Türk şirketi “TEMSA” yerli elektrikli otobüsünü tanıttı!

Türk şirketi "TEMSA" yerli elektrikli otobüsünü tanıttı! 1

Türkiye’nin az sayıda otobüs üreticisinden biri olan Sabancı iştiraki TEMSA, %50 yerli oranı ile elektrikli otobüsünü tanıttı.

Otobüslere getirdiği çözümler ile son yıllarda adını sıkça duyuran TEMSA, yarısı yerli üretim olan elektrikli otobüsünü tanıttı. Şirket, 2020’li yıllarda tamamen Türk yapımı elektrikli otobüsü üretmeyi hedefliyor. 60 yolcu alabilen otobüs, tek şarjla 230 kilometre yol gidebiliyor. Hızlı şarj ile 2 saatte şarj olan araç, geceleri ise ekonomik şarj ile 6 saatte şarj oluyor.

İşte TEMSA’nın %50’si yerli elektrikli otobüsü MD9 electriCITY

Akıllı Taşımacılıkta Bir Kilometre Taşı

Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticisi; sessiz, temiz, titreşimsiz, dumansız ve güvenli bir ulaşım sunan yeni elektrikli otobüsü, MD 9 electriCITY’i takdim eder. MD 9 electriCITY şehir içi ulaşımı konforlu kılmak için tasarlanmış ve sıfır emisyon değerine sahip bir otobüstür. Çevre dostudur.

Düşük Ağırlık Merkezi


electriCITY’de, aracın hem önünde hem de arkasında batarya bulunur. Bu, ağırlık merkezini aşağıya çeker ve ağırlık iki aks arasında dengeli bir biçimde dağılmış olur. Araç viraj alırken savrulmaz. Elektronik Süspansiyon Sistemi ve EBS3 sistemlerine sahiptir.

Doğrudan Çekiş Sistemi


Çekiş motoru, araca 2200Nm tork sağlar. Bu, aks ile motor arasında bir şanzıman kullanılması gereğini ortadan kaldırır ve böylece verimliliği arttırır. Motor 6 fazlıdır; düşük tork modunda 3 fazı devre dışı bırakır ve daha az enerji harcar. Yüksek tork modunda ise 6 fazı da açar ve performans sağlar. Motorun nominal gücü 100kW’dir; azami gücü ise 200kW’dir.

Şarj Etme


Batarya Sistemi, 130kWh DC’lik şarj cihazı ile 2 saat içerisinde şarj olabilmektedir. Ucuz elektrik gücünden faydalanılması için gece 50kWh DC’lik bir şarj cihazı ile 6 saat boyunca şarj edilebilir. Şarj gerilimi 750V DC’dir. Batarya modülü 200kWh dır.

Enerji Kazanımlı Frenleme


Frenleme, gaz pedalı bırakıldığında başlar. electriCITY, bataryayı fren pedalına basılmasına bile gerek kalmadan şarj etmeye başlar. Motor bir retarder gibi davranır ve frenlerin ömrünü uzatır. Enerji tasarrufu senaryolarına ilişkin çeşitli programlar ana bilgisayara yüklenebilir.

Son Durakta Şarj Edilmesi


electriCITY son durakta ara şarj olabilir; bu sayede kat edeceği mesafe 200 km’yi de aşar. 130kWh DC’lik Şarj Cihazı ile son durakta 20 dakika hızlı şarj etmek aracın menzilini 30 km arttırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles