Türkiye’den dünyaya yüksek teknoloji ihracatı başladı!

Türkiye'den dünyaya yüksek teknoloji ihracatı başladı! 1

Türkiye’nin yerli ve milli alanda attığı önemli adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye, son yıllarda ürettiği teknolojiler ve bilgi birikimi sayesinde yüksek ve ileri teknoloji ihrac eden bir ülke konuma doğru ilerliyor.

Pakistan’ın en büyük askeri ikmal gemisini inşa eden Türk savunma sanayi, iki ülkede daha yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık denizaltı modernizasyon ihalesi kazandı. Kendi denizaltılarını modernize edebilen Türkiye böylece, ilk kez denizaltı gibi ileri teknoloji gerektiren bir alanda mühendislik ihracatı yapacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın büyük ortağı olduğu STM AŞ, Pakistan ve Romanya’nın açtığı ihalelerde, Çin, İngiliz, Fransız, İtalyan ve ABD firmaleriyle yarıştı. Pakistan’ın 300 milyon dolarlık denizaltı modernizasyonu ihalesinde Türkiye’yi tercih etmesinde, önceki gün denize indirilen askeri ikmal gemisinin yapımında STM’nin gösterdiği başarı etkili oldu. Tasarım ve mühendisliğri Türkiye’de yapılan gemi, Türk mühendislerinin liderliğinde Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmişti.

Üst düzey bir savunma kaynağı, Pakistan denizaltısının Fransız yapımı olduğunu ve modernizasyon ihalesinde Fransa hükümetinin de devreye girdiğini söyleyerek “İhalede baskılar uygulanmasına rağmen, Pakistan geri adım atmadı, daha gelişmiş proje sunan Türkiye’yi tercih etti” olduğunu söyledi. Kaynaklar, Pakistan’ın, Türkiye’nin ürettiği Milli Gemi, Korvet ve ATAK helikopterlerine de sahip olmak istediğini belirtirken, Çin’in, Pakistan’ı ATAK alımından vazgeçirmek için ücretsiz 3 helikopter vermeyi teklif ettiğini belirttiler. Pakistan ayrıca, Türkiye’nin savaş uçağı (FX) geliştirme programına da katılmak istiyor, Türkiye de Pakistan’ın başlattığı askeri eğitim uçağı projesine ilgi gösteriyor. Romanya’nın ihaleye çıkardığı denizaltı ise İngiliz yapımı. İhale aşaması bitti ve modernizasyon Türkiye’de kaldı.

Kaynak: http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber/2086293-turkiye-tarihinde-bir-ilk-olacak-ihaleyi-aldik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles