Türk gencinin yaptığı robot dünya 2.’si oldu!

Türk gencinin yaptığı robot dünya 2.'si oldu! 1

Türkiye, devlet olarak büyük yerli üretim adımları atarken, gençlerimiz ve çocuklarımız da pek de geri kalmıyor.

İhlas haber ajansı’nın haberine göre; Lise öğrencisi Alara Güler, Tayvan’da, 23 ülkeden 247 projenin katıldığı Taiwan International Science Fair’de (Uluslararası Bilim Fuarı) Türkiye’yi temsil etti ve ‘TohumBot’ adını verdiği ‘Tarımsal Uygulamalar için Düşük Maliyetli Yarı – Otonom Mobil Robot’ adlı projesiyle dünya ikincisi oldu.

‘İnsanlık adına yararlı işler yapmak için çalışacağım’

Alara Güler’in ürettiği TohumBot, özellikle küçük ve orta ölçekli insansız bahçe tarımı alanlarında kullanılacak. TohumBot, aynı işi daha az insan gücü, maliyet ve zamanda gerçekleştirerek tarım sektöründe verimi arttıracak. Taipei Türk Ticaret Ofisi İkinci Katibi Erhan Gülmez ile Intel Taiwan Başkanı Dr. Nan Shyan Chu’nun da katıldığı törenle ödülünü alan Alara Güler, dünyanın elektronik devlerinden Tayvan’da böyle bir ödül aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyerek, insanlık adına yararlı işler yapmak için bilimsel çalışmalarına devam edeceğini söyleyerek.

Proje danışmanlığını Kimya Öğretmeni Talha Kılıç’ın yaptığı Alara Güler’e Tayvan’da yarışmanın Türkiye direktörü Ümit Karademir eşlik etti.

One thought on “Türk gencinin yaptığı robot dünya 2.’si oldu!

  1. Turkiye her dalda ileri gidiyor ilac saglik malzemeleri milli silah sanayi disa bagimliklan kurtulur doviz icerde kalir sevindirici devami gelir artik ileri ars ileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles