Tamamen Türk tasarımı spor otomobil: Sazan!

Tamamen Türk tasarımı spor otomobil: Sazan! 1

Türk yapımı yerli arabalar günden güne artıyor. Tek eksiğimiz seri üretim!

1994 yılında Kaan Onuk tarafından bir spor otomobili tasarımı gerçekleştirildi. Günden güne geliştirilen tasarım tamamen bitmeden 1996 yılında Kaan Onuk bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu olayın üzerine Kaan Onuk’un babası Dr. Ekber Onuk, yarım kalan işi bitirmek için harekete geçti ve bu yıl itibari ile oğlunun tasarladığı otomobili gerçeğe dönüştürmeye başardı. Otomobilin adı: Sazan!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şimdi ise Sazan adlı spor otomobilinin seri üretime başlanması için önce Ford ile motor anlaşması gerçekleştirildi. Böylece tasarım dışında kalan motor ihtiyacı Ford’tan Fordecobust adlı motor ile  karşılanacak.

Sazan’ın iki ana modeli bulunuyor. Bunlar E56 ve S56. Bunlardan S56 modeli Türkiye’de 30 adet üretilecek ve 1600 cc motor gücü bulunacak. Yine S56 modelinden de 20 adet Amerika’da üretilecek ve bu spor otomobillerinin motor gücü 2252 cc olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=9-oAkYL13lc

One thought on “Tamamen Türk tasarımı spor otomobil: Sazan!

  1. “Yine S56 modelinden de 20 adet Amerika’da üretilecek ve bu spor otomobillerinin motor gücü 2252 cc olacak.” demissiniz. Motorun gücü cc olarak ölçülmez, hacimdir o. Teknolojiyle ilgili bir sitede böyle bir hata hoş durmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles