Uyumadan önce sizde telefonla oynuyor musunuz?

Uyumadan önce sizde telefonla oynuyor musunuz? 1

Artık gencinden yaşlısına çoğumuz gece yatağa uyumak için yattığımızda elimize telefonu bir alır nette bi son kez dolaşır, sosyal sitelere bakar öyle uyuruz. Peki bu ne kadar sağlıklı?

Shiftdelete’nin haberine göre, hemen her gece yatağa uyumak için girip telefon yada tabletle uğraşıp sonra uyumaya çalışmak çeşitli uyku sorunlarına yol açıyor.

Uyku problemlerini artıyor

Eğer siz de geç saatlere kadar teknolojik cihazlarınızı kullanıp, uyku öncesi akıllı telefonunuz ile yatağa girenlerdenseniz haberler kötü. 16 – 19 yaş arası 10 bine yakın kullanıcı arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, gün boyunca ve yatmadan önce teknoloji kullanım oranı ile uykusuzluk arasında doğrusal bir ilişki bulundu. Bir başka ifadeyle, teknoloji kullanımı ne kadar artarsa uyku problemleri de o ölçüde artıyor.

LED ekran uyku düşmanı

Önceki araştırmalardan bilindiği üzere, LED ekranlar tam bir uyku düşmanı. Tüm LED ekranların yaydığı mavi ışığın beynin melotonin adlı uyku hormonunu salgılamasına müdahalede bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu konuda bazı tedbirler de yok değil. Android platformu için sunulan Twilight uygulaması, LED ekranların yaydığı mavi ışığı azaltarak, daha sağlıklı bir uyku sağladığı ve günlük uyku süresini 1 saat artırdığını öne sürüyor. Uygulama Google Play Store‘da oldukça yüksek puanlara sahip.

Elektromanyetik radyasyon etkisi

Tabii ki uyku problemine neden olabilecek tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil. Norveçli bilim insanları, cihazların elektromanyetik radyasyonu rahatsız edici ederecede yükselttiğini söyleyerek, bunun da iyi bir gece uykusu almayı engelleyen faktörlerden biri olabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles