Ukrayna Türkiye’den satın aldığı İHA’ları test etti

Ukrayna Türkiye'den satın aldığı İHA'ları test etti 1

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna tarafından satın alınan Türk yapımı insansız hava araçları (iha) Ukrayna tarafından test edilmeye başlandı. Yakında aktif göreve çıkacaklar.

Bir kaç ay önce basına yansıyan bilgilere göre Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı 6 adet silahlı insansız hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve bakım, eğitim için toplam yaklaşık olarak 69 milyon Dolar ödeyeceği Ukrayna basını tarafından iddia edildi. Ancak resmi net rakam bilgisi verilmemişti.

Daha sonraları yapılan açıklamarda yeni işbirlikleri yapılacağı ve Türkiye ile Ukrayna’nın ortak insansız hava aracı (İHA) geliştireği duyurulmuştu.

Ukrayna Türkiye'den satın aldığı İHA'ları test etti 2

Türkiye’nin insansız silahlı ve silahsız hava araçlarına çok kolay adapte olması ve teknolojiyi yakından takip ederek kendini ona göre hazırlaması ve projeleri desteklemesi sonucunda Türkiye, dünyada ki en önemli insansız hava araçları üreticilerinden biri haline geldi. Bunun meyvelerini de bu üretilen İHA’ları müttefik ülkelere ihraç etmeye başlayarak almaya başladı.

24 saat havada kalabilen ve silah kuşanabilen TB2 Bayraktar insansız hava aracı Ukrayna’nın ardından diğer ülkelerinde yakın radarına girmiş bulunuyor.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x