Türkiye’nin de üreticilerinden biri olduğu “F-35” savaş uçaklarında durum netleşti!

Türkiye'nin de üreticilerinden biri olduğu "F-35" savaş uçaklarında durum netleşti! 1

Kendi yerli savaş uçağını üretmek için düğmeye basan Türkiye, bir yandan da dünyanın süper güç sayılan önemli devletleriyle ortak üretime hazırlandığı F35’lere yoğunlaşmış durumda.

ABD’de bir dizi temaslar gerçekleştiren Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye’nin savunma sanayi öncelikleri ve F-35 savaş uçakları ile silahlı insansız hava araçları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

F-35 PROJESİ HAYATA GEÇECEK

Daha önce F-35 projesi ile ilgili bazı soru işaretlerinin olduğunu aktaran Demir, bu yılki toplantıda F-35 projesinin belli bir düzeye ulaştığının görüldüğünü kaydederek, “Artık program belli bir rayına girdi.” olduğunu söyledi.

“Uçak olgunlaştı mı, olacak mı soruları artık masadan kalkmış durumda.” diyen Demir, ABD dışında ilk teslimatın Hollanda’ya gerçekleştirildiğına ve ondan sonra Norveç’in uçaklarının teslim edileceğine işaret etti.

Norveç’in ardından Türkiye’nin uçaklarını alacağını söyleyen Demir, “Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatı 2018’de başlayacak.” dedi.

TÜRKİYE F-35 PROJESİNDE ÖN SAFTA

Türkiye’nin F-35’lerin program ortağı olan bir ülke olarak bu geliştirme faaliyetlerinin bizzat içinde yer aldığına işaret eden Savunma Sanayi Müsteşarı, uçağın orta gövdesinin ve motorun önemli bazı parçalarının Türkiye’de geliştirildiğini kaydetti.

Söz konusu uçakların motorlarının bakım, onarım ve montaj tesislerinin Türkiye’de kurulması yönünde bir adım atıldığını da belirten Demir, “ABD dışında F-35’lerin motorlarının imalat, bakım ve montajıyla ilgili seçilen ilk merkez Türkiye oldu.” olduğunu söyledi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles