Türkiye Uzay Ajansı geliyor, şimdi NASA düşünsün!

Türkiye uzay programı

Özellikle terör ve çevre ülkeler ile büyük siyasi  sıkıntılar yaşayan güzel ülkemiz Türkiye, bütün bu olumsuz tabloya rağmen dünya devleriyle yarışacak yerli teknolojiler üretti, geliştiriyor ve geliştirecek. Bu bağlamda bizleri sevindiren çok güzel bir haber daha gündeme düştü. Türkiye’nin NASA’sı olacak olan Türkiye Uzay Ajansı’nın açılması için mutabakat sağlandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet’in bu yıl gerçekleştireceği eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için gerekli kanun tasarısı çalışmalarına başlandı.

Derin uzay araştırmaları, keşif çalışmaları, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve fırlatma rampası kurulmasını hedefleyen Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak tarım, madencilik, akıllı ulaşım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek.

KANUN TASARISI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Alınan bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için ilk adım olan kanun tasarısı çalışmaları başladı. Bu yılın ilk yarısında TBMM’ye sunulması planlanan tasarının yasalaşmasıyla Ajansın kurulması için ilk adım atılmış olacak.

Ajansın nerede kurulacağı, nasıl çalışacağı, bütçesi, personelinin statüsü ile diğer kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini belirlenecek olan tasarının yasalaşmasının hemen ardından Ajansın idari yapılanması gerçekleştirilecek.

UYDU SİSTEMLERİ TEST VE ENTEGRASYON MERKEZİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı milli haberleşme uydusu geliştirme Ar-Ge’sini başlatarak uydu teknolojileri alanında Uydu Sistemleri Test ve Entegrasyon Merkezi’nin (USET) yapımına yaptığı katkıyla uzay teknolojileriyle ilgili çok önemli kazanımların öncülüğünü yapılıyor.

NASA’YA RAKİP OLUYORUZ! 

Türkiye’nin uzayla ve yörünge haklarıyla ilgili menfaatlerini korumayı hedefleyen Ajansın temel amacı, “Türk NASA”sını kurmak olacak. Merkezinin Ankara’da kurulması planlanan Ajans, uluslararası uzay ve uydu örgütleriyle işbirliği içinde olacak.

UZAY ARAŞTIRMALARI YAPILACAK

Derin uzay araştırmaları, keşif çalışmaları, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve fırlatma rampası kurulmasını hedefleyen Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak tarım, madencilik, akıllı ulaşım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek.

Uzayda söz sahibi olmak isteyen Türkiye, bu adımlarla istediği hedeflere adım adım ve kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyor. Tamamen yerli uydu Türksat 6a, Yerli uzay rampası ve Türk astronotlar ile Türkiye’nin uzayda sayılı ülkelerden biri olması pekde hayal değil.

One thought on “Türkiye Uzay Ajansı geliyor, şimdi NASA düşünsün!

  1. bu gayri ciddiyet nedir Allah askina, NASA dediginiz ajans 1965’te aya insan gondermis, siz, bence cok onemli bir adim olan, uzay ajansinin kurulmasini NASA ile dalga gecme malzemesi yapabiliyorsunuz. size onerim, birazcik utanmaniz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles