Tübitak, yerli motor üretecek babayiğitler arıyor!

Tübitak, yerli motor üretecek babayiğitler arıyor! 1

yerlielektrikliarac

Akşam gazetesinin haberine göre yerli motor çalışmaları kapsamında Tübitak önemli bir çağrıda bulundu. 

Yerli otomobilde prototip üretme aşamasına gelinirken, TÜBİTAK da yerli otomobile yönelik elektrik motor ve sürücü sistemleri için düğmeye bastı. TÜBİTAK, özel sektörün otomobiller için elektrik motoru ve sürücü sistemleri üretmesi için çağrıya çıktı. Bu sistemleri üretebilecek firmalara 4 milyon liraya kadar destek sağlanacak.

Çağrıyla, elektrikli ve hibrit elektrikli araç tahrik sistemlerinin geliştirilmesi isteniyor. TÜBİTAK, özel sektörün, elektrik motoru-jeneratör ve sürücü sistemlerinin geliştirilmesini bekliyor. Konuya yönelik çağrı duyurusunda, Türkiye’de olan elektrikli araçlara dönük çalışmalara dikkat çekilerek, binek ve ticari araçlara dönük elektrik motor ve sürücü-tahrik sistemlerinin üretim teknolojilerinin geliştirilmesinin istendiğine dikkat çekildi.

KÜÇÜK, GÜÇLÜ VE VERİMLİ MOTOR 

Yapılan çağrıya göre, elektrik motorları, yüksek verimlilik yanında düşük ağırlık ve küçük hacimde olacak. Buna karşın motorun güç yoğunluğunda ve performansında artış isteniyor. Motor ve sürücü sistemleri için hata tanı koyma ve koruma çalışması da yapılacak. Motor, farklı sürüş koşullarında dahi enerji verimli olacak. Motor teknolojisi mıknatıssız olacak. Motor aynı zamanda ISO güvenlik şartlarına da uyacak.

ŞEHİR İÇİNDE ZORUNLU TEST

Motor ve sürüş sistemleri, araca yerleşecek biçimde tasarlanacak ve araca entegre edilecek. Çağrıda, araç üzerinde uygulama yapılması da istenirken, verimliliğini, şehir içi çevrim çerçevesinde test edilmesi şartı da getirildi.

YERLİ LASTİK DE UNUTULMADI

TÜBİTAK, ayrıca otomobillerde kullanılan kauçuk esaslı malzeme ve ürünlerin yerli olarak üretimi için de çağrıya çıktı. Buna göre, otomobillerin lastik gibi kauçuk esaslı aksamlarının geliştirilmesi için firmalara 4 milyon liralık destek sağlanacak. Kauçuk aksamların yüzeyleri, toz, kir, yağ ile leke tutmayacak ve antibakteriyel olacak.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x