Uydu internet ucuzluyor! Rekabet artıyor

İnternet Kafe Açmak

Türkiye’nin büyük bir bölümü ADSL yani kablolu internet kullanıyor. Hemen her yerde indirme ve yükleme hızında bir düşme olmadan çalışan uydu internetin daha fazla kullanılmasına yönelik ilk adımlar atılmaya başlandı.

TELKODER yani Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği tarafından yapılan açıklamada, uydu interneti sağlayan servis sağlayıcılarından alınan ekstra ücretler olan ruhsat ve senelik kullanım ücretlerinin kaldırıldığı, resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiği dile getirildi.

Buna göre, Türkiye’nin her yerine internet sağlayabilen bir uydu teknolojisi olan uydu internet fiyatları ucuzlayacak ve insanların daha fazla kullanmasına teşvik edilecek. TELKODER yönetim kurulu başkanı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: TELKODER başarılı çalışmalarına bir yenisini ekledi. Ülkemizin ve vatandaşlarımızın lehine olacak bir kararın ortaya çıkmış olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu karar sayesinde, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde sunulan hizmetlerden herkes eşit olarak yararlanma fırsatı bulacak, internet kullanımı artacak ve yurt genelinde yaygınlaşacak, kablo ile erişimin mümkün olmadığı bölgelerde yüksek hızlı uydu internet bağlantısı çok kısa sürede kurularak makul ücretlerle son kullanıcılara sunulacak. Yüksek hızlarda ve ekonomik olarak sağlanan uydu internet, ADSL, fiber ve mobil internet gibi diğer internet hizmetlerini tamamlayıcı bir hizmet olacaktır. Vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olsun…”

Bu demek oluyor ki artık uydu interneti daha da yaygınlaşacak ve ülkemizin internet hızı daha da artacak. Çünkü uydu internette upload (yükleme) ve indirme hızları eşit iken ADSL’de bu çok orantısız bir şekilde son kullanıcılara sunuluyor. Bakalım alınan bu karar internet fiyatlarını ne kadar etkileyecek, kısmetse zamanla göreceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles