TÜBİTAK’tan Müthiş Teknoloji Hamlesi: Yerli GPS “KÂŞİF”

TÜBİTAK'tan Müthiş Teknoloji Hamlesi: Yerli GPS "KÂŞİF" 1

Yaptığı icraatlar ile sık sık gündeme gelen TÜBİTAK bu kez çok daha iyi bir haber ile karşımızda. Yerli imkanlarla geliştirdiği “Küresel konumlama sistemi alıcısı” IDEF 2019’da sergilenecek.

İÇİNDEKİLER

Peki nedir bu “Küresel Konumlandırma Sistemi Alıcısı”

Aslında çok bilindik bir ismin yada cümlenin diyelim Türkçe’sini yazınca kulağa çok da uzak geliyor. Ancak işin aslı şu. Küresel Konumlandırma Sistemi Alıcısı bildiğiniz GPS 🙂 Yani sosyal medyada sürekli olarak yerinizi bildirdiğiniz teknoloji.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yerli GPS’in farkı ise füze güdüm sistemleri iiçin geliştirilmiş olması. KAŞİF bu özelliği ile yine yerli savunmanın atar damarlarından biri olabilir. Zira konumlandırma gibi bir olayın yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirilmesi savunma alanında bir çok ülkenin yapamadığını yapmak anlamını taşıyor.

TÜBİTAK'tan Müthiş Teknoloji Hamlesi: Yerli GPS "KÂŞİF" 2

Yapılan açıklamaya göre KAŞİF şu özelliklere vakıf: “Alıcının donanımı, ABD Savunma Bakanlığına ait olan Konumlandırma Sistemi GPS L1/L2, Rusya tarafından geliştirilmiş ikinci kuşak bir küresel uydu konumlandırma sistemi olan GLONASS L1 ve Avrupa Birliği tarafından ABD ordusunun denetimi altındaki GPS ile Rus GLONASS’a alternatif uydu yönleyici sistemi olan GALILEO E1/E5a/E5b sinyallerinin kullanımını desteklemektedir.

KÂŞİF’in mevcut programlanabilir mantık blokları ve bu bloklar arasındaki ara bağlantılardan oluşan ve geniş uygulama alanlarına sahip olan sayısal tümleşik devreleri (FPGA) ve yazılımı GPS L1 sinyallerini takip edilerek çözüm üretilmekte.

Ayrıca derin bağlı (deeply coupled) tümleşik ANS/KKS kullanımı sağlayacak versiyonunun da üretilerek füzelere hassas vuruş kabiliyeti sağlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles