Türk bilim adamları “yapay kan” üretti!

Türk bilim adamları "yapay kan" üretti! 1

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Anadolu Üniversitesi, Kars Kafkas Üniversitesi, Dicle Üniversiteleri, Teknopark Şirketi olan Bionkit Biyo-Nana Kimya Teknolojileri Mühendislik tarafından desteklenen yapay kan tüm kan grupları ile uyumlu olarak Türkiye’de üretilmesi başarıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Adnan Ayhancı yapay kan ile ilgili şunları söyleyerek: ”Hemen verilebilecek bir ürün, kan yerine geçebilecek alyuvar fonksiyonu gösteren bir ürün. Dolayısıyla hayat kurtaracak bir sıvı. Kan bankalarında kan alındıktan sonra bir aydan fazla saklanamaz, hemen bozulur. Oysa yapay kanı ürettikten sonra bir sene saklayabiliyoruz. Özellikle son zamanlardaki AİDS hastalığını ve diğer birtakım kan yoluyla bulaşan hastalıkları düşünürsek, yapay kan ile bunların önüne geçmiş olacağız. Son olarak istediğimiz kadar yapay kanı hızlı ve daha ucuz üretebileceğiz”.

Dünya genelinde çalışmaları yapılan ve bir kaç ülke de yapay kanın üretilmesine başlanmasının ardından güzel ülkemiz Türkiye’de bunu  başaran sayılı ülkelerden biri oldu. Tübitak’a da sunulacak olan bu projenin devamlı hale getirilerek seri bir şekilde kan üretilmesi ve özellikle AIDS gibi kan yolu ile  bulaşan hastalıklarda ve kan ihtiyacının karşılanmasında yapay kan önemli  bir rol üstlenebilir. Yapay kanın en güzel taraflarından biri bütün kan gruplarını destekliyor oluşu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles