Türkiye çok yakında teknoloji üssü olacak!

Türkiye çok yakında teknoloji üssü olacak! 1

Türkiye’nin teknoloji üssü yakında yapılmaya başlanıyor. Bu proje ile yeni icatlar çıkacak, yerli üretim hızlanacak, dünya çapında markalarımız olacak.

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Işık, Bilişim Vadisi’ne ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilişim Vadisi’nin temel atma törenini nisan ayında yapmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Bilişim Vadisi hayata geçirildiğinde, Türkiye bilişim teknolojileri noktasında bölgenin en önemli ülkelerinden biri olacak” olduğunu söyledi.

Işık, çip üretiminin Türkiye’de yapılmasıyla ilgili çalışmayı başlattıklarını kaydederek, şunları söyleyerek:

“Malezya seyahatimizde, oradaki çip üretim tesislerini ve Ar-Ge merkezlerini ziyaret etme imkanımız oldu. Şu anda Bilkent Üniversitesi ile savunma sanayimiz galyum nitrat tabanlı çip üretim tesisini hayata geçiriyorlar. Şimdi de arkadaşlarımız, hangi ölçekte silisyum tabanlı üretim tesisi kurulacağı konusunda çalışıyorlar. Bu konuda Türkiye’nin en önemli birikimi, TÜBİTAK’ın Türkiye ve Yarıiletken Teknolojileri (YITAL) merkezinde, birlikte silisyum tabanlı çip üretim tesisini kuracağız. Optimizasyon bizim için çok önemli, çok büyük kapasiteler kurup verimliliği yakalayamazsak ülkemize yük getirebiliriz, bunun hassasiyeti içindeyiz. Çalışmalar sonunda silisyum tabanlı çip üretim tesisini Türkiye’ye kazandırmış olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles