Sormaktan Korktuğunuz 17 SEO Sorusunun Cevapları

Sormaktan Korktuğunuz 17 SEO Sorusunun Cevapları 1

Pazarlamaya ilk başladığımda, SEO’nun neyle ilgili olduğunu bildiğimi sanıyordum. Arama motoru optimizasyonu anlamına geldiğini biliyordum. SEO’nuz ne kadar iyi olursa, arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacağınızı biliyordum. Artık bir SEO dehasıyım, değil mi?

Çok da değil

Öyleyse, yol boyunca sorularım olan, ancak kimden açıklama isteyeceğinden emin olmadığım tüm SEO şeylerinden bahsedelim. Umarız, görünüşte basit olan ama yine de çok fazla kafa karışıklığına neden olan bu sorulardan herhangi biriyle mücadele ediyorsanız, size de yardımcı olacaktır.

Sormaktan Korkulan SEO Soruları ve Cevapları

1) SEO nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları aracılığıyla markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi arayan kişiler için web sitenizin organik arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olan teknikleri ifade eder. Daha fazla bilgi için bu gönderiye göz atın.

2) Organik ve ücretli sonuçlar arasındaki fark nedir?

Organik sonuçlar, bir algoritmaya dayalı olarak arama motorlarında ücretsiz olarak görünen sonuçlardır. Ücretli – veya inorganik – arama sonuçları bir sayfanın üstünde veya yanında görünür. Bunlar, reklamverenlerin farklı arama motorlarında görünmek için ödediği bağlantılardır.

3) Meta açıklamalar nelerdir ve hala önemliler mi?

Meta açıklama, sayfanızın neyle ilgili olduğunu açıklayan bir arama motoru sonucunda sayfanızın altında görünen metindir. Bu örnekte, meta açıklama “Yalnızca 9 kolay adımda kapsamlı bir blog yazısı yazmak için gereken öğeleri öğrenin” şeklindedir.

Meta açıklamaları hala önemli, sadece eskisi gibi değil. Bunlar, tarayıcıların sayfanızın içeriği hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmesi için anahtar kelimeler için optimize edilen bir yerdi; Şimdi, SERP sonuçlarından web sitenize dönüşüm oranlarını artırabilmeniz için okuyucuların tıklamak istemesini sağlayan ilgi çekici bir şeyler yazmanız daha önemli.

4) Alan adımı anahtar kelimeleri içerecek şekilde optimize etmeli miyim?

Birincil alan adınız, yalnızca anahtar kelime optimizasyonu için bir anahtar kelime içermemelidir – bu, SEO’nuza gerçekten zarar verebilir. Şirketinizin adı bir anahtar kelimeye sahipse, sorun değil, ancak inboundmarketingsoftwarebloggingsocialseoemailautomation.com satın almayın. Ne demek istediğimi anladın mı?

5) Bir sayfada doğru sayıda anahtar kelime kullandığımı nasıl anlarım?

Ne yazık ki, çoğunlukla anahtar kelime optimizasyonu hakkında düşünmenin yanlış yolu olduğu için, bir sayfadaki “doğru” anahtar kelime sayısı olan tam bir sayı söyleyemem.

Hedeflemeniz gereken bir anahtar kelime yoğunluğu yoktur – aslında, bir anahtar kelimeyi çok fazla kullanmak, “anahtar kelime doldurma” nedeniyle ceza almanıza neden olabilir. Okuyucuyu aklınızda tutun ve anahtar kelimeleri yalnızca ihtiyacınız olduğunda kullanın. Keyfi bir sayıya ulaşma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak anahtar kelimeleri eklemek için yeterli doğal fırsat bulacaksınız.

6) Dahili ve gelen bağlantılar arasındaki fark nedir?

Dahili bağlantılar, sitenizdeki bir sayfada bulunan ve sitenizdeki başka bir sayfaya giden bağlantılardır. Gelen bağlantılar, içeriğinize bağlantı veren diğer web siteleridir. Her ikisi de SEO için değerlidir.

7) Her içerik sayfasında kaç tane dahili bağlantıya ihtiyacım var?

İçeriğinize çok fazla anahtar kelime yerleştirmekten kaçınmanız gerektiği gibi, içeriğinize çok fazla bağlantı yerleştirmekten de kaçınmalısınız. Bunları yalnızca okuyucu deneyimini iyileştirdiğinde dahil edin.

8) SEO’yu kendim yapmak için kod bilmem gerekir mi?

Arama optimizasyonunun her öğesi için nasıl kod yazılacağını bilmenize gerek yok. Temel bir kod anlayışına ihtiyaç duyacağınız bazı daha gelişmiş SEO taktikleri var, ancak her bölüm için gerekli değil.

9) Robots.txt nedir?

Bu, bir şirketin dizine eklenmesini veya taranmasını istediği sayfalar hakkında arama motorlarına bilgi veren bir sayfadır. Bu sayfayı YOURDOMAIN/robots.txt adresine yaparak bulabilirsiniz.

10) Sitemap.xml dosyası nedir?

Bu dosya sitenizdeki tüm sayfaların bir indeksidir. Dizine eklenmesini istediğiniz içeriğin arama motorları için hızlı bir referanstır.

11) Dizine alınmış ve tarama arasındaki fark nedir?

Arama motorları web sitenizdeki içeriğe baktığında sitenizi tarar. Dizine eklenmişler taranmış ve arama sonucuna eklenmiştir. Ancak, hatırlanması gereken önemli bir şey, tüm içeriğin dizine eklenmediğidir. Bu durumda içerik taranır ancak dizine eklenmeyebilir. Arama motorları, tarama sürecinden geçerken dizine ekleyeceklerini ve dizine eklemeyeceklerini seçerler.

12) Hangi sayfaların indekslendiğini nasıl görebilirim?

Sitenizde dizine eklenen sayfaları bulmak site:www.ALANADINIZ.com’a yazmak kadar kolaydır.

13) Resimlerinizde neden alternatif metne ihtiyacınız var?

Arama motorları görselleri okuyamaz ancak metinleri okuyabilir. Alternatif metin, resimlerin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, bir sayfa herhangi bir nedenle yüklenmezse, insanlar alternatif metni okuyarak görüntünün ne olduğunu öğrenebilirler.

14) SEO sonuçlarını görmek ne kadar sürer?

Sonuçların ne kadar hızlı (veya yavaş) geleceğini belirleyecek birkaç farklı faktör vardır. Bu liste şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Ne kadar içerik oluşturduğunuzu
  • İçeriğin kalitesi
  • İçeriğin hedef kitlenizde nasıl yankı uyandırdığı
  • Güçlü veya zayıf etki alanı yetkilisine sahip büyük veya küçük bir siteyseniz

Bir arama motorları sitelerini düzenli olarak tarıyorsa, büyük bir site birkaç gün içinde sonuçları görebilir. Daha küçük siteler, daha az tarandıkları için büyük olasılıkla daha uzun sürecektir. SEO stratejinizi değiştirmeyi düşünmeden önce en az bir hafta, ancak muhtemelen bir aya yakın bekleyin – SEO konusunda yepyeniyseniz biraz daha uzun.

15) SEO’mu yapması için birini işe almalı mıyım?

SEO’nuzu yapması için içeriden veya dışarıdan birini işe almak yardımcı olabilir, ancak bu kişi SEO’nun modern kurallarını gerçekten bilmiyorsa tehlikeli de olabilir. Google, bu destek belgesinde yanlış SEO kişisini işe alma risklerine girer.

16) SEO için hit/trafik yeterli mi?

SEO hedefinizi düşündüğünüzde, yalnızca huninin üst kısmını ve web sitenize kaç ziyaret daha aldığınızı düşünmeyin. Pazarlama huninizin tamamını ve web sitenize ne kadar kaliteli trafik aldığınızı düşünün.

SEO aracılığıyla web sitenizi bulan kişiler gerçekten işletmeniz için nitelikli potansiyel müşteriler mi? Değilse, web sitenize gelen trafiğin artması gerçekten önemli mi?

Hedeflerinizi oluştururken, genel trafik ile kaliteli trafiğin sizin için ne anlama geldiğini düşünün. Hedefleri yalnızca trafiğe göre değil, pazarlama dönüşüm huninizin tamamına göre belirleyin.

17) SERP nedir?

Çok kısa bir tanımla SERP: arama motoru sonuçları sayfasıdır. Çok geniş anlatımla yazdığımız SERP nedir konusu ile detayları öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles