Tübitak’tan yerli teknolojiye destek sürüyor!

Tübitak'tan yerli teknolojiye destek sürüyor! 1

ana_tren_fren_gorsel_-_kopya

Türkiye’de üretimi yapılmadığından 1988’den beri yurt dışından yüksek maliyetle ithal edilen kompozit fren pabucu, son aylarda siyasi konularla gündeme gelen TÜBİTAK’ın desteğiyle tamamen yerli olarak geliştirildi.

Tübitak’tan alınan bilgiye göre: Buharlı lokomotiflerin icadıyla 1860’lardan itibaren demiryollarında trenlerin fren yapmasını sağlayan dökme demir (pik) fren pabuçları kullanılmaya başlandı. Dökme demir fren pabuçlarının yerini 20. yüzyılın ortalarından itibaren kompozit fren pabuçları almaya başladı. Kompozit frenlerin hafifliği, gürültüyü azaltması, kıvılcım oluşturmaması, düşük aşınma oranları ve uzun ömürlü olmaları kullanımını yaygınlaştırdı. Türkiye’de üretimi yapılmadığı için yurt dışından ithal edilen fren sistemi, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, TCDD, TÜLOMSAŞ ve özel sektör işbirliğiyle tamamen yerli üretimle hayata geçti. Sistem hakkında bilgi veren proje yürütücüsü Dr. Mehmet Güneş, dünyada birkaç ülke tarafından üretilebilen bu papuçları yerli olarak üretmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Türkiye’nin demiryollarında kompozit balataların 90’lı yıllardan itibaren yurt dışından ithal edilerek kullanımının giderek arttığını ve üstün özelliklerinden dolayı neredeyse tüm trenlerde kullanıldığını anlatan Güneş, “TCDD’nin senelik fren pabucu ihtiyacı yaklaşık 300 bin adet. Türkiye’nin 2023 hedefleri içinde demir yolu ulaşımı da yer alıyor. Bu durum da dikkate alındığında gelecek yıllarda fren papucu ihtiyacının milyonlara ulaşması bekleniyor” olduğunu söyledi.

One thought on “Tübitak’tan yerli teknolojiye destek sürüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles