Türk yapımı denizaltı Almanların hoşuna gitti!

Türk yapımı denizaltı Almanların hoşuna gitti! 1

almanyaya-denizalti-ihraci-e49d47

Deniz Kuvvetleri’ne yönelik büyük projeleri hayata geçiren HAVELSAN, CERBE sınıfı denizaltı projesi için ürettiği, tüm hakları kendisine ait olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’ni (DBDS) Almanya’ya ihraç etti.

HAVELSAN’dan yapılan açıklamaya göre, Yeni Tip Denizaltı Programı’nın HAVELSAN tarafından üstlenilen 3 proje paketinden biri olan DBDS’nin ilk ürünü, ATLAS Elektronik firmasına teslim edilmek üzere Bremen-Almanya’ya sevk edildi. Gelecek dönemde, DBDS ile diğer denizaltı sistemleri arasında ATLAS Elektronik şirk etinin Bremen’deki tesislerinde sistem testleri gerçekleştirilecek.

DBDS, HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012 yılında TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan, 2013 yılında ise patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ürün ailesinin üçüncü üyesini oluşturuyor. Ayrıca DBDS, bir HAVELSAN markası olarak Türk Patent Enstitüsü’ne tescil ettirildi.

DBDS, tasarımdan tümleştirmeye kadar tamamen yerli olarak geliştirildi. Yazılımının tamamı HAVELSAN’ın tescilli ürünü olan DBDS’de yerli katkı oranı yüzde 70’i geçiyor. Denizaltı gemisindeki özel ortamda kullanılacağı için çok özel şartlarda üretim gerektiren sistem kabinetleri de yerli bir firmaya yaptırılarak yere l ekonomiye katkı sağlandı.

One thought on “Türk yapımı denizaltı Almanların hoşuna gitti!

  1. Her nedense bu Yerli teknolojimize sürekli yabancılar talip oluyor. Aynı bilim adamlarına olduğu gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles