Türkiye’nin yerli üretim tramvay’ı : İPEKBÖCEĞİ!

Türkiye'nin yerli üretim tramvay'ı : İPEKBÖCEĞİ! 1

Tasarımı, mekanik aksamları ve dijital teknolojileri de dahil olmak üzere tamamı Durmazlar Makine tarafından geliştirilen İpekböceği, 56 kişilik bir Ar-Ge ve 60 kişilik bir üretim ekibinin 2,5 yıl süren yoğun çalışmaları sonucu tamamlandı.

Kapasitesi 250 kişi olan ve tam doluyken yüzde 8.2’lik eğimi tırmanabilen tramvayın ‘Bogie’ olarak adlandırılan yürüyen aksamı da aynı ekibin imzasını taşıyor. Gelişmiş teknolojiye ihtiyaç duyan ‘Bogie’ üretimi şu anda Türkiye de dahil sadece 6 ülkede gerçekleştirilebiliyor.

İpekböceği’nin güvenlik sistemleri de son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip. 5 ayrı fren modülü, yüklü halde 50 tonu geçen aracın acil durumlarda maksimum 46 metrede durmasını sağlıyor. Modüllerden herhangi birinin arızalanması durumunda ise ek koruma sistemleri devreye giriyor.

Yaklaşık 22 milyon liraya mal edildiği tahmin ediliyor.

İşte Yerli Tramvay Projesi İpekböceği Belgeseli!

One thought on “Türkiye’nin yerli üretim tramvay’ı : İPEKBÖCEĞİ!

  1. Turkiyenin derin uykusundan reis uyandirdi tam gaz gidiyor avrupa abd digerleri durdurmak engellemek icin elinden geleni yapiyor bende diyorum. It orer kervan yurur yuru osmanli torunu seni kimse tutamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles