SEO’nun Tarihçesi ve Geleceğine Bir Bakış 2023

SEO'nun Tarihçesi ve seo geleceği

Arama motorlarının olmadığı bir dünya hayal etmek zor. Henüz yirmi yıllık olmalarına rağmen, arama motorları insanlara parmaklarının ucunda sınırsız bilgi ile süper güçler verdi. Ve bu sonsuz bilgi kaynağı ile hayatımızdaki birçok şey değişti.

Arama motorları bilgiyi keşfetme şeklimizi değiştirdi. Arkadaşlarımız ve ailemizle nasıl bağlantı kurduğumuzu değiştirdiler. Ve en önemlisi, mal ve hizmetlere bakma şeklimizi değiştirdiler. Artık bir şeye ihtiyacımız olduğunu anlamak için bir reklama denk gelmeyi beklemiyoruz — satın almak istediğimiz ürün ve hizmetler hakkında aktif olarak çevrimiçi bilgi arıyoruz.

Bu değişen tüketici davranışları, işletmelerin ürün veya hizmetleriyle ilgili bilgileri çevrimiçi olarak arayan potansiyel müşterilerden yararlanmaya çalıştıkları için SEO alanında patlayıcı bir büyümeye yol açtı. Bugün, iş unvanında SEO ile LinkedIn’de neredeyse bir milyon kişi var.

Ancak SEO geliştikçe, pazarlamada Google’ın yönergelerine (ellerinden geldiğince) uymaya çalışan ve algoritmayı yenmeye çalışanlar arasında büyüyen bir bölünme büyüdü. Böylece arama motorları, algoritmalarını birçok kez değiştirerek tepki gösterdi. Google, marka geliştiren ve müşterilerini ilk sıraya koyan ödüllendirici şirketler istiyor. İşletmelerin değerli içerik oluşturmasını ve marka sinyalleri (bağlantılar ve sosyal paylaşımlar) kazanmasını istiyorlar. ama var hâlâ Google’da zirveye çıkmanın tek yolunun hileler, planlar ve spam olduğunu düşünen bazı insanlar.

Aramadaki sürekli değişim durumu, SEO’nun önemini sorgulayan insanlara sahiptir. Sadece bu hafta büyük bir haber yayını SEO’nun ölüp ölmediğini sorguladı.

Bugün SEO dünyasını anlamamıza yardımcı olmak için zamanda geriye gitmeye karar verdik. Aşağıdaki SlideShare’de, son yirmi yılda SEO tarihindeki en büyük olaylardan bazılarının grafiğini çiziyoruz – hepsi bugün bildiğimiz SEO endüstrisini şekillendirmeye yardımcı oldu. Google güncellemelerinin neden olduğu büyük haberlerden SEO evrimi hakkında daha az bilinen bazı gerçeklere kadar, SlideShare bize SEO’nun ne kadar ilerlediğini gösteriyor.

İÇİNDEKİLER

Peki Bugün SEO Nedir?

SEO tarihine baktığımızda, arama motoru algoritmalarına uyum sağlamak için pazarlama stratejilerinin ne kadar değiştiğini görebiliriz. Bugün Google, oyun algoritmalarına daha az, potansiyel müşterileri ve müşterileri için değer yaratmaya daha fazla odaklanan şirketleri ödüllendirmek istiyor. Google’ın bugün seveceği bir strateji şunları içerir:

  • Harika bir kullanıcı deneyimine sahip bir web sitesi. Potansiyel ve mevcut müşterileriniz düşünülerek geliştirildiğinden, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlayan bir yöntem.
  • Belirli bir grup insan için tasarlanmış içerik; ortak hedefleri, acı noktaları ve zorlukları olan insanlar (bu alıcılara persona diyoruz). Doğru zamanda doğru yerde bulunan içerik, böylece yararlı ve alakalı olur, kesintiye uğramaz.
  • Müşterilere yardımcı olmak ve onları mutlu etmek için onlarla iletişim kurmak için kullanılan sosyal kanallar.

Bu şeylere odaklanırsam, iyi bir SEO stratejim olur mu? Google’dan daha fazla trafik çekmeye başlar mıyım? Elbette yapardım, çünkü bir marka inşa ediyorum ve hepimiz Google’dan Eric Schmidt’in markalar hakkında ne düşündüğünü biliyoruz (eğer bilmiyorsanız, yukarıdaki SlideShare’e bir kez daha bakmak isteyebilirsiniz;)).

Bugün, bir arama motoru ajansı veya gelen pazarlamaya odaklanan bir şirketseniz, sonuçlarınızı yanlış yönlendirebilecek şey, geleneksel anlamda “SEO”ya odaklanmaktır. Her zaman yaptığınız şeyin teknik ayrıntılarının ötesine bakın ve büyük resmi düşünün:

  • Anahtar kelime stratejinizi planlarken, alıcı kişilerinizi ve hangi anahtar kelimelerin onlarla alakalı olduğunu düşünün. Ürün veya hizmetlerinizle alakalı bilgileri aramak için hangi dili kullanıyorlar? Kullanmak o Web sitenizdeki dil kopyası ve blog gönderileri.
  • Kimleri sitenize çekmeye çalıştığınız konusunda net bir anlayışa sahip olun. Bu, sevimli bir kullanıcı deneyimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Sitenizin düşük katılım ve yüksek hemen çıkma oranına sahip alanlarına bakarak zaman geçirin. Bunu geliştirmek için fırsatlar var mı? Mobil cihazlardan gelen trafik çılgın bir hızla artıyor. Mobil cihazlardan ne kadar trafik aldığınızı öğrenmek için analizlerinizi kontrol ettiniz mi? Önemliyse, mobil sitenizin kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • İçeriğiniz hayalinizdeki müşteriler düşünülerek mi geliştirildi yoksa anahtar kelimeleri hedeflemek için çok sayıda içerik oluşturmak için düşük kaliteli kaynaklar mı kullanıyorsunuz? İçerik gerçekten çok önemli. Doğru içerik, insanlar için sorunları çözmeye yardımcı olacaktır. Onlara gerçek değeri olan bir şey sağlayacaktır. Web sitenizin ötesinde yaşayacak. İnsanlar bunu sosyal ağlarıyla paylaşacak; onu işaretleyecek ve arkadaşlarına yönlendirecekler. İçerik, bağlantıları çekmenize, satış yapmanıza ve işletme maliyetlerini düşürmenize yardımcı olmalıdır.
  • Etkileyenlerle ilişkiler, herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. Halkla ilişkiler endüstrisi bunu yıllardır biliyor, ancak arama motoru şirketleri bu ilişkileri tamamen farklı bir şekilde geliştirme yeteneğine sahip. Richard Baxters (SEOGadget’tan) içeriğiniz için hedeflenen sosyal yardım süreci çok sayıda bağlantı, sosyal paylaşım ve yönlendirmeyle sonuçlanabilir.
  • Pazarlama artık tamamen iletişimle ilgilidir. Müşterilerinizi memnun etmek için sosyal kanalları kullanıyor musunuz? Bu, kendinizi gerçek bir marka haline getirmenin önemli bir parçasıdır. Bunu yapmak için, açıkçası doğru sosyal araçlara ihtiyacınız var.

SEO’nun tarihi bize bir şey öğrettiyse, bu SEO dünyası büyüyor – artık sadece doğru anahtar kelimelerle ilgili değil. SEO şirketleri bu değişimi yapma yeteneğine sahip olmaktan daha fazlasıdır. SEO uzmanlarının çoğu zaten öyle. SEO firmalarının uyanması ve kahvenin kokusunu alması gerekir; aramada yeni bir gün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles