Türksat 6A’da güzel gelişmeler! Üretime geçiliyor!

Türksat 6A'da güzel gelişmeler! Üretime geçiliyor! 1

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapımına başlanan Türkiye’nin ilk milli ve yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’da sona yaklaşılıyor. 

Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, Türksat 6A’nın milli imkanlarla geliştirildiğini söyleyerek, “Uydunun tasarımı ve üretiminin önemli bir bölümüyle testleri Türkiye’de gerçekleştirilecek.” olduğunu söyledi.

Projenin yabancı bir firmaya verilmesi halinde fırlatma bedeli hariç 200 milyon dolara yakın bir maliyetinin olabileceğine işaret eden Ertok, Ar-Ge projelerinde ise maliyetin ilk aşamada yüksek olduğunu, daha sonraki üretimlerde düştüğünü söyleyerek.

Ertok, Türksat 6A’nın fırlatma bedelinin Türksat tarafından karşılanacağını bildirdi.

Türksat 6A'da güzel gelişmeler! Üretime geçiliyor! 2

“Bütçenin 150 milyon liralık kısmı harcandı”

TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) Koordinatörü Mustafa Ay da milli ve yerli olarak yapımına başlanan Türksat 6A’nın, Aralık 2014’te yapımına başlandığını anımsatarak, projede üçüncü yıla girildiğini dile getirdi.

Ay, Türksat 6A’nın üretiminde 350’ye yakın araştırmacının çalıştığına dikkati çekerek, uydunun 546 milyon liralık bütçesinden bugüne kadar 150 milyon liralık kısmının harcandığını bildirdi.

“Kullanım ömrü 16 yıl olacak”

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü Müdür Yardımcısı Mesut Gökten de TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, Aselsan ve CTech tarafından üretimi gerçekleştirilen Türksat 6A’nın 16 yıl kullanım ömrü olacağını söyleyerek.

Uydunun, üç adet fırlatıcıya uygun geliştirildiğini ve Aralık 2020’de tesliminin planlandığını ifade eden Gökten, Türksat 6A’nın 42 derece doğu yörüngesinde yerini alacağını kaydetti.

Gökten, 4 bin 250 kilogram ağırlığında olacak uydunun Avrupa, Türkiye ve Hindistan’ı kapsayacak alanda hizmet vereceğinin altını çizerek, söz konusu uydunun üretiminin ardından Türksat’ın uydu alanında yeni pazarlara açılacağını bildirdi.

Türksat 6A'da güzel gelişmeler! Üretime geçiliyor! 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles