Türk profosör bayat ekmekten benzin katkı maddesi üretti!

Türk profosör bayat ekmekten benzin katkı maddesi üretti! 1

Türk profosör, Türkiyede ki büyük ekmek israfına tepki olarak bir fikir üretti ve ortaya muhteşem bir ürün çıktı: ekmekten benzin katkı maddesi!

Gazi Üniversitesi (GÜ) Kimya Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Loğoğlu, bayat ekmeğin yapısındaki nişastayı benzinin katkı maddesi biyoetanole dönüştürdü. Bu buluş, benzine dahil edildiğinde, yakıt etkinliği artırma ve sürücülerin yakıt maliyetlerini düşürme ihtimali var.

Aynı zamanda Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı ve Ekmek Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Loğoğlu, Türkiye’de ekmek israfının yüksek boyutlarda olduğunu hatırlattı.

 

Bayat ekmeği, bu alanda bir çalışma yapılmadığı için tercih ettiklerine dikkati çeken Loğoğlu, “Tabii bilimsel çalışmalarda, çalışmanın orijinalliği, ekonomik olması, ülke ekonomisine katkısının büyüklüğü de önemli olduğu için biz bayat ekmeği tercih ettik, böyle bir çalışmayı ortaya koyduk” ifadelerini kullandı.

BENZİN KATKISI

Biyoetanolün doğal kaynaklardan elde edilen bir alkol olduğunu anlatan Loğoğlu bu maddenin üretim aşamalarına ilişkin şöyle konuştu:

“Biz bu çalışmayla ekmeğin yapısında olan nişastayı glikoza çeviriyoruz. Ne kadar nişastayı glikoza dönüştürebilirseniz alkole dönüştürme oranı da o kadar yüksek. Nişastanın hidrolizi kolay bir şey değil, bunun için farklı bakterilerden yararlandık. Bakteriler, nişastayı hidrolizleyen enzimleri üreten bedava işçilerimiz bizim. Bu enzimlerden yararlanarak nişastayı yüksek oranlarda glikoza hidrolizeledik, bunu da mayalayarak, alkolümüzü elde ettik.”

NORMAL BENZİNDEN ÇOK UCUZ

Loğoğlu, çalışmanın başarıyla sonuçlandığını anlatarak, “Elde ettiğimiz alkol, Türkiyede resmi olarak yüzde 5 oranında benzine katılarak kullanılabilir. Şu anda araçların müsaade ettiği resmi rakam bu, ama bu yüzde 20’lere de çıkarılabilir. Yeni üretilecek araçlarda motorlar bunu tolere edecek düzeyde. Biyoetanolün fiyatıyla benzinin fiyatını karşılaştırdığımızda da beşte biri olan bir ürünü, benzin içerisinde değerlendirmiş oluyorsunuz. Hem ülke ekonomisine hem insanların ekonomisine katkı sağlayabilecek bir madde. Yani her derde deva bir madde diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Benzin içerisine katılan yüzde 5’lik alkolün sadece yarısının Türkiye’de üretilebildiğini öne süren Loğoğlu, farklı maddelerden bioetanol üretilmesinin ekonomi için kazanç olacağını bildirdi.

“Başladığımız ürünün yüzde 80’ini ürüne dönüştürebildiğimizi gördük” diyen Loğoğlu, şunları kaydetti:

“Bilim tek başına yapılan ürünün sanayiye uygulanması için yeter değil. Yatırımcılardan yardımlarını talep ediyoruz. Hem bir kadın hem bir akademisyen olarak Türkiyedeki hiç bir kaynağın israf olmamasını istiyorum. Bayat ekmeği de Türkiyede bu kadar aç insan, göçlerle gelen insan varken israf etmememiz lazım. Böyle israf olan kaynak varsa onu daha yararlı şekle dönüştürelim, böyle projeler artsın ve insanımıza hizmet edelim.”

GETİRİSİ ÇOK YÜKSEK

Projeyi Loğoğlu ile birlikte yürüten GÜ Analitik Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Yalçınkaya da Türkiye’de günlük yaklaşık 100 milyon adet ekmek geliştirildiğini söyleyerek.

Yalçınkaya, “Ülkemize günlük olarak yaklaşık 456 bin ton ekmek israf ediliyor. Bu kadar ekmekten yaklaşık 150 bin litre alkol elde edilebiliyor. Bu alkolün katma değeri, senelik mali getirisi 250 milyon lira. Bu parayla da yaklaşık 10 hastane, 60 tam donanımlı okul yapılabiliyor. Biz bu ekmeklerin çöpe gitmesi yerine, ülke ekonomisine katkı sağlaması için değerlendirdik” dedi.

Kaynak: Yeni akit Görsel: TgrtHaber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles