SUNGUR Hava Savunma Sistemi Son Durumu! 2023

SUNGUR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir SUNGUR hava savunma sisteminin son durumunu paylaştı.

SUNGUR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

SUNGUR, hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

Hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem olarak öne çıkıyor.

ABD MALI STİNGER’IN YERİNİ ALACAK

Roketsan’ın HİSAR, Stinger vd. projelerden elde ettiği kazanımlarla geliştirdiği SUNGUR sistemi “Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olarak ifade edilmekte.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ABD menşei FIM-92 Stinger MANPADS’lerin yerini alması planlanan sistem Sistem, FIM-92 Stinger’a ve diğer sınıfında sistemlere göre çok daha gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırmakta; SUNGUR, hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem.

Gerçekleştirilen test atışlarında SUNGUR sistemi BMC tarafından üretilen ve TSK envanterinde bulunan VURAN 4×4 TTZA üzerine entegre edildi. SUNGUR sisteminde atışa hazır 4 adet çok alçak irtifa hava savunma füzesi bulunmakta.

SUNGUR SAVUNMA SİSTEMİ SON DURUM

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada: ”

Portatif hava savunma füze sistemimiz SUNGUR, platformlardan sonra tek er tarafından omuzdan atılan versiyonuyla da Mehmetçiğin hizmetinde. İHA’lar, jetler ve helikopterlere karşı etkili olan SUNGUR Silah Sisteminin ilk kafilesini TSK’ya teslim ettik. Hayırlı olsun.” dedi.

One thought on “SUNGUR Hava Savunma Sistemi Son Durumu! 2023

  1. Merhba sizin haberleri okuyorum ve çok sevdim umarım yenileride gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles