SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır?

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 1

Basitleştirilmiş terimlerle, bir SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası anlamına gelir) iki tür içerik içerir: organik ve ücretli sonuçlar.

Kullanıcı arama deneyimini daha kolay ve daha doğrudan hale getirmek için Google, kullanıcıların organik bir sonucu tıklamalarına gerek kalmadan sorgularına yanıt veren sayfa içi içerik olan SERP özelliklerini oluşturdu. Sayfa içi SERP özellikleri kullanıcı için ideal olsa da, pazarlamacıların organik arama sonuçlarında 1. sırada olsalar bile fark edilmelerini zorlaştırabilir.

Arama motorları bugün her zamankinden daha akıllı. Birkaç yıl önce, bir “lahmacun” araması, restoran web sitelerinin, dizinlerin, YELP gibi inceleme sitelerinin ve İstanbulda’daki en iyi lahmacun yerleriyle ilgili blog yazılarının tahmin edilebilir bir karışımıyla sonuçlanacaktı.

Bugün, “lahmacun” kelimesini aradığınızda şunları elde edersiniz:

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 2

Gördüğünüz gibi, SERP önce bir reklam, yakındaki lahmacun restoranlarının bulunduğu bir harita ve Wikipedia’dan alınan ve pizzanın besin bilgilerini içeren bir kart gösteriyor. Bu içeriğin tümü, sayfada herhangi bir organik sonuçtan daha yüksek ve daha belirgin bir şekilde görünür, bu nedenle organik olarak 1. sırada yer alan en ünlü lahmacuncular bile SERP özelliklerinin altında gizlidir.

Bir pazarlamacı olarak, yeni SERP özellikleriyle güncel kalmak çok önemlidir. Organik olarak 1. Sıralama eskisi kadar görünürlük sağlamıyor, bu nedenle pazarlamacıların nasıl daha üst sıralarda yer alabileceklerini öğrenmek için Google SERP araçlarından tam olarak yararlanmaları zorunludur.

Şuna benzer bir pazarlama şakası vardır: “Pahalı bir şeyi saklamak için en iyi yer neresidir? Cevap: Google’ın ikinci sayfası.” Günümüzde, bir şey saklamak için iyi bir yer aslında bu SERP özelliklerinin altında herhangi bir yer.

Zengin snippet’ler:

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 3

Zengin bir snippet, resimler, incelemeler veya müşteri puanları dahil olmak üzere normal bir snippet’ten daha fazla bilgi içerir. Zengin snippet’i, sayfa başlığından, URL’den ve meta açıklamadan daha fazla bilgi sağlayan herhangi bir organik arama sonucu olarak tanıyabilirsiniz. Site operatörleri, arama motorlarının web sitelerini anlamasına ve zengin bir snippet için optimizasyon yapmasına yardımcı olmak için HTML’lerine yapılandırılmış veri işaretlemesi ekleyebilir. Örneğin Hepsiburada uygulaması, arama açıklamasında müşteri puanlarını ve fiyatlandırmayı içerir.

Ücretli Sonuçlar:

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 4

Ücretli sonuçlar, SERP’in en üstünde görünen reklamlar ve sponsorlu gönderilerdir. Google, aşağıda görebileceğiniz gibi sponsorlu veya reklam etiketi sağlayarak veya sayfanın ayrı bir alanında kutulayarak veya başka bir görsel ipucu kullanarak, ödemeyi organikten ayırır.

Evrensel Sonuçlar:

Evrensel sonuçlar, Google’ın Google Görseller ve Google Haberler gibi diğer dikey sütunlarından gelen sonuçları arama sonuçlarına dahil etme yöntemidir. Evrensel sonuçlara yaygın bir örnek, Google’ın sayfanın üst kısmındaki bir kutuda yanıt veren öne çıkan snippet’leridir, böylece kullanıcılar ideal olarak herhangi bir organik sonucu tıklamak zorunda kalmazlar. Görüntü sonuçları ve haber sonuçları diğer örneklerdir.

Yerel SERP:

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 5

Yerel SERP’ler, arama amacınız dolaylı olarak konumla ilgili olduğunda görünür. Örneğin, “restoranlar”, “benzin istasyonu” veya mağazalarda satılan belirli bir ürünün adını yazarsanız, Google yakınınızdaki sorgunuzla eşleşen yerleri gösterecek ve bunları bir harita üzerinde tam olarak nerede bulabileceğinizi size gösterecektir. .

Dikey Arama:

Dikey arama, aramanız için Google’ın görseller, haberler veya videolar gibi diğer kategorilerden bilgi almasını gerektirdiğinde sayfanın üst kısmında görünen kutudur. Tipik olarak dikey arama, coğrafi bölgeler gibi topikal aramalarla ilgilidir – örneğin, “Kolombiya, Güney Karolina” araması yaptığınızda Google, “Haberlerde Kolombiya” kutusuyla birlikte bir “Kolombiya’da yapılacak şeyler” kutusu sunar.

Bilgi Grafiği verileri:

SERP nedir? 2022 Serp takip nasıl yapılır? 6
SERP nedir

Aramanızın muhtemelen yalnızca tek bir yanıtı olduğunda – örneğin, “hava durumu” veya “Channing Tatum’la kim evli” – Google, bir Bilgi Grafiği sunacaktır: sorgunuzun yanıtını doğrudan organik bir veriden alan bir kutu. sonucu ve sayfanın üst kısmındaki bir kutuya.

Domain otoritesi/Domain authority nedir, SEO da neden önemlidir?

Google SERP Araçları

Artık farklı SERP özelliklerini anladığınıza göre, muhtemelen SERP’de nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğinizi merak ediyorsunuz… ve ideal olarak, yerel SERP veya evrensel sonuçlar gibi bir özelliği nasıl yakalayabileceğinizi merak ediyorsunuz. SERP’deki mevcut konumunuzu değerlendirmenize, anahtar kelime sıralamasını rakiplerle karşılaştırmanıza ve nihayetinde nasıl daha üst sıralarda yer alacağınızı anlamanıza yardımcı olacak favori araçlarımızdan bazıları şunlardır:

1. WhatsMySerp

WhatsMySerp, farklı anahtar kelimeler için sıralamanızı ve ayrıca SERP’deki genel web sitenizin sıralamasını taramak ve analiz etmek için gelişmiş SEO araçları sağlar. Bu araç, bir kerede 25’e kadar anahtar kelimeyi aramanıza izin vererek, sitenizin arama motorlarında nasıl sıralandığına dair hızlı ve kirli bir genel bakış için ideal hale getirir.

Fiyat: Ücretsiz

2. RankWatch

RankWatch, URL’lerinizin, geri bağlantılarınızın, anahtar kelimelerinizin ve diğer SEO öğelerinizin derinlemesine bir analizini sağlar. Araç ayrıca, rakiplerinizin web siteleri ve sıraladıkları anahtar kelimelerin sayısı hakkında karşılaştırmalı analiz yapar, böylece arama sonuçlarında diğer işletmeleri nasıl geride bırakacağınızı strateji haline getirebilirsiniz.

Fiyat: Aylık 29$

3. MozPro

Anahtar kelimeler için hem ulusal hem de yerel olarak nasıl sıralandığınızı bilmek güzel, ancak nasıl iyileştirilebileceğine ilişkin eyleme geçirilebilir veriler ve içgörüler elde etmek kuşkusuz daha yararlı. Moz Pro, araca büyük bir fayda sağlayan daha üst sıralarda yer almak için stratejik tavsiyeler sunar. Ayrıca, arama motorlarının sitenizi anlamasına ve daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak teknik sorunları bulmak için kendi site kodunuzu da tarar.

Fiyat: 99$/ay

4. SerpBook

Müşterilerin sıralamalarını yönetmekten sorumlu bir SEO uzmanıysanız, SerpBook, bireysel müşterilere anahtar kelime grupları atamak, hangi müşterilere hangi raporların gönderilmesini istediğinizi planlamak ve müşterilerin hesabınıza giriş yapmasını ve kontrol etmesini sağlamak için yararlı bir organizasyon aracıdır. reytingleri.

Fiyat: 30 $/ay

5. Moz Local

Yerel aramaların %61’inin satın almayla sonuçlanmasıyla, işletmenizin yerel SEO için optimize edildiğinden emin olmanız önemlidir. Moz Local, işletmenizin yerel olarak nasıl sıralandığını kontrol etmek için Google ve Facebook dahil 15 kaynağı araştırıyor. Moz Pro’ya benzer şekilde Moz Local, eksik veya tutarsız listeleri düzeltmek için uygulanabilir tavsiyeler sunar.

Fiyat: Ücretsiz

6. SemRush

SemRush, öne çıkan snippet’ler, yerel SEO, Bilgi Grafiği verileri ve Google Haberler gibi SERP özellikleri için rakiplerinizin bu SERP özellikleri içinde hangi anahtar kelimeleri sıraladığını bularak rekabet etmenize yardımcı olur.

Fiyat: 99,95 $/ay

7. SerpWatcher

SerpWatcher, SERP performansınıza genel bir bakış sunan, hepsi bir arada, kolay bir panodur. Daha da iyisi, özel anahtar kelimelerin bir listesini oluşturabilir ve yalnızca bunlarla ilgili verileri takip edebilirsiniz, böylece ilgilenmediğiniz veriler sizi bunaltmaz. SerpWatcher anahtar kelimeleriniz arama motorlarından birine girdiğinde veya bir sayfadan ayrıldığında size kolayca e-posta gönderir.

Fiyat: 29,90 $/ay

Ayrıca bu SEO konusunu da okuyabilirsiniz:

Sormaktan Korktuğunuz 16 SEO Sorusunun Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles