Türkiye 4G mi G5 mi kullanacak, işte yanıt!

Türkiye 4G mi G5 mi kullanacak, işte yanıt! 1

4.5G

Uzun süredir tartışma konusu olan Türkiye 4G ile mi tanışsın yoksa direkt 5G’ye mi geçsin tartışmaları yakında son buluyor.

BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklama ile bu tartışmaya son noktayı koydu gibi. Tartışmaların sürdüğü 4G mi 5G mi sorusunun yanıtı ne o ne bu oldu. İkisinin de ortası 4.5G oldu.

Sayan yaptığı açıklamada tartışmalı ihale sürecinin yeni bir boyut kazandığını, 4G ihalesinin adının da değiştirilerek 4.5G gerçekleştirildiğını, böylece hem 4G ile tanışacağımızı hemde 5G’ye kolayca geçiş yapabileceğimiz bir ihale ortaya çıkardıklarını açıkladı.

4.5 G ihalesi ne zaman yapılacak?

BTK Başkanvekili Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamada 4.5G ihalesinin 26 Ağustosta yapılacağını açıkladı. Buna göre ihaleyi kazanan firma 4.5G teknolojisini 8 yılda Türkiye genelinin %95’ine sunmak zorunda. Hatta tünellerde bile bu teknolojiyi kullanıyor olacağız.

4.5G’yi ne zaman kullanacağız?

26 Ağustos 2015’de ihalesi yapılacak olan 4.5G teknolojisini ise kullanmaya başlamamız 1 Nisan 2016‘yı bulacak. Esasında daha çok var gibi görünse de ihaleden 8 ay sonra bu teknolojiyi kullanabiliyor olmamaz sevindirici bir durum. Tabi işler yolunda giderse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles