClick’i Kullanma

instantclick

InstaClick, web sitesinin yüklenme şeklini değiştirerek ziyaretçileriniz için web sitenizi büyük ölçüde hızlandıran bir Javascript kütüphanesidir.

Genellikle bir ziyaretçi web sitenizdeki bir bağlantıya tıkladığında, istek sunucuya gönderilir ve ardından sayfa yüklenir. InstaClick, ziyaretçiler bağlantıya geldiğinde arka planda sayfaları önceden yükleyerek bunu değiştirir.

Bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak bir ziyaretçinin bir bağlantıya dolaştığı zaman ile bağlantıyı tıklayan kullanıcı arasında yüzlerce milisaniye gecikme var . Bu, mobil cihazlar için de geçerlidir ve gecikme orada daha da fazla olabilir.

InstaClick bu zamanı, sayfayı arka planda önceden yüklemek için kullanır. Bu daha hızlı bir yükleme web sitesi algısı verir.

Bunun nasıl çalıştığını doğası gereği, kullanmadan önce bazı ön koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bu bilgileri InstaClick web sitesinde bulabilirsiniz .

Web siteniz uyumluysa ve InstaClick’i kullanmak istiyorsanız, InstaClick WordPress Eklentisini kullanabilirsiniz .

60 En Yavaş Sayfalarınızı Bulun ve Onarın

Web sitenizi daha da iyileştirmek istiyorsanız, web sitenizdeki en yavaş sayfaları bulabilir ve düzeltebilirsiniz. En düşük performanslı sayfalarınızı Google Analytics hesabınızda bulabilirsiniz.

Gidin Google Analytics> Davranış> Site Hızı> Hız Öneriler .

Google’dan önerileri görmek için ‘Sayfa Hızı Önerileri’ni tıklayın. Sayfanın performansını optimize etmek için bu makalede bahsedilen yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. İşte örnek bir rapor.

örnek-ga-speed-raporu

61 WordPress’e Derin Dalışta Darboğazları Bulun

WordPress web sitenizden daha fazla performans almak istiyorsanız, wp-cli paketini kullanarak sunucunuzla ilgili sorunları bulmak ve bunları ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Lütfen bu paketi kurmanın ve kullanmanın görece teknik olduğunu ve diğer tüm optimizasyonlardan sonra bile web sitenizin daha iyi performans gösterebileceğini düşünüyorsanız, bunu denemelisiniz. Wordpess hız ayarları devam ediyor.

Optimizasyon Sonuçlarının Test Edilmesi

Tüm bu optimizasyonları yaptıktan sonra sonuçları görme zamanı geldi. Favori performans test aracınıza gidin ve web sitenizi tekrar test edin. İşte sonuçlarımız.

Google PageSpeed’deki Son Sonuçlar

Nihai-google-Sayfa Hızı-sonuç

Pingdom Araçlarında Nihai Sonuçlar

Nihai-Pingdom-sonuç

GTMetrix’te Son Sonuçlar

Nihai-gtmetrix-sonuç

Fark ettiğiniz gibi, sadece web sitemizin yükleme süresi önemli ölçüde azaldı, aynı zamanda tüm araçlarda 100/100 puan elde ettik .

Web siteniz hangi sonuçları elde etti? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sonuç

Umarız, WordPress web sitenizin hızını yükseltmek için bu canavar rehberinden hoşlanmışsınızdır ve bu konuda önemli faydalar elde ediyorsunuz. İmzalamadan önce, size hatırlatmak istediğimiz iki şey var.

İlk olarak, optimizasyon sürekli bir süreçtir. Bugün 100 puan kazanabilirsiniz , ancak bir süre sonra web sitenizin performansı tekrar düşmeye başlayabilir. Önceden sorunları önceden tanımlamak ve performansı olumsuz yönde etkilemeden önce çözmek için web sitenizin performansını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

İkincisi, kötü ürünleri onaramazsınız. Ne kadar optimizasyon gerçekleştirirseniz yapın, zayıf bir ana bilgisayar, kötü kodlanmış bir tema veya kötü kodlanmış eklentiler kullanıyorsanız, web siteniz maksimum performansının altına düşecektir. Tüm kötü ürünlere sahip olmanız bile gerekmez, ancak performansın nasıl çalıştığından dolayı, en zayıf halka bağlıdır. Web sitenizdeki tek bir berbat ürün tüm optimizasyon çabalarınızı boşa harcayabilir. Bu nedenle yüksek performanslı ürünler seçmeniz kritik öneme sahiptir . MyThemeShop ile emin ellerdesiniz.

Bu optimizasyonları yaptıktan sonra sizden haber almak istiyoruz. Bu optimizasyonlardan hangisinin sizin için en iyi performansı gösterdiğini ve hangilerinin beklendiği gibi performans göstermediğini bilmek istiyoruz. Bu web sitesinin daha iyi performans gösterdiğini görmekten mutlu olacağız. Her zamanki gibi, herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda bırakmaktan çekinmeyin, biz de hepsine cevap verelim.

Kaynak

One thought on “WordPress Hız Optimizasyonu İçin En İyi Kılavuz!

 1. bu konuyla ilgili olarak okuduğum en iyiTürkçe makaleydi. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles