Ve Türkiye 4.5G’ye geçiş yaptı! İşte ilk hız sonuçları!

Ve Türkiye 4.5G'ye geçiş yaptı! İşte ilk hız sonuçları! 1

Merakla beklenen gün geldi ve çattı. Türkiye’nin 4G özlemi bi üst teknoloji modeli olan 4.5G ile son buldu.

Dünyada bir çok ülkenin 2008’li yıllardan itibaren kullanmaya başladığı 4G teknolojisi artık Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Ancak bu dünyada ki teknolojiden biraz daha farklı diyebiliriz. Zira en gelişmiş ülkelerin bile kullandığı 4G teknolojisi ile vaad edilen hızlar arasında uçurmlar var. Dünyada ki mevcut 4G hızlarına buradan bakabilir ve ülkemizin haline belki de bir kaç gün sonra şükredebilirsiniz (4.5G hızlarını gördükden sonra…)

Türkiye’nin 4G ihale süreci devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4G’ye değil direk 5G’ye geçelim sözlerinden sonra epey bir tartışma olmuş ve en sonunda devlet henüz mevcut bir teknoloji olmayan 5G’yi beklemek yerine 4G’nin de bir üst seviyesi olan 4G Advenced LTE teknolojisini kullanmaya karar vermişti. Böylece hem 5G’yi uzun bir süre beklerken 3G’ye mahkum olmayacağız, hemde eskiyen 4G teknolojisinin en yeni modelini kullanacağız. Ayrıca 5G’ye de bu arada yatırım yaparak ilk geçiş yapan ülkelerden biri olacağız, hedef bu.

4.5-hiz-testi-turkcell
Turkcell ile İstanbul’da yapılan hız testi – Telefon: LG G4

Gelelim 1 Nisan 2016 ile güzide ülkemiz Türkiye’de kullanılmaya başlanan 4.5G teknolojisinin ilk hız testlerinin sonuçlarına. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen hızları buradan görebilirsiniz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin bile 4G’si 20 ile 30 megabit hızlarında dolaşıyor. Bizimki açılış için fena sayılmaz gibi. İlerleyen günlerde sistem oturunca çok daha iyi sonuçlar bekliyoruz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles