Türkiye’de kurulacak Nükleer Santraller yerli malı ile donatılacak!

Türkiye'de kurulacak Nükleer Santraller yerli malı ile donatılacak! 1

Westinghouse Nükleer Şirketi Başkan Yardımcısı Jeff Benjamin, Türkiye’de nükleer santral inşaatında yüzde 50 ile 70 arasında bir oranda yerli tedarik imkanı bulunduğunu belirtti.

Benjamin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 2. İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nde soruları cevapladı.

ABD’li Westinghouse firmainin Türkiye’deki nükleer projeleri değerlendirdiğini belirten Benjamin, “Biz Türkiye piyasası konusunda çok ciddiyiz. Nükleer teknolojimizin burada çalışmasını istiyoruz” olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin güçlü ve hızlı büyüme gösterdiğini, ülkenin elektrik talebindeki artışta dünyada ikinci sırada olduğunu anlatan Benjamin, “Türk devleti, güvenli ve etkili nükleer enerji kullanımına büyük önem veriyor. Bu da bizim gibi firmalara güven veriyor. Biz de Türkiye’de nükleer santral yapımını ciddi manada değerlendiriyoruz” dedi.

Westinghouse olarak yerli üreticilerle ve tedarikçilerle işbirliğine önem verdiklerini kaydeden Benjamin, “Biz yerli üreticilerle işbirliği yaparak ilerliyoruz. Yerli tedarike çok açığız. Güvenlik şartları ve düzenlemelere uygun üretim yapabilecek üreticilerle çalışırız” ifadelerini kullandı.

Benjamin, Türkiye’de inşa etmek istedikleri nükleer santralde yerli tedarikçilerle çalışacaklarını söyleyerek, “Türkiye’de nükleer santral inşaatında kesinlikle yüzde 50 ile 70 arasında bir oranda yerli tedarik imkanı var” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles