Windows 10’da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir?

Windows 10'da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir? 1

Windows 10’da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir? işte cevap.

Windows 8 kullanırken bilgisayarınızı Windows 10’a yükselttiniz ya da temiz kurulup yapmadan eski Windows 10 sürümünüzün üzerine yeni bir işletim sistemi kurdunuz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızın disklerinde boş alanların azalığını fark edeceksiniz. Bu durumda endişeye kapılacak bir durumda olmayınız. Çünkü bu işlemleri yaparak Windows 10 sistemini kullanmaya başlarsanız bilgisayarınız eski sürümü silmeyecek ve saklayacaktır.

Windows sürümünüzün kurulu olduğu alana windows.old adlı klasör oluşturarak eski kullandığınız sürümü saklayacak ve bundan dolayı diskinizde boş yerlerin azaldığı göreceksiniz. Bu dosyayı silmek isterseniz öncelikle veri kaybına engel olmak için içinde bulunan dosyaları kontrol ederek önemli verilerinizi yedeklemenizi önermekteyiz. Oluşan windows.old klasörünü silmek için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapmanız gerekmektedir.

Windows 10’da Windows.Old Klasörü Nasıl Silinir?

1-) Windows+R tuşuna basarak ya da sol at köşede bulunan arama çubuğuna tıklayarak arama menüsünü açınız.

2-) “cleanmgr”yazarak Disk Temizleme Aracı’nı açınız.Açılan pencere gerekli işlemleri yaparak windows.old klasörünü silebilirsiniz. Bu işlem kesin bir çözümdür fakat yapılması biraz uzun sürmektedir. Bu işlemi yapmak yerine aşağıda anlatacak olduğumuz ikinci yöntemi deneyebilirsiniz.

İkinci yöntem olarak bilgisayarınızın arama çubuğuna cmd yazınız ve komut işlemini yönetici olarak çalıştırınız. Ardından komut işlemine “RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old” komutunu giriniz. İşlemlerin tamamlanmasını bekleyiniz. İşlemler tamamlanmasının ardından windows.old klasörü silinecek ve disklerinizde gerekli boş alanlar açılacaktır. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından komut işletimini kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles