Tübitak’tan yerli Amoled ekran! Yerli telefonlar coşacak

Tübitak'tan yerli Amoled ekran! Yerli telefonlar coşacak 1

Türkiye’nin yerli telefon hamlesi tüm hızıyla sürüyor. Yerli telefonun *Amoled ekranını Tübitak üretecek.

Hükümetin açıkladığı “ithal telefon, televizyon” gibi ürünlere ek vergi gelecek açıklamasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de “yerli üretime teşvik”. Bu amaçla yer telefonlar, yerli televizyonlar gibi teknolojik aletlerin Türkiye’de Türk yapımı malzemelerle üretilmesi konusunda hummalı bir çalışma söz konusu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’da bu konu açısından önemli bir gelişmeyi duyuru. Işık, Tübitak’ın 2015 Mart ayından beri Amoled ekran üretimi için çalışmalar yürüttüğünü ve önemli bir mesafe katettiğini açıkladı.

Yerli amoled ekran piyasadakilerle rekabet edebilecek mi?

TÜBİTAK’ın ürettiği AMOLED ekranlar 320*240 Piksel olacağı için piyasadaki 2K’ya varan AMOLED ekranlarla yarışması mümkün olmayacaktır. Bu projeye başlanırken mevcut durumun da göz önünde bulundurulduğunu belirten yetkililer, TÜBİTAK’ın yerli AMOLED ekranı rekabet edecek seviyeye getirene kadar ürettiği ürünlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından satın alınacağı açıkladılar. Yani TÜBİTAK rekabet edebilecek seviyeye gelene kadar yaptığı yatırımlar ve harcanan emekte boşa gitmiş olmayacak.

*Amoled:  İngilizce “Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode” Türkçesi “Aktif Matrisli Organik LED” anlamına geliyor. Kendinden ışıma, görüntüleme hızı, geniş görüş açısı, ince ve hafif olmaları ve esnek alt taban üzerine uygulanabilirlik gibi LCD ekranlara kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Bunların dışında AMOLED teknolojisinde LCD’lerdeki gibi arka plan aydınlatmaya ve filtrelemeye gerek duyulmadığı için enerji verimliliği yüksektir.

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf

yazilim yerli olmasa bile cip teknolojisi cok kritiktir turkiyenin bunu kazanmasi gerekir konumu itibariyle ekranda oyl
e bu ikisi yapsakk benim icin yerli sayilir dualarim tubitakla baslarda basarisiz olsak bile milletc
e bunun arkasinda durmaliyiz. araba yapmakdan bile onemli.

Burak

Tmm iyi guzel de bir malin yerli uretim olmasi neden tuketiciye yansimiyor Vestel in yerli urun televizyonlari neden yabanci markalarla ayni fiyat a satiliyor ????

Social profiles
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x