Turkcell yerli baz istasyonu ULAK’ı kullanmaya başladı!

Turkcell yerli baz istasyonu ULAK'ı kullanmaya başladı! 1

Geliştirme sürecinin en başından bu yana projede yer  alan Turkcell, ASELSAN’ın ürettiği yerli anteni çalışan şebekesi üzerinde  test etmeye başladı.

Şirket açıklamasına göre, Türkiye’nin teknolojide tüketen değil üreten  bir ülke olması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Turkcell, teknolojide yerli  üretimin desteklenmesi yolunda yeni bir adım daha attı.

Turkcell, bu kapsamda Türkiye’nin “ilk” yerli 4.5G baz istasyonu  antenini çalışan şebekesinde test eden “ilk” operatör oldu. “İlk” olarak  Turkcell’in girişimleri ile gündeme gelen, çalışmalarına başlanan yerli antenler  Turkcell’in İstanbul ve Ankara’daki canlı şebekeleri üzerinde test ediliyor.

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren ve Turkcell mühendislerinin de  geliştirilme safhalarında görev aldığı yerli anten projesiyle teknolojideki dışa  bağımlılığın azaltılarak bu alandaki yerliliğin artırılması hedefleniyor.

Yerli antenlerin seri üretimine geçilmesiyle birlikte önemli miktarda  maddi kaynağın da yurt içinde kalması sağlanacak. ASELSAN’ın ürettiği yerli  anten, yerli baz istasyonunun da en önemli parçalarından biri olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği  projeyle daha önce bin 799 köyü mobil iletişim altyapısıyla buluşturan Turkcell,  aynı köylere götüreceği 4.5G hizmeti için kuracağı altyapıda da yerli ürün  kullanacak.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles