Vestel’den yeni “yerli” insansız hava aracı KARAYEL-SU!

Vestel'den yeni "yerli" insansız hava aracı KARAYEL-SU! 1

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri olan Vestel’in her alanda yerlileşmeye doğru gittiğini görüyoruz. Herkes bilmese de “Savunma Sanayiside” bu alanlardan biri.

Vestel, Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda, yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) KARAYEL-SU’yu tanıttı.

Vestel, Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda yeni nesil İnsansız Hava Aracı (İHA) KARAYEL-SU’yu tanıttı. Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki İHA’ların en gelişmiş modeli olan KARAYEL-SU birçok alanda hizmet verebilecek.

Türk Savunma Sanayii’nin en önemli fuarlarından biri olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda görücüye çıkan, Vestel’in yeni nesil insansız hava aracı KARAYEL-SU, ziyaretçilerin beğenisini topladı.
Vestel'den yeni "yerli" insansız hava aracı KARAYEL-SU! 2
Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel’in silahlı versiyonu ihtiyaç makamlarından gelen talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı arttırıldı ve toplamda 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti. Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi.

IDEF’te görücüye çıkarılan KARAYEL-SU ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Kurulduğu günden bu yana Vestel Savunma ile insansız hava aracı projesi üzerine önemli çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası pazarlarda devam eden işbirliği ve ihracat faaliyetlerimiz hızlanarak devam ediyor. Yeni nesil insansız hava aracımız artık kendi segmentindeki en gelişmiş model haline geldi ve pek çok ülkeden yoğun ilgi görüyor. Yakın bir gelecekte; KARAYEL-SU ile ortak üretim, pazarlama ve ihracat başarıları ile Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil edeceğine inanıyoruz.” olduğunu söyledi.

Kaynak:  Vestel Haber Bülteni

EDİTÖRÜN YORUMU

Beyaz eşya üreticisi olarak tanınan ancak pek tanınmadığı konulardan biri olan Savunma Sanayisinde oldukça iyi işler çıkartan Vestel’in yerli atılımını da takdirle karşılıyoruz. Özellikle yerli insansız hava araçlarını yıllardır tasarlıyorlar ve yerli cep telefonu konusuna tam anlamıyla kafayı takmış durumdalar. Bakalım Vestel bizi daha ne kadar şaşırtacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles