Troy Nedir? İşte Milli Ödeme Yöntemimiz!

Troy Nedir? İşte Milli Ödeme Yöntemimiz! 1

Kullanılmakta olan kredi kartı, banka kartı ya da ön ödemeli kartların sağ alt köşelerinde yer alan logolar, bu kartların hangi ödeme yöntemlerince desteklendiğini belirtmektedir. Kartların ödeme yöntemleri, kartların desteklemekte olduğu ödeme yöntemleri ve kampanyaları için önem taşımaktadır.

2016 yılına kadar Türkiye’ de yalnızca yabancı kaynaklı olan Visa, MasterCard ya da American Express gibi ödeme yöntemleri kullanılmakta ve bu ödeme yöntemlerinin logoları kredi kartı ve diğer kartların sağ alt köşesinde yer almaktaydı. Fakat bu yılda, BKM yani Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından geliştirilen yerli ve milli Troy sistemi, Türkiye’ nin de kendine ait bir ödeme yöntemi sistemine erişmesini sağlamıştır.

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan kredi kartı, banka kartı ya da ön ödemeli kart ödeme sistemleri Amerikan Express, Visa, MasterCard, JCB, Dinners Club, China Union Pay şeklinde sıralanabilir. Bu ödeme sistemleri içinden de ülkemizde kullanılmakta olan Visa, MasterCard ve Amerikan Express yöntemleri, ülkemizde ve uluslararası alanda geçerliliği olan sistemlerdir.

2016 yılında geliştirilen ve ülkemizde kullanılmaya başlanan Troy kart, diğer ödeme yöntemlerinin aksine yalnızca ülkemiz sınırlarında, yerli bankaların sunmakta olduğu hizmetlere destek vermektedir. Yani yerli bankaların Visa ya da MasterCard ödeme sistemlerinden birine sahip olan kartının yurt dışında kullanılabiliyor olmasına karşın Troy ödeme sistemine sahip olan kartlar şu an için yurt dışında herhangi bir şekilde kullanılamamaktadır.

Troy’ un ismi aslında Türkiye Ödeme Yöntemi’nden gelmektedir. Milli ödeme yöntemimiz Troy, bu kelimelerin baş harflerinin sıralı bir şekilde bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ülkemizin tarihi bir parçası olan Truva’nın İngilizce anlamı Troy, yerel anlamda bu ödeme sisteminin kısa sürede önem ve yaygınlık kazanmasında etkili olacağı gibi uluslararası alanda da kısa sürede yaygınlaşmasını sağlayacaktır.
Troy ödeme sistemi, lisansı ülkemize ait olan bir sistem olduğu için diğer kartların kullanımında bankaların yurt dışına aktarmak durumunda olacakları ücretler yurt içinde kalacaktır.

Troy’ un Kullanımı

Troy nedir? diyen milli ödeme yöntemi olduğunu öğrenen insanlar ödeme sisteminin kullanılması için bireylerin müşterisi oldukları bankaya Troy ödeme yöntemli bir kredi kartı, banka kartı ya da ön ödemeli kart talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Bu kartların temin edilmesinden sonra bireyler, daha öncesinde nasıl kredi kartı ya da banka kartı kullanıyorlarsa, Troy ödeme sistemine ve logosuna sahip olan kartlarını almalarından sonra da ödemelerine ve harcamalarına aynı şekilde devam edebileceklerdir.
Troy logolu kartların yurt içinde kullanılabilmesi için gerekli altyapının bulunuyor olması gibi bazı kartların arka yüzünde Discover-Dinners-Pulse logolarından birinin olması, yani kartların bu sistemlerden birine kayıtlı olması halinde bu kartlarla dünyanın herhangi bir yerinden işlem yapılabilecektir.

Üzerinde Troy ibaresi yer alan kartların kullanımı ile mağazalardan, marketlerden yani reel ortamlardan; internet satışlarından, mağazalarından kolaylıkla ve güvenli bir şekilde faydalanılabilecektir.

Kaynak : krediler.org

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x