Türkiye yerli yapım füze olan “Cirit” ile dünyaya meydan okuyor!

Temsili: Cirit füzesi

İlk ”Milli” füze sistemi olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ”Cirit” füzesi de katalogda yer alıyor. CİRİT, Hafif Zırhlı/Zırhsız Sabit ve Hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyet ile maliyet etkin çözüm sağlayan sınıfının en uzun menzilli füzesi.

Seri üretimine başlanan Cirit füzesi, kendi sınıfında en uzun menzile (8 km) sahip. Cirit füzesinin, başarılı performansı ile birçok ülkenin dikkatini çektiği, 2012 içinde ilk ihracatının yapılmasının öngörüldüğü ifade ediliyor. Taarruz helikopterleri için geliştirilen ve Cirit füzesinin ATAK helikopterine entegrasyon faaliyetleri ise sürdürülüyor.

ROKETSAN tarafından tasarlanan 2,75” Lazer Güdümlü CİRİT füzesi, ucuz ve hassasiyeti düşük güdümsüz roketler ile yüksek maliyetli güdümlü Anti-Tank füzeleri arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır.

CİRİT ROKETSAN tarafından geliştirilmiş olan standart CİRİT POD’undan ve Akıllı POD’dan atılabilmektedir. Akıllı POD, sahip olduğu platform ile iki yönlü veri iletişimi ve envanter bilgisi sağlama özellikleri ile CİRİT füzesinin etkinliğini arttırmaktadır. CİRİT, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıran tüp komplesi içerisinolduğunu söyledir.

CİRİT, aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde, klasik 2,75” füzelere göre, 8 km ile sınıfının en uzun menziline sahiptir.

Ayrıca CİRİT füzesi çok maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) harp başlığı ile birlikte yüksek infilaklı harp başlığı opsiyonlarına sahiptir.

Halen geliştirilmekte olan Milli Atak Helikopteri’nin (T-129) resmi füze sistemi olarak tanımlanan CİRİT sistemi çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebilmektedir.

Cirit füzesi Temel Özellikler

En uzun menzilli 2,75″ füze
Duyarsız Mühimmat (Seviye V)
Çok Maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) Harp Başlığı
Çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegrasyon
Standart Mod ve Akıllı Mod POD entegrasyonu
Güdüm kiti değil, yeni nesil füze sistemidir.
Az dumanlı kompozit yakıt teknolojisi
NATO stok numarasına sahip
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde
Ürün Açıklaması

İşte milli füze Cirit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles