WordPress 4.4 güncellemesi çıktı, işte yenilikler! Hemen yükleyin!

WordPress 4.4 güncellemesi çıktı, işte yenilikler! Hemen yükleyin! 1

Dünyanın en popüler açık kaynak kodlu, tamamen özelleştirilebilir içerik sağlayıcı platformu WordPress, en yeni sürümüne yani 4.4’e güncellendi. Tabi ki beraberinde bir çok yeniliği de getirdi.

İşte WordPress’in yapımcılarının kendi ağzından WP 4.4 güncellemesi ile birlikte gelen önemli yenilikler…

Responsif görseller

WordPress artık farklı boyutlara her zaman oturabilmesi için görsellerin gösterimini daha akılcı bir şekilde ele alıyor. Temanızda bir değişiklik yapmanıza gerek yok, zaten çalışıyor.

Karşınızda Yirmi Onaltı
Yeni varsayılan temamız, Yirmi Onaltı, klasik blog tasarımına modern bir soluk getiriyor.Yirmi Onaltı her cihazda güzel görüntülenecek şekilde yapılandırıldı. Akıcı bir ızgara tasarımı, esnek üst kısım, eğlenceli renk şemaları ve dahası, hepsi içeriğinzi öne çıkarmak için.

WordPress içeriğinizi gömün

Artık yazılarını başka sitelere gömebilirsiniz, hatta diğer WordPress sitelerine bile. Bir yazı bağlantısını düzenleyicinin içine atın ve anında bir gömme önizlemesi görüntüleyin. Başlık, özet ve eğer bir tane belirlediyseniz, öne çıkan görsel. Hatta sitenizin ikonunu, yorumlar ve paylaşım için bağlantınızı da dahil ediyoruz.

Daha çok gömme sağlayıcı

Yazıların gömülebilmesinin yanı sıra WordPress 4.4 beş yeni Embed sağlayıcı ile geliyor: Cloudup, Reddit yorumları, ReverbNation, Speaker Deck ve VideoPress.

REST API altyapısı

REST API altyapısı çekirdeğe entegre edilmiş durumda, ki bu da WordPress geliştirmeleri konusunda yeni bir çağ demek. REST API geliştiriciler için WordPress üzerinden geliştirebilecekleri RESTful API kullanımı anlamına geliyor.

REST API’ın çok aşamalı görücüye çıkması sırasında alt yapı çok önemliydi. Çekirdek son noktalar yeni çıkacak sürüme göre hedeflendi. ResmiWordPress REST API eklentisini inceleyerek çekirdek son noktalar hakkında ve REST API ile neler yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Terim metası
Terimler artık meta verilerini destekliyor, aynı yazılar gibi. Daha fazla bilgi içinadd_term_meta(), get_term_meta() veupdate_term_meta() belgelerini inceleyin.

Yorum sorgu geliştirmeleri
Yorum sorguları performansı iyileştirmek için önbellekleme becerisine kavuşuyor. WP_Comment_Query içindeki yeni argümanlar karmaşık yorum sorgularını basitleştiriyor.

Terim, yorum ve ağ nesneleri
Yeni WP_Term, WP_Comment ve WP_Networknesneleri, kod içindeki terimleri, yorumları ve ağları daha kestirilebilir ve sezilebilir hale getiriyor.

WordPress 4.4 güncellemesini yönetici panelinizden kolayca kurabilirsiniz. Unutmayın, ne olursa olsun her güncellemeden önce yedeğinizi alın ki, siteniz sağlam kazığa bağlanmış olsun (:

One thought on “WordPress 4.4 güncellemesi çıktı, işte yenilikler! Hemen yükleyin!

  1. Hocam su yazi gömme çok işe yarayacak bir eklenti çok güzel sevdim ama link gömme yapınca nedense gömme işi çok büyük oluyor bu gömme işleminde embed olayını nereden düzenleyebiliriz daha küçük çıksın istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles