Tofaş sonunda yerli otomobile el attı!

Tofaş sonunda yerli otomobile el attı! 1

Türk milleti, her şeyin yerlisini ister ama bir şey var ki, onun yeri ayrıdır: Otomobil. Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticisi Tofaş, herkesin beklediği haberi sonunda verdi ve yerli otomobile el attıklarını açıkladı. 

Tofaş’ın yeni CEO’su Cengiz Eroldu, yeni yatırım ve yeni ürünlerle önümüzdeki dönemde farklı bir boyuta geçeceklerini söyleyerek. İki yıl içinde Tofaş’ın kabuk değiştireceğini ifade eden Eroldu, “2016-2023 arası Tofaş için yeni bir dönem olacak. Türk otomotiv sektöründe tüm dengeleri değiştireceğiz” olduğunu söyledi.

TÜRKİYE ÖZEL TASARLANDI!

Tofaş’ın ekimde satışa sunacağı yeni sedan modeli otomotivde bir ilk olacak. Bursa’da üretilecek sedan, başka modelden devşirilen bir otomobil olmayacak. Eroldu, yeni sedanın Türk tüketicilerin beğenisi ve beklentisi doğrultusunda tasarlandığını söyleyerek. Yerlilik oranının yüzde 75’ler seviyesinde olduğunu belirten Eroldu, “Tofaş’ın bu denli müdahale ettiği ilk araç oldu. Artistik tasarımda da katkımız var” olduğunu söyledi.

TOFAŞIN YERLİ OTOMOBİLİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Tofaş tarafından üretilen otomotiv %100 Türk yapımı olmayacak. Çünkü dünyada hiç bir otomotiv ülkelerce yerli üretilmez. Nedeni de malum. Yeni bir motorun sıfırdan geliştirilmesi 10’larca yıl alıyor. Buda müthiş zaman kaybı. Ayrıca 3-5 Lira’dan satılan otomobil aksanlarını yerli olarak üretmek de mantık dışı.

Bu bağlamda Tofaş tarafından üretilen otomobil, Türkler tarafından tasarlanacak ve Türklere özgü özellikler ile donatılacak. Bu otomobilin çıkış tarihi olarak 2016 sonrası diyebiliriz.

4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
osman

yahu utanmiyonuz yerli diye gosderiyonuz isvecin saab inilan bu kadar sahtekar olunurmu

animagift

”Soran Olursa YERLİ Dersin” YERLERSE… Yine para kazanma peşinde birileri. Yerli Otomobil i de kendi çıkarlarına göre yorumluyorlar yine… Motoru sıfırdan üretmek zaman alıyormuş… Yerli Otomobil hayali de bu zaten, Senin ürettiğin bir motor. Şimdi başlarsan o dediğin on yıllar sonra kendine ait bir teknolojin olabilir. ama derdin kendi teknolojin değil, cebine girecek paranın ne kadar fazla olduğu tabii.

Desene bu haber de fos çıktı:) Sadece Doğan, Şahin, Serçe ve Kartal’a kardeş geliyor:) Onun adı da Atmaca olsun bari:)

Social profiles
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x