Uzaylılar bile Türkmüş, dünyada ki Türkler “Sismik Arama Gemisi” yapmış, çok mu?

Uzaylılar bile Türkmüş, dünyada ki Türkler "Sismik Arama Gemisi" yapmış, çok mu? 1

turkuaz gemisi

Son yıllarda artan Türk yapımı silah, otomobil, oyun, tank, gemi, iha v.b. teknolojilerin dışında, hemen her alanda yerli yapım gelişmeler oluyor. Onlardan biride Türk yapımı sismik arama gemisi Turkuaz.

Tasarımı ve üretimi tamamen Türkiye’de yapılan ve bu alanda bir olan Turkuaz adlı gemi, petrol ve doğalgaz araştırmalarında kullanılacak, ayrıca depremlerle ilgili çalışmalara da katılacak.

Sismik Arama Gemisi Turkuaz’ın Teknik Özellikleri

İki ve üç boyutlu sismik araştırma kabiliyetine sahip Turkuaz, uzaktan kumandalı robot sistemi ile çok amaçlı su altı araştırmaları da gerçekleştirecek. Araştırmalarda elde edilen veriler, gemide bulunan özel laboratuvarlarda analiz edilecek.

Uzunluğu 86 metre, genişliği 23 metre olan Turkuaz’ın bilimsel araştırma ekipman ve sistemleri de dahil tüm bakım-onarım işlemleri yurtiçinde gerçekleştirilecek.

En az 30 yıl süreyle görev yapacak ve 50 personelin çalışacağı Turkuaz’da helikopter pisti de olacak. Gemi, karaya uğramadan 35 gün boyunca denizde arama faaliyetlerini sürdürebilecek. Turkuaz, Savunma Sanayi Müsteşarlığının ihalesi sonucu İstanbul Tersanecilik tarafından gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles