Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı teknoloji tamamen yerli olacak!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullandığı teknoloji tamamen yerli olacak! 1

Sayı ve donanım bakımından dünyanın sayılı ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri, kullandığı teknoloji ile de ilk 10’da yer alıyor. Kullanılan bu teknolojinin tamamen yerli üretim olması için devlet yoğun çaba harcıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin, bölgesinin tartışılmaz en güçlü silahlı kuvvetlerine, dünyada da en güçlü bir kaç ordudan birine sahip olduğunu söyleyerek, “Bu bizim en önemli övünç kaynaklarımızdan biri ama Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaç duyduğu her türlü malzemenin, ekipmanın yerli olarak karşılanması da kaçınılmaz bir ihtiyaç” olduğunu söyledi.

Işık, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Yerleşkesinde gerçekleştirilen Çevresel Testler Merkezi binası temel atma töreni ve Tahribatsız Test Merkezinin açılışında, Malatya’nın Akçadağ ilçesinde iki askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan 4 pilota Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Bunun, son kaza olmasını temenni ettiklerini dile getiren Işık, “İnşallah bundan sonra bizlerin de gayretiyle bu kazaları minimize edecek, hatta yok edecek tedbirleri hayata geçiririz” dedi.

Türkiye’nin etrafındaki bölgenin, 1. Dünya Savaşı’nın ardından en karışık dönemini yaşadığına işaret eden Işık, söz konusu bölgedeki ülkelerin hemen hemen hepsinin ciddi bir çatışmanın, sıkıntının içinde olduğunu ifade etti. Buna karşın, Türkiye’nin bölgesinde “güvenli liman” olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

“Bu konumumuzun güçlendirilerek devam etmesinin en önemli ön şartı ve şu anda bunun en önemli teminatı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz. Türkiye, bu denli güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olmasaydı, Allah muhafaza, ülkemize yönelik pek çok tehdidin bugün artarak devam ediyor olması kaçınılmazdı. Şu anda Türkiye, bölgesinin tartışılmaz en güçlü silahlı kuvvetlerine, dünyada da en güçlü bir kaç ordudan birine sahip. Bu bizim en önemli övünç kaynaklarımızdan biri ama TSK’nın ihtiyaç duyduğu her türlü malzemenin, ekipmanın yerli olarak karşılanması da kaçınılmaz bir ihtiyaç. Savunma sanayinde dışa bağımlı kalırsanız, geleceğe güvenle bakmanız, hele hele bu bölgede mümkün değil. Bu açıdan, mutlaka ama mutlaka kendi silahınızın tüm güvenlik kodlarına sahip olmak durumundasınız. Kendi silahınızı, kendi ihtiyacınızı, mühimmatınızı kendinizin geliştirip üretmesi ve ona yüzde 100 sahip olması, kesinlikle hayati öneme sahip.”

– “Savunma sanayindeki yerlilik oranı yüzde 55’i geçti”

İktidara geldikleri günlerde Türkiye’nin savunma sanayindeki yerlilik oranının yüzde 24 olduğunu, 2007 yılında ise yüzde 45’e çıktığını hatırlatan Işık, söz konusu oranın günümüzde yüzde 55’i geçtiğini söyleyerek.

Türkiye’nin savunma sanayi alanında önemli gelişme sağladığını ancak bunu yeterli görmediklerini dile getiren Işık, hükümetin en önemli öncelikli alanlarından birinin, savunma sanayinde dışa bağımlılığı azaltmak olduğunu ifade etti. Bakan Fikri Işık, söz konusu alanda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyleyerek, buraya yapılan yatırımın, diğer sektörleri de ürettiğini ve istihdamı artırdığını bildirdi.

Bugün temeli atılan ve açılışı yapılan test merkezlerine de değinen Işık, Türkiye’nin ürettiği bir ürünün testlerini de kendisinin yapmasının çok önemli olduğunu söyleyerek. Bunun, önemli bir aşamayı gösterdiğine dikkati çeken Işık, “Türkiye’nin yılda yaklaşık 1,5 milyar doları testlerden dolayı yurt dışına gidiyor. Bu ve bunun gibi tesisler sayesinde artık bu rakamlar yurt dışına gitmeyecek, kendi çalışanımızla bu testleri yapmış olacağız” dedi.

4 thoughts on “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı teknoloji tamamen yerli olacak!

  1. yazılımlarını ,retebiliyoruz artık. bu en büuük problemdi. sıra motor gibi önemli aksamları üretebilme kabiliyeti. o günleri görürüz inşallah

  2. Bu herşeyi yerli olacak cümlesi maalesef savunma sanayaii için kesişnlikle gerçekçi değil. Zaten ana makinaların hiçbiri burada üretilmiyor bildiğim kadarıyla. Silah sistemlerini de yurtdışından tedarik ediyoruz. E yerli olan ne? Sac dır, dış kabuktur.. Aferin bize o zaman.

  3. Bu işi de mahkemeye götürmesinler sonra “herşey yerli olamazi itiraz ediyoruz” diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles