Türkiye, milli havuzlu çıkarma gemisine kavuşuyor!

Türkiye, milli havuzlu çıkarma gemisine kavuşuyor! 1

Türkiye’nin son yıllarda geliştiği en önemli nokta şüphesiz savunma sanayii. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yeni bir gelişme için kolları sıvadı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı yeni yaptığı ihale ile Türkiye’nin en büyük havuzlu çıkarma gemisi için imzalar atıldı. Törene geminin inşasını üstlenen Sedef Gemi İnşaatı AŞ CEO’su Metin Kalkavan, klaslama hizmetini yapacak milli klas kuruluşu olan Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, diğer yetkililer ve davetliler katıldı.

İmza töreni öncesi AA muhabirine açıklama yapan Metin Kalkavan, Havuzlu Çıkarma Gemisi’nin Deniz Kuvvetleri’nin en büyük harp gemisi olacağını söyleyerek.

6 Yıl içinde teslim edilecek!

Türk Loydu ile klaslama hizmetini imzaladıklarını ifade eden Kalkavan, “Türk Loydu’nun da klaslanan en büyük gemisi olacak. Onun için de çok büyük önemi var. Zor bir proje, çok uzun zamandır çalışılıyor. 5 senelik süreçten geldiğimiz bir nokta. İnşallah 6 yıl içinde teslim edeceğiz” dedi.

Kalkavan, projenin çok yüksek teknolojiye sahip olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Esasında mini bir uçak gemisi. Uçak inişine ve kalkışına müsaade eden sistemleri var. 12 ile 14 uçak alabilecek kapasitede. 20’ye yakın helikopter, çıkarma gemileri, tanklar… Amfibik açıdan önemli ve Türkiye’nin en büyük gemisi. Daha büyüklerini yapabiliriz ama bu manada dünyada bu sınıfın en büyüklerinden birisi bu. Bin 400 kişi yatak kapasitesi var. Deprem gibi herhangi bir felakette yaklaşık 5 bin kişiyi alıp çıkarabilecek kapasitede. Biz de dünyada bu gemileri kullanan 10. ülke olacağız, dolayısıyla Deniz Kuvvetleri’ni de açıkçası süper lige taşıyacak bir proje.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles