Tübitak özüne dönmeye başladı! Yerli uçak motorunda önemli gelişme!

Tübitak özüne dönmeye başladı! Yerli uçak motorunda önemli gelişme! 1

Son yıllarda ürettiği teknolojilerden çok siyasi olaylarlara gündeme gelen Tübitak, asıl yapması gerekenleri yapmaya başladı.

Tübitak bu gün önemli bir haber ile gündeme geldi. Uçak motorlarında bulunan ve motorun çalışması için en önemli parçalardan biri olan türbin kanatları Tübitak tarafından yerli olarak geliştirildi ve ilk prototipi hazırlandı.

TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü Kritik Malzemeler Grup Sorumlusu Doçent Dr. Havva Kazdal Zeytin yaptığı açıklamada, bu porejenin yeni nesil jetler için çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin teknolojileri yerlileştirme hedefleri doğrultusunda hareket ettiklerini ve bu yolda ilerlerken teknolojik ara malzemelerin eksikliklerini tam anlamıyla anladıklarını belirtti. Bu bağlamda uçak motorunun tirbünün yerli olarak geliştirilmesi için düğmeye basan Tübitak ilk prototipi tamamladı.

Bu proje dünyada tabi ki ilk değil ancak Türkiye için bir ilk. Yerli uçak projelerinin motorunun da yerli olması açısından bu tür ara malzemelerin de milli imkanlarla üretilmesi gerekiyor. Tübitak da bu eksikliği gidermek için kurduğu çeşitli enstitülerde AR-GE çalışmaları yürütüyor. Önümüzde ki günlerde yeni yerli teknolojik gelişmeler de bizi bekliyor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles