SUNGUR Hava Savunma Sistemi Son Durumu! 2022

SUNGUR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir SUNGUR hava savunma sisteminin son durumunu paylaştı.

SUNGUR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

SUNGUR, hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

Hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem olarak öne çıkıyor.

ABD MALI STİNGER’IN YERİNİ ALACAK

Roketsan’ın HİSAR, Stinger vd. projelerden elde ettiği kazanımlarla geliştirdiği SUNGUR sistemi “Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olarak ifade edilmekte.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ABD menşei FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alması planlanan sistem Sistem, FIM-92 Stinger’a ve diğer sınıfında sistemlere göre çok daha gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırmakta; SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.

Gerçekleştirilen test atışlarında SUNGUR sistemi BMC tarafından üretilen ve TSK envanterinde bulunan VURAN 4×4 TTZA üzerine entegre edildi. SUNGUR sisteminde atışa hazır 4 adet çok alçak irtifa hava savunma füzesi bulunmakta.

SUNGUR SAVUNMA SİSTEMİ SON DURUM

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada: ”

SUNGUR, azami menzil ve irtifada hareketli hedefe karşı yaptığı başarılı test atışıyla katmanlı hava savunmasındaki rolünü sağlamlaştırdı.

tarafından geliştirilen #SUNGUR Hava Savunma Sistemi portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek.

dedi.

https://twitter.com/i/status/1365218621627248643

One thought on “SUNGUR Hava Savunma Sistemi Son Durumu! 2022

  1. Merhba sizin haberleri okuyorum ve çok sevdim umarım yenileride gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles