Türksat 4B uydusu fırlatılacak internet ucuzlayacak!

Türksat 4B uydusu fırlatılacak internet ucuzlayacak! 1

yerli uydu

Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, Türksat 4B uydusunun haziran ayında uzaya fırlatılacağını söyleyerek, “Türksat 4B uydusu, internet erişimi için de kullanılacak. Uydu ile hem kapasitemiz artacak hem de internet fiyatları düşecek” olduğunu söyledi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya’da Mitsubishi Electric (MELCO) firmasının Kamakura’daki uydu üretim merkezinde yapımı, 4 Haziran 2014’te tamamlanan Türksat 4B uydusunu en kısa zamanda fırlatmak ve işletmeye almak istediklerini belirtti.

Uydunun fırlatacağı Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’ndeki proton roketinin, 16 Mayıs’ta Rusya’nın haberleşme uydusunun fırlatılması sırasında patladığını, bunun üzerine uydu fırlatma işlemlerinin durdurulduğunu ifade eden Gül, Baykonur’da 28 Eylül’de uydu fırlatma çalışmalarının yeniden başladığını kaydetti.

Türksat 4B uydusunun fırlatma işlemlerinin MELCO’nun sorumluluğunda olduğunu belirten Gül, “Uydumuzun bir an önce fırlatılması ve işletmeye alınması için Rusya devleti nezdinde girişimlerimiz oldu. Girişimlerimizle uydumuz, haziran ayında fırlatılacak” olduğunu söyledi.

Gül, haberleşme uydusunun, Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmasının ardından yörüngede teslim alınacağını, uydunun Avrupa, Asya, Orta Doğu ile Türk Cumhuriyetlerini kapsayacağını söyleyerek.

Türksat 4B uydusunun internet erişimi için de kullanılacağını bildiren Gül, “Diğer uydularımız üzerinden internet erişimi zaten sağlıyoruz. 4B uydusu ile hem kapasitemiz artacak hem de internet maliyetleri düşecek” dedi.

Uydu, yüksek hızlı internet hizmetinin yanı sıra televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığında, 9 kilovat elektrik enerjisi gücüne sahip uydunun manevra ömrü ise 30 yıl olacak.

Turksat 4B Teknik Özellikleri

Türksat 4B

Üretici Firma Mitsubishi Electric Corporation
Platform DS2000
Stabilizasyon Tipi 3 Eksen Kontrol
Kanat Açıklığı 25.26m
Yörünge Lokasyonu 50° Doğu Boylamı
Ku Band Faydalı Yük (Payload) Genel Özellikleri Ku-Bant Kapsama Alanları
Türkiye, Doğu (Türkiye, Ortadoğu, Asya) ve Batı (Türkiye, Kuzey Afria, Avrupa)
Ka-Bant Kapsama Alanları
Türkiye, Orta Asya ve Avrupa üzerinde spot kapsama alanları
Kanal Sayısı
43
Toplam Bant Genişliği
3400 MHz
Platform Teknik Özellikleri Nominal Fırlatma Ağırlığı
4977 Kg.
Harcayacağı Maksimum Güç
7600 Watt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles