SEO Analiz nedir? Nasıl Yapılır? Rank Math ile İnceliyoruz

SEO Analiz nedir? Nasıl Yapılır? Rank Math ile İnceliyoruz 1

Sitenizin SEO’sunu Rank Math ile Analiz Etme

Bu bölümde, SEO analiz aracını tanıtacağız. Adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin SEO’sini analiz eder ve ne yaptığınızı ve düzeltmeniz gereken sorunları belirtir.

SEO’nuzu analiz etmek, onu mükemmel kılmak için ilk adımdır, bu yüzden bu aracı ilk adımınız olarak çalıştırmalısınız . Bu hızlı bir işlemdir ve sizi doğru yola sokar.

Geçmişte SEO araçlarını kullanmış olabilirsiniz – bu araçların çoğu, sayfanızı yazarken kontrol eder ve düzgün bir şekilde optimize edip etmediğinizi size söyler. Rank Math da bunu yapıyor – ama çok daha fazlasını yapıyor.

Yazarken bir sayfayı kontrol etmek, “sayfa içi” sıralama faktörlerini – tek tek sayfaların sıralamasını etkileyen faktörleri algılar. Ama bu sadece SEO bulmacanın tek bir parçasını kapsıyor. Sayfa faktörleri son derece önemli olsa da, sitenizin sıralamasını etkileyen başka ayrıntılar da var.

Bunlar, önbellekleme, URL yapısı ve sayfalama gibi teknik ve performans sorunlarını içerir.

Sitenizdeki her yazı ve sayfaya girmeden önce, site genelindeki sorunları gidermelisiniz. Fakat önce onları tanımlamanız gerekir – analiz aracı devreye giriyor.

Ayarlara göz atarak ve kontrol listeleriyle çalışarak saatlerinizi harcamaktan daha iyisini yapacaksınız – Rank Math’ın yerleşik bir SEO Analizi aracı var . Sitenizi saniyeler içinde tarar ve bulduğu sorunların ayrıntılı bir incelemesini sunar.

Araç ayrıca bulduğu her sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin talimatlar verir – bir ayarı değiştiriyor veya basit bir eklenti yüklüyor mu, ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı bileceksiniz.

Analizi yapmak kolaydır – SEO menüsünün altındaki “SEO Analizi” sayfasını ziyaret edin:

SEO analizi

… Sonra sayfanın üstündeki “Site Genişinde Analizi Başlat” butonuna tıklayın:

Start-Site Geniş Analizi

Rank Math sitenizi anında seo analiz etmeye başlayacaktır. Sadece birkaç saniye sürüyor – Rank Math sizi işlem sırasında güncel tutacak:

analiz-web

Tamamlandığında, böyle bir ekran göreceksiniz:

SEO analiz-sonuç

Sayfanın üstündeki grafikler, bulunan sorunların kısa bir özetidir. İlk nokta SEO analiz puanı – bu 0 ile 100 arasında bir sayı – daha yüksek puanlar daha iyi.

Daha sonra, yapılan testlerin, uyarıların ve başarısızlık testlerinin sayısını gösteren bir çubuk grafik var.

Başarılı olan testler mükemmeldir – düzeltilecek hiçbir şey olmadığı anlamına gelir.

Uyarılar çok ciddi olmayan konulardır, ancak onlara dikkat etmeli ve onlar hakkında bir şeyler yapmalısınız.

Kırmızı çubuk başarısız testleri gösterir – yukarıdaki ekran görüntüsünde 27 başarısız testi vardır.

Bir test başarısız olduğunda, derhal düzeltilmesi gereken ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Bunlar siteyi bozma sorunları değil – siteniz hala çalışıyor. Ama onlar bir SEO analiz perspektifinden bakınca bir felaket anlamında.

Ekranı aşağı kaydırdığınızda daha ayrıntılı geri bildirim görebilirsiniz. Burada, testlerin ne olduğunu – ne ölçtüklerini ve sitenizin neden her birini geçtiğini veya başarısız olduğunu görebilirsiniz.

Sonuçlar birden fazla bölüme ayrılmıştır:

 • Temel SEO analiz
 • Gelişmiş SEO
 • Sosyal SEO
 • Güvenlik
 • performans

Temel SEO Analizi

Temel SEO, temel gereklilikleri kapsar – siteniz bu testlerden herhangi birini geçemezse, sıralamanıza zarar verecek ciddi sorunlar vardır.

Her bir girişi inceleyelim ve ne anlama geldiklerini ve onlar hakkında ne yapabileceğinizi keşfedelim.

Yorum Sayfalandırması

Yorumlar herhangi bir blog platformu için harika bir özelliktir – okuyucuların katılımını arttırır ve değerli geri bildirimler toplar. Yorumları sevmemize rağmen, WordPress’te çalışma şekilleriyle ilgili bazı sorunlar var (en azından varsayılan ayarlarla).

“Sayfalandırma”, Google’ın her bir sayfada binlerce sonuç aldığı ve 10 paket aldığı gibi, büyük bir öğe listesini birkaç sayfaya ayırma işlemidir .

Popüler blog gönderileri birçok yorum alabilir – belki yüzlerce bile. WordPress’in varsayılan ayarları bu yorumları sayfalara yerleştirir ve işlemde yeni sayfalar oluşturur.

Bu kulağa çok hoş geliyor – daha az yorum dağınıklığı ve ziyaretçileriniz istedikleri kadar yorum okuyabilir. Peki olumsuz tarafı ne?

Yinelenen içerik Sitenizdeki iki veya daha fazla sayfa neredeyse aynı olduğunda, bu yinelenen içeriktir. Ve WordPress yorumlarınızı sayfalara eklediğinde ne olur – aynı içeriğe sahip büyük bölümlere sahip birden fazla URL ile sonuçlanır.

Google, birkaç nedenden dolayı yinelenen içerikten nefret eder – genellikle düşük bir değerdir ve genellikle doğrudan web spam’dir. Sitenizde çok fazla yinelenen içerik olması aşağıdaki sorunlara neden olur:

 • Google’ın tarayıcısı daha temkinli olduğu için (sayfaların neden düşük değere sahip olduğunu tarıyorsunuz?) Yeni sayfaların dizine eklenmesini zorlaştırır.
  Bazen yanlış sayfa Google’ın sonuçlarında sunulur – makaleniz için ana sayfayı görüntülemek yerine, yorum sayfası yerine göster.
 • Yinelenen içerik filtreleri sitenizdeki sonuçları engelleyebilir.
 • Bunların hiçbiri siteniz için istediğiniz şeyler değil, bu nedenle yinelenen içeriği engellemek yüksek bir öncelik.

Rank Math yorum sayfalamasını tespit ederse düzeltmesi kolaydır. “Yorum sayfalandırma” bölümündeki talimatları takip edebilirsiniz – “ Ayarlar> Tartışma ” menüsünde sadece tek bir ayarı değiştirmeniz yeterli .

Site Etiketi

Site etiketi, sitenizin neyle ilgili olduğunu birkaç kelimeyle anlatmak içindir. WordPress birkaç yerde kullanır – genellikle her sayfanın başlığında ve RSS yayınlarınızda.

Bir WordPress sitesi oluşturduğunuzda, tagline birkaç nedenden dolayı kötü olan “Sadece başka bir WordPress sitesi” olarak ayarlanmıştır. Her şeyden önce, çok ücretsiz değil. Neredeyse profesyonel görünüyor, değil mi?

Bu da kaçırılmış bir SEO fırsatı. Site Etiketi’nde ilgili metni kullanmak, arama motorlarının sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Metin, sayfanın üst kısmına dahil edilmiştir ve Google, kritik konumlardaki metne daha fazla önem vermektedir.

Dahası, sitenizi bilgisayar korsanları için parlayan bir hedef haline getirir – bir WordPress istismarına sahip herhangi bir bilgisayar korsanı sitenizi saniyeler içinde bulabilir ve genellikle aynı anda yüzlerce siteye saldırır.

Etiket satırını değiştirmek sadece bir dakikanızı alır, bu nedenle varsayılan değeri kullanmak için hiçbir bahane yoktur ! Aradığınız ayar “ Ayarlar> Genel ” menüsündedir.

Kalıcı bağlantılar, sitenizdeki her yayın ve sayfanın URL’sidir. Geleneksel bir blogla, ana sayfadaki en son yayınları görebilirsiniz. Yeni içerik gönderdiğinizde, eski yazılar ilk sayfadan çıkarılır. Birisi bir gönderiye bağlantı kurmak istiyorsa ve ana sayfa URL’sine bir bağlantı oluşturduysa, bağlantıyı tıkladıklarında kullanıcılar yanlış içeriği görürler.

Çözüm, her yazı için benzersiz bir bağlantı oluşturmaktır – kalıcı bağlantı adı üstünde çünkü kalıcıdır.

WordPress her gönderiye ve sayfaya kendi benzersiz URL’sini verir – bu harika. Ancak standart format oldukça çirkin. Genellikle şöyle görünürler: http://www.mysite.com/?p=123

Sayı, gönderinin kimliğidir – WordPress, sayfa içeriğini veritabanında bulmak için kullanır.

SEO analizi için sakıncaları var:

 • Anahtar kelime bilgisi yoktur – Google, URL’leri sıralama faktörlerinden biri olarak kullanır, bu nedenle URL, yayınınızın ne hakkında olduğunu yansıtmalıdır.
 • İnsanlar URL’leri de okurlar ve bu? P = 123 çekici görünmüyor. Diğer blog yazarlarının çalışmanızı keşfetme veya bunlarla bağlantı kurma olasılığı daha düşüktür.
 • Soru işareti, içeriğin bir komut dosyası tarafından (sunucuda çalışan bir program) üretildiğini açıkça belirtir. Google, başlangıçtan beri, oluşturulan içeriği kodlamak için statik içeriği tercih etti.

Google neden komut dosyalarından içerik sevmiyor?

Genellikle, komut dosyaları birçok yinelenen içerik sayfası oluşturur. Komutlu bir siteyi sistematik olarak taramak zordur, çünkü sunucu her sayfa isteğinde sık sık yeni URL’ler oluşturur – başka bir deyişle, sonsuz sayıda sayfa varmış gibi görünür. Bu duruma örümcek tuzağı denir.

Bazen, komut dosyalarından gelen içerik genel halk için değildir; örneğin, oturum açan kullanıcılar için özel içerik. Örümceklerin bu URL’lere erişmeye çalışmaları asla iyi bir fikir değildir – çoğu zaman sunucu bunları engeller. Sunucunun güvenliği kötü ise, sayfalara hizmet verecek ve özel bilgileri sızdıracaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı, Google botu sorgu içeren sayfaları taramakta isteksizdir (sorgular URL’nin “? P =…” kısmıdır).

Tabii ki, SEO amaçları için sitemizin URL’lerini olabildiğince örümcek dostu yapmak önemlidir.

Neyse ki, bir WordPress sitesindeki kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek çok kolaydır – seçenek doğrudan wp-admin paneline yerleştirilmiştir. Sadece “Ayarlar – Permalinks” menüsüne gidin ve “Post Name” seçeneğini seçin.

Şimdi tüm kalıcı bağlantılarınız şöyle görünecek: http://www.yoursite.com/your-post-name/

Sadece örümceklere daha çekici gelmekle kalmaz, aynı zamanda anahtar kelimelerinizi URL’ye sokma fırsatı da sunar.

Odak Anahtar Kelimeler

Bir makale yazarken veya düzenlerken, Rank Math bir “Focus Keyword” seçmenize ve içeriğinizi bu konu için optimize etmenize yardımcı olur. Odak anahtar kelime SEO analizinin çekirdek konularından biridir.

Bir web sayfası yakından alakalı anahtar kelimeler için sıralanabilir. Ancak iyi yazılmış bir makalenin ortak bir teması olmalı – odaklanmalı. Focus sözcüğü, makalenizin ana odak noktasıdır.

Bir focus anahtar kelimesini kullandığınızda, Rank Math içeriğinizi analiz edebilir ve ne kadar iyi optimize edildiğini hesaplayabilir. Bir odak anahtar kelimesi sağlamazsanız, Rank Math’ın makalenin ne kadar odaklanmış olduğunu bilme yolu yoktur.

SEO Analizi ekranında, Rank Math sitenizdeki her içerik için ayarlanmış bir odak anahtar kelimeniz olduğunu kontrol eder. Anahtar kelimeleri olmayan herhangi bir içerik bulursa, sizi uyaracak ve harekete geçebilirsiniz.

Sorunu çözmek basittir – yalnızca içeriğinize gidin, “düzenle” yi tıklayın ve Rank Math “meta box” kısmında bir odak anahtar sözcüğü seçin.

Rank Math ayrıca, içeriğinizi focus anahtar kelimesi için optimize etmenize yardımcı olur.

Mesaj Başlıkları

SEO Analizi sayfasında, Rank Math tüm makalelerinizi Odak Anahtar Kelimeler ile kontrol eder ve başlığında anahtar kelime olmayanları vurgular.

Mesaj başlıkları, SEO emlaklarının çok önemli bir parçasıdır. Birden çok yerde görünürler – sayfanın meta etiketlerinde, başlıklarında, kalıcı bağlantı URL’sinde ve sayfanın üst kısmına yakın.

Bu yüzden daima odak anahtar kelimenizi yazı başlığına getirmeyi hedeflemelisiniz.

Gelişmiş SEO analiz

Gelişmiş bölüm, Rank Math’ın gelişmiş özellikleri için bir puan aldığınız yerdir. Onlar:

Arama Konsolu

Rank Math, Google’ın Arama konsolu ile entegre olacak şekilde yapılandırılmış olup olmadığını kontrol edecektir. Olmadıysa, bir uyarı ve düzeltmek için talimatlar göreceksiniz.

Google’ın arama konsolu, Google’ın web sitesi sahiplerine ücretsiz olarak sağladıkları dahili verilere açılan bir tür arka kapıdır. Size başka hiçbir yerden alamayacağınız bir dizi inanılmaz yararlı bilgi verir. İçeriğinizi değiştirdiğinizde veya yeni şeyler yayınladığınızda Google’ı uyarmak için de kullanılır.

Size ne tür veriler veriyor?

Bir şey için, sıralamanızın ve tıklama oranınızın her bir anahtar kelime için ne olduğunu görebilirsiniz. Tanınmış anahtar kelimeler için sıralamanızı izleyebilecek birçok üçüncü taraf aracı vardır – SEM Rush ve Ahrefs, bu özelliği sunar.

Ancak bu hizmetler Google’ın sahip olduğu çok fazla veri hazinesine sahip değildir. Google’ın herkese açıkladığı bilgilerle sınırlı.

Örneğin, SEM Rush ve Ahrefs’lerin her ikisi de çok büyük anahtar kelime veritabanlarına sahiptir – bu veritabanını Google’ın önerdiği araç ve Adwords anahtar kelime planlayıcısı gibi kaynaklardan oluşturur. Bu araçlar, milyonlarca anahtar kelime hakkında bilgi sağlar, ancak bu hala Google’ın bildiği anahtar kelimelerin yalnızca bir kısmıdır.

Her gün, insanlar Google’a tamamen yeni arama dizeleri yazıyor – daha önce hiç kullanılmamış olanlar. Google bu anahtar kelimeleri izler, ancak tümünü öneri aracında veya anahtar kelime planlayıcısında yayınlamaz.

Bu yüzden üçüncü taraf araçlar yalnızca sitenizin sıralamasının bir kısmını anlatabilir. Arama Konsolu size çok daha büyük bir liste gösterebilir.

Ayrıca, hiçbir üçüncü tarafın yapamayacağı şeyleri de söyleyebilir – sitenizi arama sonuçlarında kaç kişi görüyor ve bağlantılarının yüzde kaçını tıklıyor.

Bu inanılmaz derecede faydalı bir veridir – tıklama sorunlarını hızlı bir şekilde tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz. Bir sayfa son derece iyi çalışıyorsa, insanları çeken şeyleri hesaplayabilir ve diğer sayfalarınızda çoğaltabilirsiniz.

Rank Math, arama konsoluyla bütünleşerek süreci daha da kolaylaştırıyor. Ancak entegrasyonu her iki uçta da kurmanız gerekiyor – Google ve Rank Math ile. Endişelenmeyin, bu çok basit bir işlem.

Seçenekleri Paylaşma

Rank Math, sosyal medya ayarlarını yapılandırdığınızı kontrol eder ve yapmadıysanız sizi uyarır.

SEO ve sosyal medya, en büyük trafik üreten iki kanaldır (ücretli reklamlar dışında). Aynı zamanda sinerjik bir ilişkileri var. Güçlü bir sosyal medya varlığı SEO faydaları getirecektir. Ve harika SEO, sosyal kanallarınıza daha fazla trafik (ve aboneler) getirebilir.

Tüm avantajlardan yararlanmak için sitenizi sosyal kanallarınıza bağlamanız gerekir.

Bu nedenle Rank Math, her sosyal kanalı sitenize entegre etmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

SEO analiz için performans

Çevirmeli ağ günlerini hatırlayabiliyorsanız, performans hiçbir zaman büyük bir sorun olmadı. Tüm internet yavaştı ve hiç kimsenin büyük bir beklentisi yoktu. Tabii ki, o günler geride kaldı.

Bugün sitelerin hızlı bir şekilde yüklenmesini bekliyoruz.

Daha iyi performans, daha mutlu kullanıcılar anlamına gelir. Siteler yavaş yüklendiğinde insanlar bunu fark eder – birçoğunun yüklenmesi birkaç saniye sürerse bir siteden ayrılır. Ziyaretçileri kaybetmek için harika bir yol!

Sitenizin yükleme süresini iyileştirmek, ziyaretçinizin kalıcılığını artıracak ve bu da gelirinizi artıracaktır. Ancak performansı arttırmanın tek nedeni bu değil.

Rank Math neden sunucu performansını ölçüyor? SEO ile ilişkisi nedir?

Site performansı son birkaç yılda önemli bir sıralama faktörü haline gelmiştir. Google, kullanıcıları “kötü bir deneyim” sunan bir siteye göndermek istemiyor – yansımalarıyla kötü görünmelerini sağlıyor. Basitçe söylemek gerekirse, siteniz yavaş yükleniyorsa, anahtar kelimeleriniz için en üst sıralarda yer almak daha zordur.

Sitenizin yükleme süresini artırmak için yapabileceğiniz birçok şey var – Rank Math en az çabayla en büyük sonucu veren en basit düzeltmeleri vurgular.

Önbellek

Önbelleğe alma, web sitenizin SEO analizini yaparken performansını iyileştirmenin ilk adımıdır. Önbelleğe almayı açıklamanın en basit yolu bir örnektir. 162 x 144 nedir? Boşver, 23,328. Size tekrar soralım, 162 x 144 nedir? Şimdi cevabı zaten biliyorsunuz çünkü beyniniz onu önledi.

Sunucu önbelleği benzer şekilde çalışır. Sunucunuz , her sayfa yüklemesi için sayfanın bölümlerini almak yerine, bir kopyasını önbelleğe alır ve sunucu kullanıcılarına kullanır. Bu seçenek, önbellekleme kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmez, ancak sunucunuzun bir tür önbelleğe alma işlemini yapması için gerekli yeteneğe sahip olup olmadığını kontrol eder.

Gzip Sıkıştırma

Bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırabileceğiniz ve çok fazla alan kazandırabileceğiniz gibi, sunucunuz kullanıcıya göndermeden önce tüm web sayfalarını sıkıştırabilir. Bu, bir grup bant genişliğinden tasarruf sağlar ve ayrıca kullanıcı deneyimini geliştiren ve aynı zamanda SEO konusunda da yardımcı olan yükleme sürenizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Sunucular, GZip adı verilen ve açık nedenlerden dolayı etkinleştirilmesi gereken bir sıkıştırma tekniği kullanıyor. Sunucunuzda etkin değilse, burada bir hata göreceksiniz.

Flash İçeriği

Flash, pek çok dezavantajı nedeniyle bugün web için kullanılmayan eski bir teknolojidir. Web siteniz Flash kullanıyorsa, düşük performansa neden olabilir ve çoğu mobil tarayıcı Flash’ı desteklemediğinden kötü bir kullanıcı deneyimi yaşar.

Rank Math, web sitenizde Flash öğeleri olup olmadığını belirlemeye çalışır ve bazılarını bulursa sizi uyarır.

Resim Başlıkları Süresi Doluyor

Çoğu modern web tarayıcısı, kullanıcılarının tarama deneyimini hızlandırmak ve bant genişliğinden tasarruf etmek için önbelleklemeyi kullanır. Önbelleğe almayı kullanırken sorunlardan biri, içeriğin güncellenip güncellenmediğini tarayıcının nasıl bilmesi? Cevap süresi dolmak başlıkları. Her nesneyle sunucunuz, bir öğenin belirtilen bir süre boyunca değişmeyeceğini belirten bir süre sonu üstbilgisi ekleyebilir.

Görüntüler de aynı şekilde önbelleğe alınır ve bu seçenek, resimlerinizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için Image Expires Header kullanıp kullanmadığını doğrular.

Satır içi CSS

Web siteniz, web sitenizi biçimlendirmek için CSS veya Basamaklı Stil Sayfalarını kullanır. Verimli erişim için, tüm CSS’leriniz harici CSS dosyalarında saklanmalı ve herhangi bir sayfanın HTML gövdesinde kullanılmamalıdır.

Bu seçenek, web sitenizde mevcut olan satır içi CSS’yi kontrol eder ve eğer bulursa sizi uyarır.

CSS’yi küçült

Bir web sitesini optimize ederken, her küçük sayı önemlidir. Bu seçenek, stil sayfalarınızın simge durumuna küçültülüp küçültülmediğini (sıkıştırılmış) denetler ve olmasa da sizi uyarır.

Javascript’i küçült

CSS dosyalarına benzer şekilde, tüm Javascript kodları ayrı dosyalara yerleştirilmeli ve küçültülmelidir (sıkıştırılmalıdır). Bu seçenek simge durumuna küçültülmüş Javascript dosyalarının olup olmadığını kontrol eder ve olmadıklarını size bildirir. SEO analizi ve site hızı deyince aklınıza JAVA dosyası, CSS, HTML, GZİP dosyalarını küçültme gelsin.

İç içe tablolar

Tablolar, ekranda bilgi sunmanın bir yoludur, ancak çoğu zaman fazla kullanılırlar. Daha da kötüsü, iç içe geçmiş tablolar kullanılırsa, bazı kötü sorunlara neden olabilir. Bu seçenek, web sitenizde iç içe geçmiş tablo bulunmadığını doğrular.

Sayfa Nesneleri

YouTube videoları, sosyal paylaşım düğmeleri ve diğerleri gibi sayfalarınıza katıştırılmış nesneler, web sitenizi yavaşlatarak sayfanızın toplam istek sayısını artırabilir. Bu seçenek tüm katıştırılmış sayfa nesnelerini kontrol eder ve

Sayfa boyutu

Küçük bir sayfa hızlı bir şekilde indirilir ve kullanıcılarınıza iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Bu seçenek sayfalarınızın boyutunu kontrol eder ve analiz için ortalama HTML sayfasıyla karşılaştırır.

Tepki Süresi

Yavaş web sitelerinin büyük bir nedeni yavaş sunucu yanıt süresidir. Bu açık sunucu yanıtlama sürenizi kontrol eder ve zayıf olup olmadığını size bildirir. SEO analizinde hız yüksek öneme sahiptir.

Önbellek Eklentisi

Rank Math bir önbellek eklentisini kontrol eder ve bulamazsa sizi uyarır. Peki, bir önbellek eklentisi yüklemek neden önemlidir?

Bir önbellek eklentisi kurmak, web sunucunuzu hızlandırmanın en basit yoludur. Önbellek olmadan, WordPress her yeni sayfa ziyaret ettiğinde her sayfayı yeniden oluşturmak zorundadır. Sayfanın verileri birkaç kaynaktan gelir – veritabanından ve çeşitli dosyalar.

Sadece veri toplamak hikayenin sonu değil – WordPress, binlerce satır PHP kodu çalıştırarak (temalarınız ve eklentilerinizdeki kod dahil) çalıştıracak.

Önbellekle, WordPress bu işi yalnızca bir kez yapmak zorundadır. Bir dahaki sefere aynı sayfayı isteyince, tam sayfa önbellekten çekilir ve teli aşağı indirir.

Şu anda 2 önbellek eklentisi – WP Süper Önbellek ve W3 Toplam Önbellek öneririz.

Kanonik Etiketi

Bir kurallı etiket, bir sayfanın gerçek URL’sini içermesi gereken özel bir etikettir. Örneğin, web sitenizde bağlantıya sahip bir sayfanız varsa website.com/cat1/page1/, aynı sayfa, etiketler, arşivler, yazar sayfaları ve daha fazlası üzerinden erişildiğinde farklı URL ile görüntülenebilir. Bu, web sitenizde yinelenen içerik sorunlarına neden olur. Ancak, kurallı bir etiket sayfanın doğru URL’sine sahip olduğunda, arama motorları sayfanın gerçek URL’nin bir kopyası olduğunu anlar.

Bu seçenek sayfalarınızı kurallı etiketler için kontrol eder ve web siteniz bunları kullanmıyorsa sizi uyarır .

Kaldırılan HTML

Web değiştikçe, web standartlarına ayak uydurmak zorundasınız. Bu seçenek web sitenizin eski HTML etiketlerini kullanıp kullanmadığını kontrol eder ve sizi algılarsa sizi uyarır.

Yinelenen kimlikleri

Kimlikler ve sınıflar, sınıfların çoğunlukla birden çok öğe için kullanıldığı, kimlikleri çoğunlukla tek öğeler için kullanıldığı bir sayfadaki öğeleri tanımlamanın yoludur. Bu seçenek, içeriğinizin çift kimlikleri kullanıp kullanmadığını kontrol eder ve bulduğu takdirde sizi uyarır.

HTML Çerçeveleri

HTML çerçeveleri, sayfanıza sayfa yerleştirmenin eski bir yoludur. Yararlı olsa da, sıklıkla kötüye kullanıldı ve bu nedenle artık kullanılmadı. Bu seçenek, web sitenizin HTML Çerçeveleri kullanıp kullanmadığını kontrol eder ve eğer bulursa sizi uyarır.

Nofollow Meta

Nofollow Meta arama motorlarını sayfadaki bağlantıları takip etmemesi için yönlendirir. Yararlı olsa da, bu etiket tüm sayfalarda kullanılmaz. Bu seçenek, herhangi bir yazı veya sayfanın Nofollow etiketi içerip içermediğini görmek için web sitenizi kontrol eder ve bulursanız sizi uyarır.

Noindex Meta

Nofollow Meta etiketine benzer şekilde, Noindex etiketi, arama motorlarını bulunduğu sayfayı dizine eklememeye yönlendirir. Bu etiket aynı zamanda çok kullanışlıdır ancak normal yazılarda kullanılmamalıdır. Bu seçenek web sitenizi Noindex Meta etiketlerinin olup olmadığını kontrol eder ve bulduğu takdirde sizi uyarır.

WWW Kanonikleştirme

website.comve  www.website.comsize aynı gelebilir, ancak arama motorları için, tamamen farklı web siteleridir. Arama motorlarının kafasını karıştırmamak için, genellikle web sitenizin www sürümünü veya www olmayan sürümünü diğerlerine, tercihlerinize göre yönlendirirsiniz.

OpenGraph Meta

OpenGraph Meta, Facebook’un içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olan özel bir kod parçasıdır. Bunlar, gönderiniz Facebook’ta paylaşıldığında yararlı olur. Bu seçenek, sayfalarınızdan herhangi birinin OpenGraph Meta Etiketleri eksik olup olmadığını kontrol eder ve raporlar.

Robots.txt

Robot.txt, web sitenizin kök klasöründe bulunan ve arama motorlarını indekslemeleri ya da içermemeleri gerektiği şekilde yönlendiren bir dosyadır. Örneğin, Google’ın web sitenizin yönetici bölümünü dizine eklemesini istemezsiniz, değil mi? Bu seçenek web sitenizde bir robots.txt dosyası olup olmadığını kontrol eder ve yoksa sizi uyarır.

Şema Meta Verileri

Şema Meta Verileri, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olan önemli bir kod kesimidir. Rank Math, çeşitli Schema Meta’ları destekler ve bunları tek bir tıklamayla yayınlarınıza ekleyebilirsiniz.

Site Haritaları

Site Haritaları web sitenizin dizinleri gibidir ve arama motorlarının web sitenizdeki içerikleri daha etkili bir şekilde keşfetmelerine yardımcı olur. Bu seçenek web sitenizin site haritasını kontrol eder ve bir site haritası bulunamazsa sizi uyarır.

SPF Kayıtları

Bir SPF Kayıt dosyası, web siteniz adına e-posta göndermeye yetkili ana bilgisayar adları ve IP adresleri koleksiyonunu listeleyen bir metin dosyasıdır. Bu seçenek bir SPF Kayıtlarının varlığını kontrol eder ve bulunmazsa sizi uyarır.

Ortak Anahtar Kelimeler

Bu seçenek sadece web sitenizde kullanılan en yaygın kelimeleri listeler.

SEO Açıklaması

Web sitenizin meta açıklaması, kullanıcıların web sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemelerine yardımcı olan çok önemli bir metin parçasıdır. Bu seçenek bir meta açıklamasının olup olmadığına bakar ve eğer bulursa size geri bildirimde bulunur.

Doctype

Doküman, tarayıcının karşılaşacağı doküman türünün basit bir beyanıdır. Bu seçenek, Doküman Türü’nün web sitenizde ilan edilip edilmediğini kontrol eder ve değilse sizi uyarır.

favicon

Favicon, yer imlerinde, sekme simgesinde ve diğer birçok yerde kullanılan logoya benzer bir simgedir. Her şeyden çok bir markalaşma aracıdır. Bu seçenek bir favicon’un web sitenize yüklenip yüklenmediğini kontrol eder ve değilse size bildirir.

SEO dostu bağlantılar, kullanıcılar ve arama motorları için faydalıdır. Her ikisine de web sitesinin ne hakkında olduğunu bildirirler. Bu seçenek, web sitenizin SEO dostu URL’leri olup olmadığını kontrol eder ve sizi bağlamayan bağlantılar konusunda uyarır.

Google Analytics

Google Analytics, çevrimiçi olarak kullanılabilen en popüler analiz çözümüdür ve bu seçenek web sitenizde Google Analytics kodunun yüklü olup olmadığını kontrol eder.

H1 başlığı

URL ve başlık dışında, H1 veya Başlık 1, arama motorlarına sayfanızın konusu hakkında en önemli sinyaldir. Bu seçenek, sayfalarınızdan veya yayınlarınızdan birinin bir H1 başlığının eksik olup olmadığını algılar ve size bu konuda bilgi verir. Seo analizi için yeri önemlidir.

H2 başlığı

H2 başlığı, arama motorlarının içeriğinizi anlamak için kullandığı bir sonraki sinyaldir. H1’in aksine, birden fazla H2 olabilir

Image ALT Öznitelikleri

Arama motorları, resimlerinizin ne hakkında olduğunu anlamakta hala mükemmel değildir. Image Alt özelliği, resminizi tanımlayarak arama motorlarına yardımcı olur. Bu seçenek, tüm resimlerinizin ALT öznitelikleri içerip içermediğini kontrol eder ve bazıları eksikse sizi uyarır.

Anahtar Kelime Bulutu

Bu seçenek, web sitenizin sayfalarında bulunan en yaygın anahtar kelimelerin bir bulutunu gösterir.

Başlık ve Açıklamadaki Anahtar Kelimeler

Oluşturduğunuz yayınların çoğu, arama motorlarından trafik almak amacıyla olacaktır. Arama motorlarının aradığı önemli bir sinyal, anahtar kelimelerinizin başlığın yazısında ve açıklamasında bulunmasıdır. Bu seçenek, bu şekilde optimize edilmemiş mesajları algılar ve sizi onlar hakkında uyarır.

Tüm yayınlarınızın sağlıklı bir iç ve dış bağlantı karışımı olması gerekir. Bu seçenek, uygun sayıda iç bağlantınız olup olmadığını algılar ve çok az veya çok sayıda varsa sizi uyarır.

Medya sorguları

Medya sorguları, birden çok ekran boyutu için web siteleri tasarlamak için kullanılan araçlardır. Genel olarak, yanıt veren web tasarımı, birden çok aygıtı desteklemek için yoğun olarak medya sorguları kullanır. Bu seçenek, web sitenizin medya sorguları kullanıp kullanmadığını algılar ve kullanmazsa sizi uyarır.

Mobil Arama Önizlemesi

Bu seçenek, web sitenizin bir mobil cihazdaki arama sonuçlarında nasıl görünebileceğinin bir pasajını gösterir. SEO analizi yaparken mobili es geçmeniz büyük hata olur. Zira artık mobil, masa üstünden önce geliyor.

Mobil Anlık

Bu seçenek, web sitenizin bir mobil cihazda nasıl göründüğünün anlık görüntüsünü gösterir.

Yönlendirmeler

Yönlendirmeler web sitenizi yönetmek için yararlı bir araç olabilir, ancak ana sayfanızda yeniden yönlendirme olmamalıdır. Bu seçenek ana sayfanızda herhangi bir yönlendirme olup olmadığını kontrol eder ve bir kısmı bulursa sizi uyarır.

Arama Önizlemesi

Bu seçenek, web sitenizin arama motorlarında nasıl görünebileceği hakkında bir önizlemesini gösterir.

SEO Başlığı

Başlığınızın uzunluğu çok kısa ve çok uzun olmamalıdır. Bu seçenek, başlığınızın uzunluğunu kontrol eder ve çok uzun veya çok kısa olması durumunda sizi uyarır.

Güvenlik

Web sitenizin potansiyel güvenlik sorunları varsa, Rank Math güvenlik sekmesindekileri vurgulayacaktır.

Dizin Listesi

Tüm sunucular, sunucudaki dizinler listesiyle isteklere yanıt vermek için yerleşik özelliklere sahiptir. Sunucunuzu yönetmeniz için kritik öneme sahip önemli bir işlevdir.

Ancak, dizin listeleme erişimi herkese açıksa, bilgisayar korsanlarına bir güvenlik açığı bulmak ve girmek için web siteniz hakkında yeterli bilgi verebilir.

Libwww-Perl Erişimi

Libwww-Perl, etkinleştirilmişse sunucunuza erişim sağlayabilen bir Perl modülüdür (Perl bir programlama dilidir). Denetlenmezse bırakılırsa, bilgisayar korsanlarını savunun ve bu kitaplığı kullanarak komutları gönderin ve kendi sunucunuz üzerinde kontrol altına alın.

Düz Metin E-postaları

Bir web sitesinde düz metin olarak e-postalar kazıyıcı şeker gibidir. Kazıyıcılar veya robotlar, ne adlandırmak isterseniz isteyin, web sitelerini tarayın ve istenmeyen e-postaları almak için tüm e-posta adreslerini web sitesine not edin.

Bu tam olarak bir güvenlik tehdidi değildir, ancak web sitenizde düz metin olarak listelenen e-postalarınız varsa, bir uyarı alırsınız.

Google Güvenli Tarama

Google’ın seo analizinde birinci önceliği kullanıcı deneyimidir. Bu, kullanıcıları kötü amaçlı web sitelerinden uzak tutmayı da içerir. Bir web sitesini hiç ziyaret ettiyseniz ve dev bir kırmızı uyarı ekranıyla karşılandıysanız, neden bahsettiğimizi bilirsiniz.

Google, web sitenizde kötü amaçlı bir etkinlik tespit ederse, güvenli olmayan olarak işaretlenir ve burada bir hata olarak görebilirsiniz.

Sunucu İmzası

Bilgisayar korsanlarının istismar bulmasının en yaygın yolu imzalara bakmaktır. İmzalar, teknoloji yığınız, sunucunuz ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi verir. Bu bilgileri kullanarak ve bilinen güvenlik açıklarını arayarak, bilgisayar korsanları sitenize nüfuz etmenin bir yolunu bulabilir.

Bilgisayar korsanlarını ilk adımda caydırmak için, sunucunuzun ve teknik kurulumunuzun imza atmaması en iyisidir. Varsa, burada ve nasıl düzeltileceğini göreceksiniz.

Güvenli bağlantı

Güvenli bir bağlantı (https) kullanmak, tüketicilerin verilerinin güvenliğinden daha fazla haberdar olmaları nedeniyle gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bunun da ötesinde, Google güvenli siteleri de tercih ediyor ve onlara arama sonuçlarında üstünlük sağlamayı planlıyor. Bu nedenlerden dolayı, henüz yapmadıysanız, https’ye geçmelisiniz.

Sosyal SEO

Sosyal bölüm, web siteniz için tüm sosyal optimizasyonlarla ilgilenir.

Facebook Bağlantılı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir Facebook Sayfası olup olmadığını kontrol eder ve siz olmasanız uyarır.

Google Plus Bağlandı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir Google Plus Sayfası olup olmadığını kontrol eder ve olmasa da uyarır.

Instagram Bağlı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir Instagram Sayfasının olup olmadığını kontrol eder ve değilse sizi uyarır.

LinkedIn Bağlı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir LinkedIn Profilinin olup olmadığını kontrol eder ve siz değilseniz uygun değil.

Twitter Bağlandı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir Twitter hesabı olup olmadığını kontrol eder ve sizde değilse uyarır.

YouTube Bağlı

Bu seçenek, web sitenize bağlı bir YouTube Sayfası olup olmadığını kontrol eder ve olmasanız da uyarır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles