SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? 2023

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır

SEO nedir? ne değildir? nasıl çalışır? İşte SEO ile ilgili merak edilenler ve daha fazlası…

Kısaca SEO nedir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir çevrimiçi arama motorunu kullanarak bir web sitesinin hedef kitleye görünürlüğünü artırmak için yalnızca web sitesi trafiğinin miktarını değil aynı zamanda kalitesini de artırma sürecidir. 

Nitelikli, organik veya ücretsiz trafik elde etmek için web sitenizi optimize etme süreci biraz zaman alabilir, ancak zamanla size katlanarak büyüyecek değerli sonuçlar verecektir.


Aşağıdaki konulara atlamak için bağlantıyı seçin:

 • SEO İçeriği Nedir?
 • SEO Anahtar Kelime Araştırması
 • SEO Nasıl Çalışır: Site Yapısı ve İçerik Organizasyonu
 • SEO Nasıl Çalışır: Arama Amacı
 • Ana SEO İçeriği Türleri
 • SEO Nasıl Çalışır: İçerik Tanıtımı
 • SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO içeriği nedir?

Dijital pazarlama stratejisi oluştururken “SEO içeriği” terimini duymuş olabilirsiniz ve dürüst olmak gerekirse, bu bize en çok sorulan sorulardan biridir. Dijital pazarlama dünyasında ayakları yere basan yeni bir işletme için SEO biraz korkutucu olabilir. 

SEO içeriği, arama motoru optimizasyonu için oluşturulan içeriktir. Tanım olarak, bir web sitesini, bir kitlenin onu Google veya Bing gibi arama motorlarında kolayca bulabilmesi ve bu sürece yardımcı olacak içerik oluşturması için optimize etme sürecidir.

SEO içeriği, başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. İçeriğinizin alakalı olduğunu arama motorlarına kanıtlamadan müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeler için sıralama yapamazsınız. SEO içeriği başlangıç ​​kılavuzumuzu üç ana soruyu yanıtlamak için geliştirdik:

1- SEO içeriği nedir?

2- Ne tür SEO içeriği var?

3- İyi bir SEO içerik stratejisini ne tanımlar?

Dijital pazarlamacıların “SEO içeriği” ile tam olarak ne anlama geldiğini anlamak istiyorsanız, terimi iki kısma ayırmamız gerekecek: SEO ve İçerik. 

SEO nedir?

“SEO”, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bu, web sitenizi, Google veya Bing gibi arama motorlarını kullanan kişiler tarafından bulunma olasılığının daha yüksek olması için optimize etme sürecidir.

Google’a bir soru sorduğunuzda, cevabı ne belirler? Bir şirket veya ürün aradığınızda, gösterilen listeleri ne belirler?

Her arama motorunun, içeriği sıralayan ve en alakalı olanı dikkate alan bir algoritması vardır. SEO, bilgilerinizi Google’ın web sitenizi “anlamasını” kolaylaştırmak için uyarlama sürecidir.

Google’ın daha alakalı olduğunuzu hissetmesi için ödeme yapamazsınız. SEO, bu şekilde SEM veya arama motoru pazarlamasından farklıdır. SEO ve SEM hakkında kapsamlı bir yazımız var .

İçerik nedir?

“İçerik” ile arama motorları tarafından dizine eklenebilen blog gönderileri, web sayfaları, resimler veya videolar gibi her türlü bilgiyi kastediyoruz. İndeksleme, arama motorlarının web sitenizi keşfetmek için kullandığı arama motoru robotları ve tarayıcıları aracılığıyla yapılır. Muhtemelen insanların bir şeyden SEO dostu olarak bahsettiğini duymuşsunuzdur.

Web sitenizin arama motorlarında iyi sıralanması için içerik üretirken göz önünde bulundurulması gereken üç temel unsur vardır: anahtar kelime stratejisi, site yapısı ve metin yazarlığı.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? 2023 1
Google anahtar kelime planlayıcı ile anahtar kelime araştırması ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. İşte size yukarıda SEO kelimesi için bir nahtar kelime araştırma örneği.

SEO Nasıl Çalışır?

Anahtar Kelime Araştırması

SEO içeriğinizde anahtar kelimeleri nasıl ve nerede kullanacağınızı bilmek size en büyük arama motoru görünürlüğünü kazandıracaktır. Hedef anahtar kelimelerinizi SEO içerik yazımına dahil etmek, sitenizin SEO dostu olmasına yardımcı olacaktır. Kaliteli içerik, hem Google’ın hem de ziyaretçilerinizin sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Her ikisi de muhtemelen SEO içeriğinizi diğer benzer web sitelerine göre tercih edecektir.

İçeriğinizi Google tarayıcılarına göre uyarlamak ne kadar önemliyse, içeriğinizin hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak da aynı derecede önemlidir. Google, hedef kitlenizin sayfanızdan hemen “sıçradığını” görürse, bir süre sonra, “Tamam, açıkçası bu sayfa, olması gerektiğini düşündüğümüz soruyu yanıtlamıyor” diye düşünecektir.

SEO Anahtar Kelime Araştırma Hazırlığı

Hayattaki daha iyi şeylerin çoğu gibi, SEO içerik oluşturma işinin asıl amacı hazırlık aşamasındadır. Elbette, bilgisayarınıza atlayabilir ve bunun çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracağını umarak yazmaya başlayabilirsiniz, ancak çoğu zaman bu pek yardımcı olmaz.

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturmadaki en önemli adım olmasa da muhtemelen en önemli adımlardan biridir. Hangi anahtar kelimeler için sıralamaya çalıştığınızı belirlemek ve ardından bir hedef anahtar kelime listesi oluşturmak önemlidir.

Dalmadan önce, bazı yazılımlara ihtiyacınız olacak. Anahtar kelime araştırması için, bağımsız bir araç veya anahtar kelime araştırmasının yanı sıra backlinkleri, geri bağlantı izleme ve site denetimi gibi diğer özellikleri kapsayan hepsi bir arada bir platform kullanabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız , SEO çabalarınız zamanla büyüdükçe kullanımı artırmanıza olanak tanıyan ölçeklenebilir bir SEO yazılımı edinmek akıllıca olacaktır .

Yerliteknoloji’de, anahtar kelime araştırması yapmak için Ahrefs web sitesini kullanmayı seviyoruz. Bu web sitesi, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için aylık arama hacmi seviyelerini görmenizi sağlar. Herhangi bir platformda anahtar kelime istatistiklerine bakarken, seçilen her kelimenin anahtar kelime zorluğunu da dikkate almak isteyeceksiniz.

Ahrefs, herhangi bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olduğunu görebilmeniz için anahtar kelimelerdeki rekabet endeksini görmenizi sağlar. Anahtar kelime zorluğu için rekabet endeksi, 0-100 arasında bir ölçektedir ve 100’ün sıralanması daha zordur. Çoğu arama sorgusu 4 veya daha fazla kelimedir. Bu nedenle, bir anahtar kelimeyi ilk başta çekmek çok zor görünüyorsa, daha uzun bir arama kuyruğu için daha fazla kelime eklemeyi deneyin. 

İlgili SEO Anahtar Kelime Araştırması

Alakalı anahtar kelimeleri ve insanların kullandığı arama terimlerini kullanarak içeriğinizi oluşturun. İnsanların arama motorlarına sorduğu soruları yanıtlamaya yardımcı olacak içerik oluşturmak istiyorsunuz.

Anahtar kelime araştırma sürecini başlatmanın iyi bir yolu, belirli bir konuda üst sıralarda yer almak istediğiniz rakip sitelerin bir listesini bulmak, en popüler bloglarına bakmak ve bu sayfaları Ahrefs aracılığıyla çalıştırmaktır.

Bazen, bu kelimelerle aslında çok fazla arama hacmi olmadığını göreceksiniz, bu da gönderiyi yazmak için zaman ayırmaya değmez.

Öte yandan, bazen anahtar kelimenin denemenin ve elde etmenin çok zor olabileceğini göreceksiniz. Aynı şekilde, bu blogu ideal bir zaman yatırımı için uygunsuz hale getirmek. 

Ahrefs, bir dizi anahtar kelime için aylık arama hacmini görmenizi sağlar. İdeal bir zorlukla, daha yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelere odaklanmanız gerekecek. Ardından, içeriğiniz yazıldıktan sonra, bu anahtar kelimeler için sıralanırsanız, kaliteli içerikle daha fazla trafik alma şansınız artacaktır.

SEO Anahtar Kelime Araştırması Üç Ana Adımdan Oluşur:

 • Hangi anahtar kelimeler için sıralamak istiyorsunuz?
 • Sıralamak istediğiniz blog gönderilerinin veya sayfaların bir listesine öncelik verin.
 • Hedef arama terimlerinizle ilgili alt konuları eklediğinizden emin olarak, yazmak istediğiniz her makalenin bir taslağını oluşturun.

Gerçek Hayat SEO Anahtar Kelime Araştırması

Müşterilerinizin sunduğunuz ürün ve hizmetleri ararken sorabileceği en yaygın sorulardan bazılarını yazın. Bunu yapmanın daha kolay bir yolu, bir müşteri size fiziksel olarak veya telefonda her soru sorduğunda not almaktır.

Müşterinin soruyu nasıl ifade ettiğini unutmayın.

Yine, sektörünüz hakkında nasıl sorular sorduğunuz, büyük olasılıkla, potansiyel müşterileriniz tarafından kullanılan aynı laf kalabalığı olmayacaktır. 

Çevrimiçi SEO Anahtar Kelime Araştırması

Bunları, hedef anahtar kelime öbeğinizi aradıktan sonra “insanlar da aradı” için Google’da almak için iyi bir yer.

Bunu her zaman söylüyoruz: “Sizi nasıl arayacağınız, muhtemelen müşterinizin sizi nasıl arayacağı değildir.”

Bununla birlikte, içeriğinizi müşterinizin bir arama motorunu kullanırken kullanacağı dilde yazmanız gerekir. Yani, arkasında gerçekten bir amacı olan sorgular için yüksek sıralanmasını istiyorsanız.

Aksi takdirde, hiçbiriniz gerçekten “satın almaya hazır” trafik almadan, sizinle aynı şeyi yapmaya çalışan diğer işletme sahipleriyle rekabet edeceksiniz.

Kendinize birkaç çok temel soru sorarak başlayabilirsiniz, örneğin:

 • Hizmetlerinizin maliyeti ne kadar?
 • Teslim etmek ne kadar sürer?
 • Neden rakiplerinizden daha iyisiniz?
 • Bir ürün neden diğerinden daha iyidir?
 • Sizinle rekabetin karşılaştırılması.

Anahtar kelime araştırması için kullanılabilecek bir başka harika araç da Answerthepublic.com’dur . Size arama ile ilgili tüm anahtar kelimeleri verir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, arama motorları aracılığıyla web trafiği oluşturmaya odaklanıyorsanız, yazmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırmanızı yapmak en iyisidir. Bu şekilde, kanıtlanmış bir arama hacmine sahip anahtar kelimeleri kullanmaya odaklanabileceksiniz. Bunu yeterince söyleyemeyiz:

Her SEO içerik stratejisi, anahtar kelime araştırması ile başlamalıdır .

Kitlenizin gerçekte ne aradığını bilmek zorunda kalacaksınız. Anahtar kelime araştırması yapmanın amacı, SEO içeriğinizle sıralamayı hedeflemeniz gereken arama terimlerini keşfetmenize yardımcı olmaktır.

SEO içeriğinizi yazmadan önce doğru anahtar kelime araştırması, insanların halihazırda kullandığı arama terimleri hakkında daha iyi bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Peki SERP nedir? detayları gerçekten biliyor musunuz?

SEO Nasıl Çalışır: Site Yapısı ve İçerik Organizasyonu

SEO İçerik Organizasyonu

Sitenizdeki SEO içeriği, arama motoru tarayıcılarına sayfanızın ne ileteceğini bildirecek şekilde mantıklı bir şekilde düzenlenmelidir. SEO içeriğinizi yapılandırılmış bir şekilde düzenlemek, web sitesi ziyaretçilerinin diğer ilgili sayfalara gitmesine de yardımcı olur.

Ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar uzun süre kalırsa, Google sayfalarınızın alaka düzeyi hakkında o kadar çok şey öğrenir. Bu, ziyaretçinin sorgusunun arama terimlerine göre yapılır.

Şu anda bir SEO yazarıysanız, oturduğunuzdan emin olun. Biraz canınızı yakacak bazı bilgiler bırakacağız:

Kitleniz makalenin tamamını okumayacak.

Sadece değiller. Hangi bilgilere ihtiyaçları olduğunu bulmak için gözden geçirecekler. Tamamsın? Hadi devam edelim. Bunu söylemek için size şunu söylüyoruz: en iyi çalışmanızın ekranın üstünde olması gerekiyor. Ekranın üst kısmına bir CTA (harekete geçirici mesaj) eklemek de zarar vermez.

SEO Site Yapısı

Başarılı SEO içeriği oluşturmanın ana yönlerinden biri web sitenizin yapısıdır. 

SEO içeriği oluştururken site yapınızı önemli bir arama motoru sıralama faktörü yapan iki temel neden vardır: Google’ın web sitenizi “anlamasına” yardımcı olur ve iç rekabeti azaltır.

1. SEO Site Yapısı: Google Web Sitenizi Nasıl “Anlıyor”?

Sitenizi yapılandırma şekliniz, Google’ın arama motoruna, alakalı aramalarda görüntülenecek en önemli içeriği nerede bulabileceği konusunda birçok ipucu sağlar.

Web sitenizin yapısı, bir arama motorunun sayfanızın ve web sitenizin ne hakkında olduğunu anlayıp anlayamayacağını belirlemeye yardımcı olacaktır. Site yapınız ne kadar ayrıntılı ve odaklanmışsa, Google arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalara yol açması o kadar olasıdır.

SEO site yapınızı optimize ederek, başkalarından backlink,  geri bağlantı çekmek için mevcut SEO içeriğini kullanabileceksiniz. Bu, diğer sayfalarınızın sıralamasını da artıracaktır. İyi site yapısı, alaka düzeyini artıracak ve bu backlink, geri bağlantılardan elde edilen değerin bir kısmının sitenizdeki diğer sayfalara da yayılmasına yardımcı olacaktır.

2. SEO Site Yapısı Dahili SEO Rekabetini En Aza İndirir

Web sitenizde benzer konulardan bahseden birkaç makaleniz olacak. Örneğin Yerliteknoloji’de SEO ile ilgili birçok içerik yazıyoruz .

Çok sayıda benzersiz anahtar kelimeye odaklanmadan “dijital pazarlama” konusunda on makale oluştursaydık, Google bunlardan hangisinin daha önemli olduğunu anlayamazdı, örneğin “ Bir SEO Şirketi Ne Yapar? ” yerine “ Arama Motoru Reklamcılığı ”.

Site yapımızdaki içeriğimizin odağını netleştirmeseydik, Google’ın arama algoritmasında bu konularda kendi makalelerimizle rekabet ediyor olurduk. Net bir iç bağlantı yapısı kullanarak site yapısı sorunlarını çözmek, daha yüksek arama motoru sıralamalarına neden olur.

Site yapınız, Google’a web sitenizin içeriğinin ne hakkında olduğunu açıklamak için, ana kategori sayfalarından bazılarına bağlantılar da dahil olmak üzere, ana sayfa üstte olacak şekilde bir piramit gibi görünmelidir . Bu sayfalar daha sonra, daha alakalı ve destekleyici anahtar kelimelere yönelik alt kategorilere odaklanan daha fazla sayfaya bağlantı vermelidir.

Sitenizdeki sıralamada yer almak istediğiniz en yüksek değere sahip sayfalara sürekli olarak dahili bağlantılar göndermek önemlidir.

SEO Nasıl Çalışır: Arama Amacı

Organik trafik kazanmaya odaklanmak önemlidir. Dönüşüm elde etmeye devam etmek için, hakkında yazdığınız anahtar kelimelerin amacına uygun olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Ancak, bununla ne demek istiyoruz?

İşte size basit bir senaryo: Diyelim ki bir restoranınız var. “Biftek nasıl marine edilir?” sorusu etrafında içerik oluşturmak istemezsiniz. Çünkü web siteniz çok fazla trafik alsa ve insanlar gönderinizle çok ilgilense bile, bu restoranınız için ne işe yarar? Muhtemelen hiç bir şey. Ana amacınız restoranınıza müşteri çekmekse yemeklerinizi tanıtan yazılar, içerikler yazmak daha uygun olacaktır.

Arama amacı olmayan anahtar kelimeler için içerik girerseniz muhtemelen sadece sitenize hit çekersiniz ve restoranınız bu yazıdan bir satış yapmaz.

Arama motoru sonuç sayfalarında yer almak, aynı zamanda potansiyel müşteriler ve geri gelen ziyaretçiler kazanmak için SEO içeriğinin üzerinde ve ötesinde değer sunmanız gerekir.

Bir aramada sıralanan ancak ziyaretçiye herhangi bir değer sağlamayan “ince” içerik üretmeyin.

Bu, daha az deneyimli SEO pazarlamacıları ve kendin yap uzmanları tarafından yapılan bir hatadır. Bunu yaparak, ziyaretçi deneyimini de değerlendirdiği için Google’ın arama algoritması tarafından cezalandırılma riskine girersiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, ziyaretçilere benzersiz bir değer sağlamayan web siteleri, daha yüksek hemen çıkma oranları ve daha düşük dönüşüm oranları yaşar. Her ikisi de gerçekleştirdiğiniz herhangi bir SEO içerik stratejisinin etkilerini azaltacaktır.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? 2023 2
SEO Nedir Nasıl Çalışır?

SEO Nedir: Başlıca SEO İçeriği Türleri

SEO içeriği birçok farklı amaç için oluşturulabilir, ancak hepsi yine de anahtar kelime araştırmasına dayanır. Dijital pazarlama stratejiniz için SEO içeriğinin ana uygulamalarından bazıları şunlardır:

SEO İçeriği: Ürün Sayfaları

Ürün sayfaları, herhangi bir çevrimiçi perakende veya e-ticaret sitesi için ana SEO içerik öğeleridir. İyi bir ürün sayfası, hem SEO içerik faktörü hem de arama motoru pazarlama kampanyaları için bir açılış sayfası görevi görür.

Bunun üzerinde, müşterilerinizle alacağınız ilk etkileşim başlık etiketiniz ve meta açıklamanızdır; onları sayın. Açıklamalarınızın mümkün olduğunca uzun kuyruklu anahtar kelime verisi içermesi gerekir.

Tüm bilgilerimizin başlıklara nasıl ayrıldığını görüyor musunuz? Bunu iki nedenden dolayı yapıyoruz:

 • Bilgileri gruplayarak okumanızı ve anlamanızı kolaylaştırır.
 • Google’a “Hey, bu kelimeler diğerlerinden daha önemli” ifadesini gösteriyor.

E-ticaret işletmeleri için bir diğer süper önemli görev ise resim alt nitelikleridir. “Kelimeler” için çok fazla fırsatınız olmadığı için, resim açıklamasında bile olsa işletmeniz hakkında Google’a mümkün olduğunca fazla bilgi vermelisiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi, tüm kaynaklarınızı kullanın. Elinizde kartlarınız varsa, oynayın.

Birçok e-ticaret işletmesi, ürün açıklamalarını kopyalayıp yapıştırır veya yalnızca biraz değiştirir. Meşgul olduğunuzu ve cazibenin gerçek olduğunu anlıyoruz veya belki de bunun işinize gerçekten yardımcı olacağını düşünüyorsunuz. Ancak yardımcı olmayacaktır.

Bunu yapmayın. Sitenizdeki her şey için açıklamalar ve alternatif metinler de dahil olmak üzere tamamen benzersiz içerik yazmak zorundasınız. İster siz yazın ister bir uzmandan, makale yazarından yardım alın ancak kopya açıklama ve başlık, özet et-ticaret sitelerinde ürün açıklamalarına yazmayın.

SEO İçeriği: Blog Yazıları

Blog oluşturma, düzenli olarak yeni SEO içeriği akışı oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Hem kolaydır hemde insanlar tarafından okunması zahmetsizdir (sayfayı reklamlara boğarsanız orası ayrı tabi)

Yerliteknoloji’de blog yazmayı gerçekten çok önemsiyoruz.

Müşteri tabanımıza yardımcı olmak için şirket içinde genellikle orijinal içerik yazıyoruz .

Bloglama, şüphesiz işinizi daha karlı hale getirebilir, ancak bunun gerçekten doğru zihniyetle yapılması gerekiyor. Hedef kitleniz, yalnızca sıralamak için zayıf içerik yazıp yazmadığınızı veya gerçekten ne hakkında konuştuğunuzu bilip bilmediğinizi ve gerçekten yararlı olup olmadığını umursayıp umursadığınızı bir mil öteden anlayabilecektir. Karmaşık bir cümle oldu ancak, müşteri sitenizin kalitesini yazılarınızın yazılış biçimi, uzunluğu, sitedeki menülerin durumu, reklam sayısı gibi nedenlerle sitenizin kalitesini kolayca anlarlar.

İçeriğinizi SEO stratejinizi göz önünde bulundurarak ve “Kitlemi ve bunun neye yardımcı olacağını gerçekten önemsiyorum” zihniyetiyle yazmalısınız. Bu tür bloglama, blogların geri backlink yani bağlantı çekme olasılığını artırır.

Blog yazmak, arama motorlarının gözünde siteniz için bir miktar etki alanı otoritesi oluşturmak için harika bir yöntemdir. Çünkü bir süre sonra gerçekten sektörünüzün otoritesi  olacaksınız .

SEO İçeriği: Makaleler

Haber makaleleri, röportajlar ve özellik parçaları, SEO içeriğinin en yaygın biçimidir. Bunları büyük olasılıkla gazete veya dergi web sitelerinde veya diğer bilgi kaynaklarında bulacaksınız. Makaleler, birçok alakalı anahtar kelimeyi sitenizdeki uzun biçimli bir sayfaya dahil etmenin harika bir yolunu sunar.

Ayrıca, blog gönderilerine benzer şekilde paylaşılma olasılıkları daha yüksektir.

SEO İçeriği: Listeler

Liste aslında bir web sitesindeki başka bir makale türüdür. Liste olarak biçimlendirirseniz, SEO içeriğinin ziyaretçilerinizin yanı sıra arama motoru tarayıcıları tarafından da okunmasını kolaylaştırır. Listelerin tıklanmak için yalvaran başlıkları kullanma olasılığı daha yüksektir (“tıklama tuzağı” terimini duydunuz, değil mi?).

Bunlar daha sık arama sonuçlarında görüntülenir veya sosyal medya ağlarındaki beslemeleri doldurur (“Elektrik Faturanızı Azaltmanın 10 Yolu” veya “Google Aramayı Sevmek İçin 101 Neden” gibi).

SEO İçeriği: Kılavuzlar

Bir rehber, temel olarak, bir arama yapanın öğrenmek isteyebileceği bir şeyin nasıl yapılacağına dair tam ayrıntılara giren daha uzun bir içerik sayfasıdır (bu sayfa gibi!). Kılavuzlar birçok bölüme ayrılmıştır veya birkaç web sayfasına yayılabilir. Ziyaretçilerinizin isterlerse uzun biçimli içeriği tek bir sayfada okumalarına izin vermek iyi bir uygulamadır.

Uzmanlığınızdaki bir konuyu açıklamak için web sitenize tam bir kılavuz gönderebilirsiniz. Veya ziyaretçilerinizin kılavuzun tamamını okumak için bir e-posta kayıt formu doldurmasını gerektiren bir özet yayınlayabilirsiniz. Bu yöntem, yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir yoldur. İçeriğinizi görüntülemek için bir kısıtlama koymanın, daha fazla potansiyel müşteri elde etmek karşılığında bu kılavuza yönlendirebileceğiniz SEO trafiği miktarını azaltacağını unutmayın.

SEO İçeriği: Videolar

Genel olarak, internette barındırılan metin sayfalarından daha az sayıda video vardır, ancak videolar da SEO içeriği olabilir. Sıralamaya çalıştığınız hedef anahtar kelime ve güncel içerikle bir video oluşturursanız, rekabetçi anahtar kelimeleriniz için Google arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almak aslında daha kolay olabilir.

Yürüttüğünüz web sitesi veya işletme türüne bağlı olarak videolar, daha geniş bir kitleyi çekmenin ve onlara ulaşmanın en iyi yollarından biri olabilir. Ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza dair eğitim videoları yapmayı düşünmelisiniz. Veya yeni alıcıları bilgilendirmek için işletmenizle ilgili süreçlerden birini örnekleyin.

Örneğin, bir çatı ustası bir su tahliye giderinin nasıl açılacağını açıklayan bir video hazırlayabilir. Bu, yeni ziyaretçilere değer sağlar ve alandaki uzmanlıklarını vurgular.

SEO İçeriği: İnfografikler

İnfografikler, tek bir konu hakkında çok sayıda alakalı veri içeren uzun biçimli görüntülerdir.

Renkli çizelgeler ve grafikler ekleyerek tonlarca sayfa görüntüleme ve bağlantı elde edebilirler. SEO içeriğinizin çoğu görsele gömülü olduğundan, arama motorları tarafından metin olarak okunamaz.

Alaka düzeyinin algoritmalar tarafından not edildiğinden emin olmak için sayfanın geri kalanını optimize etmek önemlidir. Elbette, kullanıcılar buna bayılacak ve muhtemelen infografiğinizi arkadaşlarınızla da paylaşmak isteyecektir.

SEO İçeriği: Slayt Gösterileri

Slayt gösterisi, bir dizi ilgili resmi görüntülemenin ve bazı benzersiz SEO içeriği geliştirmenin harika bir yoludur. Resimler bazen SEO için metinden daha önemli olabilir.

Özellikle SEO stratejisi göz önünde bulundurularak grafikleri kullanırken, alt metnin yanı sıra görüntünün başlığını da düzenlediğinizden emin olun. Resimlerinizle ilgili herhangi bir bilgi vermeniz istendiğinde, bu bilgileri eksiksiz olarak doldurmak isteyeceksiniz. 

SEO İçeriği: Sözlükler

Sözlük, basitçe belirli bir konu veya sektörle ilgili derlenmiş bir tanım dizinidir. İnsanlar bugünlerde terimleri aramak için Google’ı sözlükten daha sık kullanıyor gibi görünüyor. İşletmeniz özel veya niş bir sektörde faaliyet gösteriyorsa, bir sözlük yeni SEO içeriği oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Bir sözlük eklemenizi öneririz, ancak yalnızca pazarlama veya SEO konusunda yeni değilseniz. Web sitenizin zaten yeterli miktarda içeriğe sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Bunu yapmazsanız, Google tarayıcısı tüm anahtar kelimeleri spam olarak dizine ekler.

Sözlüğünüze nereden başlayacağınız hakkında bilgi almak için, elinizde bulunan tüm içeriği gözden geçirin ve bu sayfalarda kullanılan anahtar kelimelerin bir listesini yazın. Bu, sitenizi dahili olarak bağlamak için de iyi bir yöntemdir.

SEO İçeriği: Dizinler

 Dizin, belirli bir konuyla ilgili yardımcı web sitelerine ve kaynaklara giden bağlantıların bir sınıflandırmasıdır.

Yerel olarak en alakalı ve evrensel olanı Google My Business. Google My Business’ta şirketiniz için hak talebinde bulunmadıysanız, muhtemelen yerel olarak dizine eklenmiyorsunuzdur. Bu gerçekten sitenize bir dizin eklemese de, yerel SEO etkileşimi için büyük bir dizine dahil ediliyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi için “ Yerel Olarak Öne Çıkmak İçin Dört İpucu ”na bakın. 

Bunlar, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alan sayfalarda bulacağınız en yaygın içerik biçimlerinden bazılarıdır. Ancak bu liste, SEO içeriği söz konusu olduğunda neredeyse sonsuz olduğu için tüm olasılıkları kapsamamaktadır.

SEO Nasıl Çalışır: İçerik Tanıtımı

Bir işletme sahibi olarak, dönüşümleri artırmak için sahip olduğunuz her varlığı kullanmaya aşina olduğunuzdan eminiz. Aynısı arama motoru optimizasyonu kampanyanız için de geçerlidir.

Bir Facebook İşletme Hesabınız varsa , onu kullanın. Twitter hesabınız varsa kullanın. Instagram hesabınız varsa kullanın, yoksa da açın. Türkiye’de instagram geri dönüşümleri facebook ve twitter’a göre yüksektir. Temel olarak, yapabildiğiniz her şeyi yapın.

Oluşturmaya zaman ayırdığınız yeni SEO içeriğinin arama görünürlüğünü artırmak için mevcut her taktiği kullanmak istiyorsunuz. İçeriğinizi sosyal ağlarda paylaşmak ücretsizdir ve içeriklerinizin daha önce ilgi göstermiş yada göstermemiş yeni kişilere ulaşmasına yardımcı olur.

Ayrıca hem dahili hem de harici sitelerden içeriğinizle alakalı backlinler, bağlantılar almaya başlamak istiyorsunuz. SEO içeriğinize ne kadar çok site bağlanırsa yani backlink verirse, Google sitenizin sayfada bulunan anahtar kelimelerle o kadar çok ilişkili olduğunu anlayacaktır.

Sormaktan Korktuğunuz 17 SEO Sorusunun Cevapları

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır: Gelin Bu Konuyu Toplayalım

Şimdiye kadar, bazılarının istediğiniz anahtar kelimeler için yüksek sıralarda yer alacağını umarak, amaçsızca SEO içeriği oluşturamayacağınızı fark etmişsinizdir. Artık işletmeniz için daha başarılı bir SEO içerik stratejisi oluşturmanın zamanı geldi. SEO içerik stratejinizi oluşturmak ve optimize etmek için dört adım:

1. SEO İçerik Hedeflerinizi Tanımlayın

İlk olarak, web siteniz için özel SEO sıralama hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Web sitenizde satış yapmak için trafik çekmek mi istiyorsunuz? Reklamları kullanarak web sitenizden para kazanmak ve daha fazla gelir için trafiği ve tıklamaları artırmak mı istiyorsunuz? Pazarlama planınızda ana hatlarıyla belirtilen hedefleriniz, hangi tür SEO içeriğine odaklanmanız gerektiğini belirleyecektir.

Sitenizde ürün satışı yapacaksanız, birincil odak noktanız çekici, bilgilendirici ürün sayfaları oluşturmak olmalıdır. Hem arama motoru sıralaması hem de satış dönüşümleri için optimize edilmelidirler. Başka bir odak noktası, ürünlerinizi nasıl kullanacağınızı açıklayan blog içeriği oluşturmak olabilir. Ardından bunları ilgili ürün sayfalarına sahip sayfalara bağlayın.

2. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Kime satacağınızı bile bilmiyorsanız, bir ürünü nasıl satabilirsiniz? Belli ki şirketinizi bir sorunu çözmek için oluşturmuşsunuz. Şimdi geriye doğru düşünün: Bu sorunu kim yaşar ki? Ayrıca anket ve analiz yazılımlarını kullanarak hedef kitlenizi anlayabilirsiniz.

Bu, tipik ziyaretçinizin veya müşterinizin daha iyi bir resmini elde etmenize yardımcı olabilir. Farklı satın alma kişilikleri veya web sitesi ziyaretçilerini veya müşterilerini temsil eden örnek karakterler için SEO içeriği planlayın. Ardından, soruları yanıtlamak veya bir sorunu çözmek için arama motorlarını kullanırken bu kişilere yardımcı olacak SEO içeriği oluşturun. Bir pazarlama planı oluşturarak başlayın.

Örneğin: İşletmeniz gençleri ve genç yetişkinleri hedefliyorsa, daha az metin kullanarak, ancak SEO içeriği için daha fazla resim veya video kullanarak sık güncellemelere odaklamak mantıklı olacaktır.

3. Tutarlı bir SEO Editoryal Takvim Oluşturun

İçerik yazım zamanınız, ne zaman yeni içerik yayınlayacağınızı ve bunların ne tür içerik olacağını belirleyen bir programa sahip olmalıdır.

Bir içerik takvimi, düzenli bir içerik yayınlama planına bağlı kalmanıza yardımcı olacak ve son dakikada yeni içeriğiniz için bir konu seçmek için acele etmenizi önleyecektir. İçerik takviminizi oluşturmak ve buna bağlı kalmak için bazı yararlı ipuçları:

 • Paylaşılan bir takvim kullanın.  Editoryal takviminizi tüm dijital pazarlama ekibinizle paylaşın ve yazarlar ve diğer önemli içerik geliştiriciler için son tarih yaklaştıkça bir bildirim almaları için hatırlatıcılar ayarlayın.
 • Güvenilir, devam eden ilgili konular oluşturun. Daha fazla sayfanın dizine eklenmesini sağlamak için işletmenizle ilgili her şey için yeni bir sayfa veya gönderi oluşturmayı düşünün.
 • Çok önceden planlamayın.  Editoryal takvimlerin bir veya iki ay sonra raydan çıkması muhtemeldir. Bunun nedeni genellikle hedeflerdeki, bütçelerdeki veya personeldeki değişikliklerdir. Tüm yıl için bir program planlamaya çalışmayın ve çok fazla zaman ve çaba harcamayı riske atmayın.

4. Sıklıkla Analiz Edin ve Güncelleyin

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bulmak için SEO içeriğinizi analiz ederek web sitenizin metriklerini takip etmek isteyeceksiniz. Tıpkı mevsimsel olarak iş değişiklikleri gibi, SEO anahtar kelimeleriniz de değişecektir. Nelerin dönüşüm sağladığını görmek için tekrar kontrol etmek ve bu konulara daha fazla içerik odaklamak isteyeceksiniz.

Örneğin, Yerliteknoloji’de, Coğrafi Hedefleme gönderimizden çok fazla trafik alıyoruz . Bu gönderi hukuk endüstrisine daha uygun olduğundan, avukatlara yönelik içeriği de başlatmaya karar verdik.

Başarılı katılım metrikleri , sayfa görüntülemeleri, backlinkler, geri bağlantılar, yorumlar, sosyal medya paylaşımları veya dönüşüm oranları olabilir. Birçok olası anahtar performans göstergesinden (KPI) bazıları vardır.

Web sitenizin SEO içerik analizinin iki ana hedefi olmalıdır:

 • Başarılarınızı anlamak ve bu stratejileri tekrarlamak
 • İçerikleri ve bu içeriklere göre sitenizdeki ziyaretçilerin neyi isteyip istemediğini anlamanız gerekir. Örneğin: Kitleniz videolarınızla düzenli olarak etkileşim kuruyor mu? O zaman onlara istediklerini verin! Bol bol video ekleyin. Eğer videolar etkisiz ise video eklemek ile boşa zaman harcamayın. 
 • Eski içerikleri güncellemek ve kontrol etmek
 • Makalelerinizden birini belirli bir anahtar kelime için optimize etmeye çalışmış olabilirsiniz, ancak yine de o anahtar kelimenin bir varyasyonu için daha fazla trafik alıyor olabilir. Bunu bilmek için eski ve yeni içerikleri kontrol etmeniz gerekir. Bazen sizin belirlediğiniz anahtar kelime dışında yan anahtar kelimeler daha fazla hit getiriyor olabilir.

19 thoughts on “SEO Nedir ve Nasıl Çalışır? 2023

 1. tavsiye ederim cidden Gerçekten siteniz şahane sitenizin sayesinde çok şey öğrendim çok teşekkür ediyorum

 2. Başarılı ve bilgilendirici bir makale olmuş herkesin faydalanacağını düşünüyorum

 3. SEO içeriği bayağı iyil olmuş, bu süre sayesinde iyi şeyler öğrendim tavsiye ederim….

 4. Şu an sırf zorunlu olduğum için yorum yapıyorum ama dış görünüşte gÜzele benziyor

 5. SEO içeriği, arama motoru optimizasyonu için oluşturulan içeriktir bu bilgiler sayesinde bir kaç şey öğrenmiş oldum teşekkürler

 6. Gerçekten siteniz şahane sitenizin sayesinde çok şey öğrendim çok teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles