Türksat 4B uzayda! İlk sinyali dünyada!

Türksat 4B uzayda! İlk sinyali dünyada! 1

turksat-4b

Milli haberleşme uydumuz Türksat 4B uzayda ki yerini aldı. Sinyali de dünya ya ulaştı!

Uydu filosu kurmak ve uzayda söz sahibi olmak için çok önemli adımlar atan Türkiye, bu planın bir parçası olarak Türksat 4B uydusunu 16 Ekim 2015 de uzaya fırlattı. Bu sabah ise uydudan ilk sinyal alındı. Böylece Türksat 4B başarılı bir şekilde görev noktasına yerleşmiş oldu.

Türksat 4B’nin görevleri!

Milli uydumuzun uzaya çıkmasının ana sebebi haberleşme. Özellikle internet hizmeti verecek olan 4B, aynı zaman da TV kanallarının da gelişmesine olanak sağlayacak. 30 yıldan fazla uzayda görev yapacak olan uydu, ülkemize çok önemli katma değerli servisler kazandıracak.

Siz asıl Türksat 6A’yı bekleyin!

Bu zamana kadar uzaya Türksat 1B, 1C, 2A, 3A, 4A olmak üzere 5 adet haberleşme uydusu ve 1 adet Milli Keşif uydusu olan Göktürk-2’yi yollan Türkiye, Türksat 4B ile beraber 6.haberleşme uydusunu uzaya konumlandırmış oldu. Bu uydulardan Türksat 1B ve 1C görevlerini tamamladı ve artık hizmet vermiyor. Aktif olarak GökTürk-2, Türksat 2A,3A,4A,4B uyduları ülkemiz için hizmet ediyor.

Bu güne dek uzaya fırlatılan uydular yerli olarak üretilmemişti. Mühendislerimiz çeşitli ülkelere giderek eğitim almış, uydu yapımında bizzat bulunmuşlar ancak yerli imkanlarla bir uydu aracı üretilmemişti. Ta ki Türksat 6A’ya kadar.

Türksat 6A tamamen Türkiye de yerli imkanlarla üretilecek ve bu şekilde uzaya fırlatılan ilk uydu olacak. Türksat 6A’nın yapımı için TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, TAI, ASELSAN ve Ctech çalışmalarını sürdürüyor. Uydunun 2020 yılında uzaya fırlatılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles